امروز: شنبه 29 دی 1397 برابر با 19 ژانویه 2019

  • مدیرعامل آبفا ی استان زمان بهره برداری از برخی پروژه ها را 30 سال آینده تخمین زد
آب اعتبار ندارد!

  • یکشنبه, 08 بهمن 1396
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
حسین اسماعیلیان حسین اسماعیلیان mashhadomran.ir

مدیرعامل آب و فاضلاب استان با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای تامین آب شرب استان، گفت: مهم ترین مشکل ما، کمبود اعتبارات است و امروز پروژه‌های نیمه‌تمام زیادی در دو بخش آب و فاضلاب با قدمتی بیش از ۳۰ سال داریم که متوسط پیشرفت فیزیکی آن حدود ۶۰ درصد است و اگر قرار باشد با همین روند بودجه‌ای پیش برویم، ۳۰ سال دیگر تا بهره‌برداری این پروژه‌ها، زمان نیاز داریم.

پایگاه خبری مشهد عمران به نقل از خراسان رضوی، حسین اسماعیلیان در نشست خبری با رسانه ها افزود: برای تامین سرمایه، افزایش کیفیت و بهره‌وری بیشتر پروژه‌ها، نگاه ویژه‌ای به بخش خصوصی داریم و در چهار سال اخیر چهار پروژه با اعتبار پنج هزار میلیارد ریال به این بخش واگذار شده و واگذاری شش پروژه دیگر با اعتبار ۱۰ هزار میلیارد ریال به بخش خصوصی در دست اقدام است که در سه ماه نخست سال ۹۷ واگذار می‌شود. مدیرعامل شرکت آبفای استان با اشاره به طرح‌های دهه مبارک فجر گفت: ۵۲ پروژه در دو بخش آب و فاضلاب خراسان رضوی با اعتباری حدود ۵۰۰ میلیارد ریال کلنگ‌زنی و افتتاح خواهد شد که ۱۳ پروژه آن آماده کلنگ‌زنی و ۳۹ پروژه دیگر آماده افتتاح است. امیدواریم با عملیاتی و اجرایی کردن این پروژه‌ها شرایطی را برای سال ۹۷ رقم بزنیم تا نیازی به قطع و جیره‌بندی آب نباشد. وی در تشریح اقدامات صورت گرفته از ابتدای انقلاب تاکنون نیز توضیح داد: تا سال 1357 تنها 19 شهر استان از آب شرب بهداشتی بهره مند بودند اما هم اکنون تمام 73 شهر استان با 100 درصد جمعیت از این نعمت برخوردارند. تعداد مشترکان آب حدود 700 هزار است که با بیش از 6500 کیلومتر خط انتقال، آبرسانی می شوند. همچنین حجم مخازن ذخیره آب استان، رشدی 7 برابری از ابتدای انقلاب داشته است و از لحاظ طول شبکه های توزیع هم این میزان رشد را داشته ایم، همچنین در آن دوران، هیچ آزمایشگاه کنترل کیفی آب شرب وجود نداشت اما اکنون در استان 17 آزمایشگاه مجهز داریم. اسماعیلیان با بیان این که تا 25 سال پیش، هیچ شهر استان شبکه فاضلاب مدرن نداشت، در توضیح اقدامات انجام شده در این زمینه افزود: هم اکنون به جز مشهد، در 11 شهر دیگر استان طرح شبکه فاضلاب مدرن در حال اجراست و در هفت شهر دیگر هم مشترکان به این شبکه متصل شده اند و حدود 30 درصد شهرستان های استان به جز مشهد از این امکان بهره مندند. مدیرعامل آبفای استان ادامه داد: حدود ۹۲ درصد آب‌های مورد نیاز از طریق آب‌های زیرزمینی و 8 درصد از طریق سدها تامین می‌شود و با توجه به شرایط حاد خشکسالی‌ها، سالانه ۳۰ شهر استان در وضعیت تنش آبی قرار دارند که در سال ۹۶ این ۳۰ شهر با کسری آب ۸۰۰ لیتر بر ثانیه مواجه بودند اما به‌گونه‌ای اقدام شد تا کمترین مشکل را در تابستان سال ۹۶ شاهد باشیم.
شرایط تابستان آینده، نگران کننده تر خواهد بود
اسماعیلیان با اشاره به این که مردم با کنترل مصرف همکاری لازم را داشتند، بیان کرد: به لطف الهی در فصل گرما، شرایط را به‌گونه‌ای گذراندیم که هیچ‌یک از مشترکان با قطعی آب مواجه نشدند البته شرایط فعلی، ما را برای تابستان سال آینده نگران‌تر کرده است، بر این اساس برنامه ذخیره آب برای تابستان سال ۹۷ از مهر ماه امسال در دستور کار قرار گرفت که مقرر است تا آن زمان، ۲۴ حلقه چاه با ۱۷۵۰۰ متر مکعب آب به شبکه آبی افزوده شود. وی افزود: در یک دهه اخیر ۲۸۰ حلقه چاه در استان حفر شده است که از محل آن، افزایش ۵.۷ درصدی تامین آب را داشتیم که صرف جبران کسری آبدهی‌ها شده است و براساس مطالعات صورت گرفته در افق ۱۴۲۰ با درنظرگرفتن سهم آب از دست رفته در خشکسالی‌ها، حدود ۷ هزار لیتر بر ثانیه نیاز آبی خواهیم داشت. امسال ۳۸ شهر و در صورت ادامه این روند، در افق ۱۴۰۰، ۵۳ شهر با تنش آبی مواجه خواهند بود. اسماعیلیان افزود: هرچند که آب تامینی در شرایط استاندارد قرار دارد اما این نگرانی وجود دارد که برخی پارامترها به سقف استاندارد نرسد و در بحث کیفیت آب با مشکل مواجه شویم. وی با بیان این که سرانه مصرفی آب شرب در بخش خانگی به نسبت کشور در کف قرار دارد و در استان مصرف هر نفر در شبانه روز ۱۲۰ لیتر است، افزود: میانگین کشوری مصرف آب شرب در بخش خانگی ۱۵۰ لیتر در شبانه‌روز است؛ با وجود آن که در بحث مصرف در کف قرار داریم اما به لحاظ تنش آبی و کسری آب سالانه دشت‌ها در صدر هستیم و باید تلاش کنیم با ترویج فرهنگ درست مصرف آب، این سرانه را به ۷۰ لیتر در شبانه‌روز برسانیم.
حفر چاه جدید، راه حل مشکل نیست
مدیرعامل آبفای استان با تاکید بر این که حفر چاه جدید تاثیری در حل مشکل ندارد، گفت: این کار موجب کسری آب چاه‌های موجود می‌شود . تنها راهکار ما ایجاد فرهنگ درست مصرف آب و راهبردهایی همچون تفکیک آب فضای سبز از شرب، تفکیک آب شرب از بهداشتی، کاهش هدر رفت‌ها و بازچرخانی‌ها بوده است.
اسماعیلیان گفت: متاسفانه کاهش ۸۰ درصدی بارندگی‌ها را داشتیم و خراسان رضوی جزو پنج استان اول کشور در بحث تنش و بحران آبی بوده است .از طرف دیگر نیز بارندگی‌های پیش رو، اثر کمی بر تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی خواهد داشت. وی افزود: شاهد هدررفت ۳۰ درصدی آب هستیم که 15 درصد آن اتلاف می شود و 15 درصد دیگر به علت خرابی کنتورها یا انشعابات غیر مجاز است، البته درباره برداشت غیرمجاز آب، اقدامات قابل توجهی را انجام داده‌ایم و در هشت ماه اول سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل، میزان مصرف آب از ۷۶.۵ میلیون متر مکعب به ۸۱.۵ متر مکعب افزایش یافته است و رشدی ۶.۶ درصدی را در مصرف داشتیم .
میزان مصرف مشترکان هم ۲.۵ درصد افزایش داشته است. مدیرعامل آبفای استان ادامه داد: میزان تولید آب در همین مدت ۱.۲ درصد افزایش یافته اما میزان سرانه مشترکان افزایشی نیافته است. از ابتدای امسال ۱۳ هزار فقره تعویض کنتور، ۷ هزار فقره بازسازی، ۲۹۰۰ فقره شناسایی انشعاب غیرمجاز با تعیین تکلیف دو هزار فقره آن، ۲۵۶ کیلومتر نشت‌یابی و کالیبره شدن کلیه دستگاه‌ها را داشته‌ایم .همچنین پیش‌بینی کاهش ۲.۵ درصدی آب بدون درآمد را در شهرهای استان در پایان سال ۹۶ داریم.
۸۵ درصد مشترکان زیر الگوی مصرف هستند
اسماعیلیان با بیان این که ۸۵ درصد مشترکان زیر الگوی مصرف هستند، تصریح کرد: هم‌اکنون شهرهای گلبهار، نیشابور، بردسکن، طرقبه-شاندیز، خلیل‌آباد و سبزوار دچار تنش آبی هستند و همچنین دشت‌های تربت‌حیدریه، تربت‌جام، فریمان، گناباد، نیشابور و سبزوار در وضعیت تنش‌ آبی قرار دارند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی با بیان این که موضوع جداسازی و تصفیه آب در دستور کار قرار دارد، گفت: شهرهای گناباد، کاخک، بیدخت، خواف، رشتخوار، جنگل و دیگر شهرها مشمول اجرای این طرح‌ها می شوند و در هر دشت ۸ درصد برداشت‌ها شامل آب شرب شهری و روستایی می‌شود و ۹۰ درصد مربوط به بخش کشاورزی است. میزان آب مورد استفاده از منابع تجدیدپذیر هم حدود ۴۰ درصد بوده، اما میزان مصرف ۱۳۰ درصد است و شورای عالی آب اعلام کرده که میزان برداشت باید ۷۵ درصد کاهش یابد.

پایان خبر/*

منتشر شده در پروژه های عمرانی
کد خبر: 2487

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید