امروز: شنبه 28 مهر 1397 برابر با 20 اکتبر 2018

  • قائم مقام تولیت آستان قدس در گردهمایی انجمن اسلامی مهندسین:
آستان قدس با بلندمرتبه سازی در اطراف بارگاه منور رضوی مخالف است

  • شنبه, 29 مهر 1396
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
حرم مطهر رضوی حرم مطهر رضوی mashhadomran.ir

پایگاه خبری مشهد عمران به نقل از آستان نیوز، قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در پاسخ به سوالی درباره بافت فرسوده پیرامون حرم مطهر امام رضا(ع) گفت: آستان قدس رضوی مخالف بلندمرتبه سازی در اطراف بارگاه منور رضوی است و جلسات متعددی نیز در همین باره برای رسیدن به توافقی جامع با شهرداری مشهد و معاونت شهرسازی وزارت راه و شهرسازی برگزار شده است.
 سید مرتضی بختیاری در گردهمایی انجمن اسلامی مهندسین خراسان با اشاره به این که ما به شدت نگران ترافیک و بافت اطراف حرم امام رضا(ع) هستیم، گفت: در شش ماه نخست امسال حدود 19 میلیون زائر به حرم مطهر امام رضا(ع) آمدند و طبق آمار سال 95 حدود 255 میلیون تشرف به بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) داشتیم که رقم بسیار بالایی است. این مشکل رفع نمی‌شود مگر این که همه دست‌به‌دست هم دهیم.
وی بابیان این که بار این مسئولیت تنها بر دوش آستان قدس رضوی نیست، افزود: آستان قدس رضوی در داخل حریم مطهر، مسئولیت مستقیم دارد اما همه باید در این خصوص دست‌به‌دست هم دهند. در سه تا چهار ماه پیک ترافیک زائر در خیابان‌های منتهی به حرم ، امکان تردد خودرو وجود ندارد.
وی ادامه داد: طرحی ریخته شد به نام طرح شارستان که از سال 73 به بعد بخشی از آن حدود 72 درصد اجراشده و 28درصد آن هنوز باقی مانده است، اکنون نیز کارگروه‌هایی متشکل از نمایندگان آستان قدس و نمایندگان شهرداری و شورای شهر، استانداری و وزارت راه و شهرسازی در تهران، در حال جمع‌بندی موضوع هستند تا این جمع‌بندی در اختیار شورای عالی شهرسازی قرار گیرد.
وی افزود: طرح ابلاغی یک مصوبه خوب داشت که اطراف حرم ساختمان بالای پنج طبقه ساخته نشود. اما درباره ساخت‌وسازهایی که انجام‌شده است و دارای حقوق مکتسبه هستند، چه باید کرد؟ بنابراین ما درباره اطراف حرم به شدت نگران هستیم.
وی در ادامه با اشاره به این که در روز عاشورای امسال، تولیت آستان قدس رضوی در اتاق کنترل مشاهده کرد که یکی از زائران خانم که فرزندش را در بغل داشت مسیر چهارراه دانش تا حرم را پیاده می‌آمدند و امکان این که مسیر را سواره بیایند وجود نداشت، اظهار کرد: اگر در طول این مسیر حادثه‌ای دریکی از هتل‌ها رخ دهد آیا خودروهای آتش‌نشانی می‌توانند در زمان پیک تردد زائر خدمت رسانی کنند؟
بختیاری تصریح کرد: هزینه‌ای که زائر در اطراف حرم متحمل می‌شود تا بتواند زیارت خود را انجام دهد، به‌مراتب بیشتر از هزینه‌ای است که صرف آمدن از شهر و روستای خود به مشهد می‌کند. در میان سخنان قائم‌مقام تولیت آستان قدس،سید‌هاشم بنی‌ها شمی رئیس انجمن اسلامی مهندسین خراسان پیشنهاد داد آستان قدس خودروهای برقی را که در داخل حرم برای جابه جایی زائران استفاده می‌کند، در حریم حرم نیز تعبیه کند تا بار ترافیکی سبک شود که بختیاری از این پیشنهاد تقدیر کرد.
بختیاری در ادامه اظهار کرد: در آینده ما امکان توسعه در سطح را نخواهیم داشت و بنا بر گزارش‌ها، بنده اذعان می‌کنم تا سال 1400 جمعیت زائر به 40 میلیون نفر خواهد رسید.
وی با طرح این سوال که اگر از زیرگذرهایی که برای رواق‌های حرم ساخته‌شده است به منظور تردد به رواق‌ها استفاده کنیم، چند سالی مشکل حل خواهد شد اما وضعیت خودروها و ترافیک را چه کنیم؟ گفت: یکی از طرح‌ها همان است که رئیس انجمن مهندسین خراسان به آن اشاره کردند و طرح دیگر استفاده از نقاله است که در کشورهای اروپایی نیز اجراشده است. در این طرح در خیابان‌های منتهی به حرم از چهارراه شهدا تا حرم، از پنج راه تا حرم، از چهارراه مقدم تا حرم و از چهارراه دانش تا حرم، نقاله رفت‌وبرگشت مسقف کار گذاشته خواهد شد تا هم جلوی تردد خودروها گرفته شود و هم مسیری برای تردد در صورت بروز حوادث غیرمترقبه به وجود بیاید.هرچند این پیشنهاد هنوز در قالب طرح است اما هزینه‌ اجرای آن زیاد نیست و حتی قیمت‌های این نقاله‌ها به ما اعلام‌شده است.
بختیاری در ادامه با اشاره به نشست‌های مشترک با شهردار مشهد در این خصوص افزود: آقای خامسی پیشنهادهای خوبی در این زمینه ارائه کرده‌اند و ما همه طرح‌هایی را که برای حل این مشکل پیشنهاد می‌شود، بررسی خواهیم کرد. در این مراسم رئیس انجمن اسلامی مهندسین خراسان با تاکید بر این که آستان قدس از ظرفیت‌ و توان انجمن مهندسین خراسان به منظور پیشبرد اهداف خود برای خدمت‌رسانی به محرومان استفاده کند، اظهار کرد: شرایط امروز کشور به گونه‌ای است که بیش از گذشته نیاز به اتحاد، اتفاق نظر و همبستگی داریم و در مشهد و آستان قدس رضوی این نعمت فراهم است.
سید‌ها شم بنی‌هاشمی افزود: ظرفیت‌های سیاسی آستان قدس رضوی محدود به استان نیست و در کشور همه با این ظرفیت آشنا هستند بنابراین آن چه ظرفیت‌های سیاسی آستان قدس رضوی را پیش خواهد برد، فعالیت‌های آن است؛ اعم از ارائه خدمات به زائران و خدمات فرهنگی و اقتصادی تا بتواند اقتصاد مقاومتی را شکل دهد. از این رو انجمن اسلامی مهندسین خراسان باید از ظرفیت‌هایی که در اختیار دارد از جمله تجارب جهادی خود استفاده کند و این انجمن آمادگی دارد 1000 نفر نیرو را برای همکاری با آستان قدس رضوی معرفی کند. در ادامه نشست، سید محسن بنی‌هاشمی دبیر انجمن اسلامی مهندسین خراسان بااشاره به سیاست‌های زائر محوری آستان قدس رضوی، گفت: آستان قدس رضوی به زائر توجه می‌کند اما درباره مجاوری که خود زائر امام رضا(ع) است، حق هم‌جواری را ادا نکرده است که این راهبرد باسیاست‌های دینی سازگاری ندارد. از این رو آستان قدس باید حق هم‌جواری شهروند مشهدی را به رسمیت بشناسد. قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی در پاسخ به این انتقاد اظهار کرد: در خصوص شهرک‌های شهید رجایی و شهید باهنر که ساکنان آن از محرومان و مجاوران حرم امام رضا(ع) هستند و زمین‌های این دو منطقه موقوفه بوده و هیچ‌کدام سند ندارد؛ آیین‌نامه‌ای مصوب شد که برای زمین‌های زیر 70 متر، بدون دریافت هیچ حق تقدیمی، سند صادر شود و همچنین برای متراژ بالاتر نیز آیین‌نامه‌ای تصویب‌شده است. حتی مشکل دیگر مناطق و روستاهایی که زمین‌هایشان 30 سال بدون سند بود، نیز حل شد.

پایان خبر/*

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 2407

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید