امروز: یکشنبه 31 تیر 1397 برابر با 22 جولای 2018

آخرین خبرها

  • معاون وزیر راه و شهرسازی:
در سفر وزیر راه  به هند تصمیم نهایی راه آهن مشهد- چابهار گرفته می شود

  • سه شنبه, 11 مهر 1396
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
خیرا... خادمی خیرا... خادمی mashhadomran.ir

یک گام تا سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری هندی ها در راه آهن مشهد-چابهار
معاون وزیر راه و شهر سازی با اشاره به آخرین وضعیت مذاکره با هند برای سرمایه گذاری در پروژه ریلی چابهار - زاهدان -بیرجند -مشهد گفت: هندی ها هم اکنون در حال بررسی چگونگی تأمین منابع مالی موردنیاز به مبلغ 1.5 میلیارد دلاربرای این پروژه هستند و در انتظار اعلام تصمیم نهایی دولت هندوستان برای سرمایه گذاری شرکت هندی در پروژه هستیم.

پایگاه خبری مشهد عمران به نقل از  پایگاه خبری وزارت راه و شهر سازی، خیرا... خادمی با اشاره به اهمیت تکمیل و بهره برداری از پروژه راه آهن چابهار- زاهدان- بیرجند- مشهد اظهار کرد: در سفری که شهریور ماه به کشور هند انجام شد، شرکت هندی به طور متقابل از محل احداث پروژه بازدید و تمایل خود برای سرمایه گذاری در این خط آهن را به دولت هند اعلام کرد. معاون وزیر راه و شهر سازی با اشاره به جلسات برگزارشده با معاون وزیر تجارت و معاون وزیر راه آهن هندوستان گفت: موضوع آمادگی شرکت هندی برای سرمایه گذاری در راه آهن چابهار-زاهدان-بیرجند-مشهد به دولت هندوستان اعلام شده است و هم اکنون در حال بررسی چگونگی تأمین منابع مالی موردنیاز به مبلغ 1.5 میلیارد دلار هستند. مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه با اشاره به رقم قابل توجه این سرمایه گذاری بیان کرد: به منظور سرمایه گذاری در این پروژه ریلی، طرف هندی پیشنهاد تأمین اعتبار در سه مرحله را مطرح کرد که پاسخ ما در مقابل این بود که با توجه به این که پروژه در دست اجرا ست، به صورت یک جا تأمین مالی شود. خادمی خاطرنشان کرد: مقرر شد در سفر وزیر راه و شهر سازی به کشور هندوستان و ملاقات با وزرای راه آهن و تجارت آن کشور، تصمیم نهایی اتخاذ شود.وی با اشاره به تأمین منابع به مبلغ 420 میلیارد تومان از محل اسناد خزانه اسلامی و اوراق مشارکت به پروژه مذکور یادآور شد: این پروژه با روند ساخت مطلوبی در حال پیشرفت است، اما کافی نیست و ما نیاز مند تأمین منابع مالی از طریق سرمایه گذاری کشور های خارجی هستیم.
پیشرفت 20درصدی بعد از هفت سال
15 آذرماه سال 1389 بود که در جریان سفر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت به چابهار، مصوب سفر دوم هیئت دولت به سیستان و بلوچستان طی مراسمی عملیات احداث قطعه اول خط آهن چابهار - زاهدان - مشهد از چابهار به زاهدان به طول 570 کیلومتر آغاز و مقرر شد تا پایان سال 94 به بهره برداری برسد. بااین حال به گزارش ایسنا فروردین ماه امسال علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در جمع مردم آهوران نیکشهر درباره راه آهن چابهار - زاهدان گفت: این طرح بزرگ بیش از 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای تکمیل آن نیاز به بیش از 90 هزار میلیارد ریال اعتبار است.
این خط ریلی از چابهار آغاز و با عبور از ایرانشهر، خاش، زاهدان، نهبندان، بیرجند، قاین و گناباد از طریق ایستگاه کالشور در حوزه شهرستان تربت حیدریه به راه آهن بافق - مشهد متصل می شود و با بهره برداری از این طرح، سیستان و بلوچستان از چند مسیر به راه آهن سراسری جمهوری اسلامی و چندین کشور همسایه ایران متصل خواهد شد. خط آهن چابهار - مشهد 1350 کیلومتر طول، 11 کیلومتر پل و 12 کیلومتر تونل دارد و سه میلیارد یورو اعتبار برای آن در نظر گرفته شده که از طریق فروش کارخانه های دولتی تأمین می شود.
میزان خاک برداری این پروژه 44 میلیون متر مکعب و میزان خاک ریزی آن 40 میلیون متر مکعب است. طراحی سرعت برای قطار های مسافربری در این طرح 160 کیلومتر در ساعت و برای قطار های باری نیز 120 کیلومتر در ساعت است که به این ترتیب مسیر ریلی زاهدان - مشهد حداکثر در مدت زمان 13 ساعت طی خواهد شد. قطار مسیر چابهار - مشهد می تواند بین سه هزار تا سه هزار و 500 تن بار را جابه جا کند که این موضوع موجب پهلوگیری کشتی هایی با تناژ بالا در ادامه طرح توسعه بندر چابهار می شود.

پایان خبر/*

منتشر شده در پروژه های عمرانی
کد خبر: 2384

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید