امروز: شنبه 29 دی 1397 برابر با 19 ژانویه 2019

  • باوجود ا خذ مصوبه کمیسیون ماده 23 ، اعتبار 7.5 میلیاردی محور کاشمر - شادمهر به لایحه بودجه راه نیافت
گذرگاه خونین، بی اعتبار در لایحه 97

  • پنج شنبه, 30 آذر 1396
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
محور کاشمر - شادمهر محور کاشمر - شادمهر mashhadomran.ir

پروژه دوبانده شدن جاده کاشمر به سه راهی شادمهر که در فروردین سال 85 جزو مصوبات هیئت دولت بود، پس از کش و قوس های فراوان و مرگ و میر حدود 100 نفر درتصادف های جاده ای طی 10 سال سرانجام اسفندماه سال گذشته در کمیسیون ماده 23مطرح شد و به تصویب رسید تا با اختصاص اعتبار ملی روند اجرای باند دوم در این محور سرعت بیشتری بگیرد. با تصویب پروژه در کمیسیون ماده ۲۳ قرار گرفتن پروژه در ردیف بودجه به وزارتخانه راه و شهرسازی ابلاغ می‌شود. اما طبق خبری که نماینده کاشمر درمجلس داده است با گنجانده نشدن ردیف اعتبار 7.5 میلیاردی در سال اول برای گذرگاه خونین که برای کاهش 50 درصدی اعتبارات عمرانی کشور انجام شده است عملا خبری از اختصاص بودجه ملی به این جاده مرگبار نیست.

پایگاه خبری مشهد عمران به نقل از خراسان رضوی، معاون وزیر راه و شهرسازی در شهریورماه امسال که به منظور بازدید از این جاده به کاشمر سفر کرده بود با اشاره به صادر شدن مجوز کمیسیون ماده 23 برای این پروژه گفت: امیدواریم با اختصاص ردیف اعتباری در بودجه سال 97 شاهد شناسنامه دار شدن این پروژه برای تخصیص اعتبار لازم و سرعت بخشیدن به عملیات اجرایی آن باشیم. خیرا... خادمی تأکید کرده بود که در سال اول 7.5 میلیارد تومان برای این پروژه پیش بینی شده است و در این زمینه تلاش می کنیم این پروژه جزو طرح های پیوست قانون در بودجه پیشنهادی وزارتخانه قرار داده شود تا با تخصیص اعتبار بتوانیم عقب ماندگی های گذشته را جبران کنیم. این وعده در حالی داده شده که در لایحه بودجه سال 97 که رئیس جمهور تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده است نامی از این پروژه مهم نیست.در همین زمینه نماینده مردم کاشمر در مجلس که از بدو ورود به مجلس پیگیری های مستمری برای به نتیجه رساندن این پروژه انجام داده است گفت: مهم ترین موضوع در بحث جاده مباحث فنی و مهندسی آن است که باید در سازمان برنامه و بودجه تصویب شود که این کار مهم توسط استانداری و اداره کل راه و شهرسازی در دوره های گذشته پیگیری و انجام نشده بود. بهروز بنیادی با بیان این که تا زمانی که یک پروژه مصوبه فنی و مهندسی را در سازمان برنامه و بودجه به دست نیاورد، اعتباری برای آن اختصاص نمی یابد و در ردیف پروژه های پارکینگی قرار دارد، افزود: سال گذشته با وجود همه سختی ها ضمن پیگیری های انجام شده با همراهی استانداری و اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی توجیه فنی و مهندسی این پروژه برای سازمان برنامه و بودجه محرز و مصوبه کمیسیون ماده 23 برای آن دریافت شد. وی یادآور شد: اگر چه از ماه ها قبل با رئیس سازمان برنامه و بودجه و دیگر مسئولان مربوط در این خصوص رایزنی و پیگیری برای اختصاص ردیف اعتبار ملی در قالب پروژه های وزارت راه و شهرسازی انجام شده بود اما در زمان تهیه و تدوین بودجه سال آینده کشور رئیس جمهور دستور کاهش 50 درصدی بودجه عمرانی کشور را داد وعملا نام پروژه کاشمر حذف شد.

وی با بیان این که تا کنون رایزنی های متعددی با معاونان سازمان برنامه و بودجه و اعضای کمیسیون عمران مجلس انجام شده است، خاطر نشان کرد: متأسفانه کاهش بودجه های عمرانی دست کارشناسان و سازمان برنامه و بودجه را بسته است اما هنوز هم ناامید نیستیم و تا ششم دی ماه تلاش می کنیم با ارائه توجیهات لازم در کمیسیون تلفیق این پروژه را در ردیف بودجه سال آینده قرار دهیم. نماینده مردم کاشمر با بیان این که اهمیت و ضرورت اجرای باند دوم جاده کاشمر به سه راهی شادمهر با مستندات لازم و نیز ابعاد اجتماعی آن رادر ملاقات با معاون اول رئیس جمهور مطرح کردم، تصریح کرد: با توجه به این که اعتبارات به پروژه هایی که از پیشرفت فیزیکی بیش از 60 درصد برخوردار هستند تزریق می شود و جاده کاشمر در این ردیف قرار ندارد تاحصول نتیجه نهایی پیگیری ها را ادامه می دهم. وی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی از سال 1394 در بخشی از این جاده افزود: حدود 15 کیلومتر ابتدای جاده توسط پیمانکار بخش خصوصی و نیز شهرداری کاشمر در قالب یک تفاهم نامه سه جانبه در دست اجراست. بنیادی با اشاره به اختصاص 12 میلیارد تومان اعتبار ماده 180 ملی به راه های حوزه انتخابیه، یادآور شد: از این مبلغ مصوب سهم حوزه کاشمر هشت میلیارد تومان، سهم حوزه خلیل آباد دو میلیارد تومان و سهم حوزه بردسکن هم دو میلیارد تومان است که بر اساس اولویت از سوی خزانه دولت پرداخت می شود. نماینده مردم کاشمر با اشاره به پیشنهاد طرح واگذاری اجرای عملیات احداث باند دوم به بخش خصوصی از سوی برخی از شهروندان خاطر نشان کرد: با توجه به آمار تردد در این محور که دستگاه های تردد شمار ثبت کرده‌اند برای سرمایه گذار توجیه اقتصادی ندارد یا این که در قبال تردد هر خودرو در این محور باید حداقل 15 هزار تومان از هر وسیله نقلیه دریافت شود. وی با بیان این که با معاون اقتصادی وزارت اموراقتصادی و دارایی درباره قرار دادن این پروژه جزو طرح هایی که از تسهیلات بانک های اسلامی استفاده می کنند، مذاکراتی انجام دادیم افزود: طرح مطالعاتی پروژه به انگلیسی هم ترجمه شد اما به دلیل مشکلاتی که وجود داشت به نتیجه‌ای نرسیدیم.
وی با تأکید بر این که پیگیری های متعددی به منظور اجرای این پروژه انجام شده است، گفت: امیدواریم با توجه به شرایط خاص این جاده که در یک مسیر کفی قرار گرفته و نیازی به تملک زمین در بسیاری از جاهای این مسیر وجود ندارد، بتوانیم اعضای کمیسیون تلفیق را به قرار دادن این پروژه در ردیف اعتبارات مالی در بودجه سال آینده کشور مجاب کنیم.وی با اشاره به این که برای تأمین اعتبار مورد نیاز در شرایط فعلی برای پیمانکار پروژه اقدامات و پیگیری هایی صورت گرفته است، تأکید کرد: معاون سازمان برنامه و بودجه وعده داده است از طریق اسناد خزانه، مبالغی به پیمانکار پروژه پرداخت کند تا در روند اجرای عملیات تسریع شود.

در جلسه شورای شهر کاشمر اعلام شد: پیاده‌روی خانوادگی به یاد قربانیان جاده کاشمر به شادمهر برگزار می‌شود
فیض عارفی- در پی بروز حوادث متعدد مرگبار در جاده کاشمر به شادمهر و اختصاص نیافتن اعتبار لازم برای دوبانده شدن این جاده و برای رساندن صدای مردم کاشمر به گوش مسئولان، شورای شهرکاشمر با برگزاری پیاده‌روی خانوادگی به یاد قربانیان این جاده موافقت کرد. به گزارش خراسان رضوی، خباززاده رئیس شورای شهر کاشمر در نوزدهمین جلسه این شورا با اشاره به حوادث تلخ جاده‌ای در محور کاشمر به شادمهر و نیز اعتراض مردم و مسئولان شهر کاشمر به اختصاص نیافتن اعتبار لازم برای دوبانده شدن این جاده گفت: لازم است از همه خبرنگاران و رسانه‌های کاشمر که در چند روز اخیر همت به خرج دادند و با اطلاع‌رسانی مناسب خود صدای مردم کاشمر را درباره جاده کاشمر به شادمهر و قربانیان این محور به گوش مسئولان رساندند تشکر کنیم.

پایان خبر/*

منتشر شده در پروژه های عمرانی
کد خبر: 2465

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید