امروز: یکشنبه 31 تیر 1397 برابر با 22 جولای 2018

آخرین خبرها

  • 3 ماه از امضای فاینانس برقی سازی گذشت
آغاز برقی سازی قطار مشهد-تهران شاید سال 97

  • چهارشنبه, 05 مهر 1396
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
برقی سازی قطار مشهد-تهران برقی سازی قطار مشهد-تهران mashhadomran.ir

با وجود امضای فاینانس برقی سازی قطار مشهد-تهران با شرکت چینی و آمادگی طرف خارجی برای تامین سهم 85 درصدی اعتباری، آغاز عملیات اجرایی این پروژه همچنان در انتظار تامین 15 درصد سهم ایران است و به گفته مدیر کل راه آهن خراسان رضوی، تامین آن حداقل چند ماه دیگر زمان خواهد برد.

پایگاه خبری مشهد عمران به نقل از خراسان رضوی، مدیرکل راه آهن خراسان رضوی روز گذشته از تامین سهم 15 درصدی ایران در پروژه برقی سازی خط آهن تهران-مشهد تا پایان سال 2018 خبر داد. این درحالی است که براساس مفاد قرارداد تامین مالی این پروژه از محل فاینانس چینی، آورده 85 درصدی شرکت چینی و آغاز عملیات اجرایی این پروژه چند بار کلنگ خورده، معطل تامین همین سهم 15 درصدی است.با وجود این و با این که به اذعان مسئولان وزارت راه و شهر سازی این پروژه اولویت اصلی این وزارت خانه شناخته می شود، همچنان تعلل مسئولان حوزه برنامه و بودجه کشور در تامین اعتبار لازم برای آن محل سوال و ابهام است. «محمد هادی ضیایی مهر» روزگذشته در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال خبرنگار خراسان رضوی درباره آخرین وضعیت پروژه برقی سازی مسیر ریلی تهران-مشهد گفت: این پروژه قرار است در مسیر دو خطه تهران مشهد عملیاتی شود که در نتیجه آن سرعت قطار های عبوری در این خطوط به 200 کیلومتر برساعت افزایش و مدت زمان طی کردن مسیر به شش ساعت کاهش خواهد یافت. اعتبار برآورد شده برای این پروژه دو میلیارد دلار است که از طریق فاینانس از محل خط اعتباری ایران و چین با سهم 15 درصدی ایران و 85 درصدی چین تامین خواهد شد. ضیایی مهر درباره تامین سهم ایران از پروژه نیز گفت: مقررشده است تامین 300 میلیون دلار سهم دولت ایران در این پروژه، در دو بخش 7.5 درصدی انجام شود که در این زمینه مکاتبات زیادی بین نهاد های مربوط انجام شده است و راه آهن جمهوری اسلامی دریافت این وجه را از دو مسیر سازمان برنامه و بودجه ونیز صندوق توسعه ملی دنبال می کند. وی تصریح کرد: تامین اعتبار از صندوق توسعه ملی البته به امضای معاون اول رئیس جمهور رسیده و برای هیئت امنای این صندوق ارسال شده است. مقررشده است که تا پایان امسال یا به عبارتی اوایل سال جدید میلادی 7.5 درصد اول سهم ایران به انضمام هزینه هایی از قبیل بیمه و مسائل گشایش ال.سی که حدود 600 میلیارد تومان می شود، تامین و پرداخت شود. وی افزود: طبق آخرین صحبت های مدیر این پروژه، با تزریق این 600 میلیارد تومان، بحث قرارداد مالی اولیه به جریان می افتد و بخشی از فاینانس عملیاتی و پروژه وارد مرحله اجرایی می شود که بااین حساب به نظر می رسد تا سال 97 عملیات اجرایی آغاز خواهد شد تا این که 7.5 درصد دوم نیز به پروژه تزریق شود .البته تامین آن هم زمان زیادی نخواهد برد و تا قبل از پایان سال 2018نیز 7.5 درصد دوم قطعا وصول خواهد شد. ضیایی مهر تصریح کرد: اکنون نیز به موازات پیگیری فرایند های مالی، عملیات تحقیقاتی پیگیری می شود و در یک سال اخیر چندین مرتبه کارشناسان چینی در مشهد حضور یافته و از مسیر بازدید کرده اند.
450 یا 600 میلیارد تومان!
اظهارات مدیر کل راه آهن استان درباره رقم 600 میلیارد تومانی سهم ایران از قرارداد 7.5 درصدی درحالی است که پیشتر، این رقم 450 میلیارد تومان عنوان شده بود چنان چه رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز چند روز پیش در این باره به خراسان رضوی گفت:با وجود نیاز بیش از 1000میلیاردی برای برقی سازی قطار مشهد تهران، اعتباردر نظر گرفته شده در قانون بودجه امسال 250 میلیارد تومان است که تا یک ماه آینده این مبلغ تامین اعتبار خواهد شد. جمشیدی درباره بقیه اعتبار مورد نیاز برای پرداخت حداقل قسط اول از سهم 15 درصدی ایران در این قرارداد گفت: با توجه به این که این اعتبار فقط 250 میلیارد تومان در قانون بودجه ذکر شده است، بعد از تامین اعتبار 250 میلیارد تومانی باید در ردیف اعتبارات تغییراتی ایجاد شود تا بتوانیم لااقل 200 میلیارد تومان مابقی را تامین کنیم که امیدواریم تا پایان سال بتوانیم این اعتبار مورد نیاز را تامین کنیم.
تردد 6 میلیون و 441 هزار نفر از طریق ایستگاه مشهد طی 6 ماه
اما علاوه بر موضوع برقی سازی خط آهن مشهد تهران که بخش مهمی از نشست خبری روز گذشته مدیرکل راه آهن استان را در برگرفت، هادی ضیایی مهر در این جلسه آمار و ارقامی از عملکرد راه آهن استان را نیز ارائه کرد و با اشاره به تردد 50 درصدی قطار های مسافربری کشور در ایستگاه مشهد گفت:در شش ماه نخست امسال حدود شش میلیون و 441 هزار نفر از طریق این ایستگاه تردد کردند که از این میان تردد حدود سه میلیون و 800 هزار نفر در سه ماه تابستان انجام گرفته است و به نسبت سال گذشته در این شش ماه پنج درصد رشد داشته ایم. ضیایی مهر با تاکید بر ضرورت نو سازی ناوگان حمل و نقل مسافربری، به اقدامات انجام شده در این زمینه اشاره کرد و افزود: طی سال 94 ناوگان با عمر بالای 55 سال را از مدار خارج کردیم که این موضوع در سال 95 مشمول ناوگان دارای عمر 45 سال به بالا شد. همین اقدامات سبب شد که میانگین عمر ناوگان راه آهن کشور که به طور کامل متعلق به بخش خصوصی است، به حدود 30 سال برسد. وی ادامه داد: برای مسیر مشهد-تهران به علت حجم بالای تردد چند سالی است که الزام حداقل سرعت 140 کیلومتر بر ساعت را برای ناوگان مسافربری در نظر گرفتیم که همین امر باعث شد میانگین عمر ناوگان عبوری در این مسیر شش سال جوان تر از متوسط عمر ناوگان کشور باشد. وی درباره تاخیر قطار های تردد کننده در مسیر مشهد، متوسط تاخیر در مسیر را در سال گذشته حدود 14.5 دقیقه اعلام کرد و همچنین از کاهش 33 درصدی این تاخیرات در سال 96 خبر داد.
کمبود واگن صادراتی نداریم
مدیرکل راه آهن استان در ادامه نشست، با تاکید بر این که هیچ گونه کمبود واگنی برای صادرات وجود ندارد، درباره حمل و نقل بار از طریق خطوط ریلی گفت: در شش ماه گذشته تلاش راه آهن بر این بوده است که سهم خود را از حمل و نقل کانتینری از بنادر افزایش دهد و در همین زمینه حق دسترسی خود را به صفر رسانده و به همین دلیل در بیشتر مسیر های نرخ حمل و نقل ریلی از جاده ای کمتر شده است. وی با اشاره به جابه جایی یک میلیون و 716 هزار تن بار در شش ماه نخست امسال در استان، از رشد 70 درصدی نسبت به سال قبل خبر داد و افزود:45 درصد از این میزان را حمل و نقل ترانزیتی بین المللی و برون مرزی به خود اختصاص داده است. مدیرکل راه آهن خراسان با بیان این که 93 درصد ترانزیت خراسان رضوی در مرز سرخس است، افزود: در سال گذشته، 40 میلیون تن بار در کشور توسط ناوگان ریلی باری جابه جا شد که نسبت به آمار سال قبل از آن که 32 میلیون تن بوده، 8میلیون تن رشد داشته است. ضیایی مهر متذکر شد: بیش از 50 درصد حمل و نقل ریلی باری، ترانزیتی است و بیشتر کالا های جابه جا شده گوگرد، کود شیمیایی، مازوت، پنبه و مواد سوختنی بوده و میزان بار جابه جا شده رشد 55 تا 88 درصدی داشته است. وی همچنین در توضیح سهم کشور های آسیای میانه از میزان بار جابه جا شده افزود:50 درصد از ترکمنستان، 30 درصد ازبکستان، 5درصد از تاجیکستان و 15 درصد هم از کشور های دیگر بوده است.

پایان خبر/*

منتشر شده در پروژه های عمرانی
کد خبر: 2379

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید