امروز: شنبه 28 مهر 1397 برابر با 20 اکتبر 2018

بازدید مشترک استاندار و شهردار از حاشیه شهر مشهد

  • شنبه, 29 مهر 1396
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
بازدید مشترک استاندار و شهردار از حاشیه شهر مشهد mashhadomran.ir

استاندار:طرح های جلوگیری از توسعه حاشیه شهر پیگیری شود
شهردار مشهد :امیدواریم با طرح وبرنامه بتوانیم معضل حاشیه شهر را سامان دهی کنیم

استاندار در بازدید از حاشیه شهر خواستار شد: طرح هایی که می تواند از توسعه حاشیه نشینی جلوگیری کند، دنبال شود.
پایگاه خبری مشهد عمران به نقل از خراسان رضوی "علیرضا رشیدیان" استاندارخراسان رضوی در حاشیه بازدید از بولوار بهارستان در اسماعیل آباد وتعدادی ازمجتمع های خدمات خودرویی واقع در حاشیه شهر مشهد اظهارکرد : به همراه شهردار مشهد از پروژه های شهرداری در حاشیه شهر مشهد هم در زمینه بازگشایی برخی از مسیرها وهم در زمینه جلوگیری از ساخت وسازها ،توسعه فضای سبز ومجتمع‌های صنفی که برای انتقال واحدهای مشاغلی درحال احداث است، بازدید داشتیم .
وی گفت: واحدهای صنفی در شهر وجود دارند که با ایجاد آلودگی صوتی و دیگر موارد برای مردم مشکل ایجاد می کنند که برای سامان دهی وانتقال آن ها به محل های مناسب، مجتمع های خدماتی درحال آماده شدن است که پس از ایجاد زیرساخت ها در مجتمع ها، واحد های خدماتی ذکرشده به این محل ها انتقال می یابند.
رشیدیان افزود: شهرداری اقدامات خوبی را برای انتقال صنوف خدماتی به این مجتمع ها انجام داده است اما در ایجاد زیرساخت ها نیاز به هماهنگی برخی دستگاه ها وجود دارد لذا در این بازدید بنا شد دستگاه های خدماتی نیز در کنار شهرداری به رونق این پروژه ها کمک کنند تا بتوانیم فضای بهتری را درحاشیه شهر مشهد ایجاد کنیم ومردم ساکن این منطقه نیز از مزایای زندگی در شهر برخوردار شوند.
وی با بیان این که زندگی در شهر هزینه های خودش را دارد، اضافه کرد: وقتی فردی در روستا زندگی می کند خدماتی که می گیرد متناسب با زندگی در روستاست اما وقتی وارد شهر می شود انتظار خدمات شهری ودیگر خدمات از جمله حمل ونقل را دارد که این خدمات هزینه براست و هزینه اش را هم باید خود مردم تامین کنند .
وی تصریح کرد : ما هیچ رغبتی به توسعه حاشیه نشینی در شهر مشهد نداریم بنابراین باید طرح هایی که می تواند از گسترش حاشیه نشینی جلوگیری کند اجرا شود به همین دلیل در عین حالی که درپی این هستیم تا سکونت را در مناطق حاشیه شهر با خدمات رسانی مناسب تثبیت کنیم، همزمان ارائه خدمات را در حوزه های روستایی وشهرهای کوچک برای تثبیت سکونت در این محل ها نیز دنبال می کنیم.
استاندار با اشاره به این که تسهیلاتی که برای روستاها وشهرهای زیر 10هزارنفر در نظر گرفته ایم، با نرخ سود4-6درصد در حوزه های مختلف است، افزود: این در حالی است که نرخ این تسهیلات درشهر 18درصد است . وی افزود: ما در حال ریل گذاری هستیم که سرمایه گذاری وتوسعه های کلی را به سمت شهرهای کوچک وروستاها ببریم وبتوانیم با حمایت وسرمایه گذاری که انجام می شود، جمعیت ساکن در روستاها را ثابت نگه داریم. رشیدیان با بیان این که در طول پنج سال گذشته جمعیت روستایی در کشور کاهش هفت‌دهم درصدی داشته است، اظهارکرد: اما این رقم در خراسان رضوی نه تنها کاهش نداشته بلکه برعکس افزایش شش دهم درصدی نیز داشته است که به نسبت آمار کشور خوب است اما برای استانی که بیش ازسه هزار آبادی ودو هزارو600روستای بالای 20خانوار دارد، مناسب نیست وباید بیشتر کارکنیم .
استاندار افزود: بااین حال نمی توان مردمی را که بیش از 20 سال است در حاشیه شهر مشهد زندگی می کنند، دراین وضعیت رها کرد لذا باید برای سامان دهی حاشیه شهر وارائه خدمات زیربنایی وروبنایی وباز کردن خیابان ها وکوچه ها واحداث پایگاه های خدماتی مانند آتش نشانی ،خانه های بهداشت وآب، برق و گاز اقدام کنیم اما ساکنان حاشیه شهر نیز باید با پرداخت عوارض وسهم خود به اداره شهرکمک کنند.
وی گفت: خوشبختانه طی این مدت با پیگیری وهمتی که دستگاه های مختلف داشته اند، توانسته ایم قدم های خوبی در این جهت برداریم اما تا رسیدن به نقطه ایده آل هنوز فاصله زیادی داریم.
شهردار:برنامه هایم را برای حاشیه شهر اکنون اعلام نمی کنم
همچنین شهردار مشهد درحاشیه بازدید از پروژه های شهرداری در حاشیه شهر گفت: برنامه هایم را برای حاشیه شهر اکنون اعلام نمی کنم اما امیدواریم با طرح وبرنامه بتوانیم معضلات حاشیه شهر مشهد را سامان دهی کنیم . "تقی زاده" افزود: امیدواریم مدیریت جدید شهر مشهد بتواند معضل حاشیه شهر را با طرح وبرنامه سامان دهی کند در حدی که در این مناطق همه استانداردهای شهری رعایت شود . وی با بیان این که حاکمیت وظیفه دارد فکری به حال مخروبه هایی که در حاشیه شهر مشهد وجود دارد، بردارد اظهارکرد: البته این کار با زور وخراب کردن اتفاق نمی افتد بلکه این مشکلات را بایدبا گفت وگو وتوانمند سازی ساکنان حاشیه شهر انجام داد .
شهردار مشهد اضافه کرد: برای کاهش معضلات حاشیه شهر باید برای جوانان وحتی بانوان ساکن درحاشیه شهر شغل ایجاد کرد البته نه با تجاری‌سازی بلکه با ایجاد آموزشگاه‌های فنی وحرفه ای وحرفه آموزی توسط خود ساکنان منطقه.
در خورذکر است روزگذشته استاندار وشهردار مشهد ازطرح بازگشایی بولوار بهارستان در مجاورت اسماعیل آباد،مجتمع خدمات خودرویی فجر طبرسی وستاره شرق، مجتمع انبارهای نگین توس ومجتمع فرهنگی در حال احداث علم الهدی بازدید کردند.

پایان خبر/*

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 2406

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید