امروز: شنبه 29 دی 1397 برابر با 19 ژانویه 2019

  • دولت برای بازپرداخت 50 درصد اصل و سود 700 میلیارد اوراق مشارکت تعهد کرد
قطار شهری مشهد در ایستگاه دولت

  • چهارشنبه, 09 اسفند 1396
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
قطار شهری مشهد در ایستگاه دولت mashhadomran.ir

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با ارسال نامه ای به بانک مرکزی و شهرداری مشهد ضمن اعلام موافقت دولت برای انتشار 700 میلیارد تومان اوراق مشارکت، تعهد بازپرداخت 50 درصد از اصل و سود 700 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای قطارشهری مشهد را اعلام کرد.
پایگاه خبری مشهد عمران به نقل از خراسان رضوی، در نامه محمد باقر نوبخت آمده است: «به موجب نامه وزارت کشور منضم به نامه شهرداری مشهد با موضوع انتشار اوراق مشارکت برای طرح «احداث قطارشهری مشهد» نظر به رعایت ماده (3) قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت مصوب 1376.6.30 و به استناد بند (د) تبصره (5) قانون بودجه سال 96 کل کشور، این سازمان متعهد می شود اعتبارات لازم معادل 3 هزار و 500 میلیارد ریال به منظور بازپرداخت 50 درصد اصل و سود علی الحساب و سود تحقق یافته اوراق مشارکت فروش رفته برای طرح مذکور را از محل ردیف های مربوط در لوایح بودجه سنواتی پیش بینی کند.»
هفته آینده؛ تشکیل کمیته صدور انتشار اوراق مشارکت در بانک مرکزی
برای پیگیری جزئیات موضوع با رضا خواجه نائینی معاون اقتصادی شهرداری مشهد گفت و گو می کنیم که وی در این زمینه به «خراسان رضوی» می گوید: دریافت صدور مجوز انتشار اوراق مشارکت دو پیش مرحله دارد، مرحله اول تسویه بدهی ها به بانک ها بوده که تعیین تکلیف شده و بانک ها با بانک مرکزی مکاتبه کرده اند که شهرداری بدهی مانده ندارد، لذا شهرداری از لیست سیاه خارج شده است.
وی می افزاید: همچنین با توجه به این که این اوراق مشارکت، اوراق متعلق به قطارشهری است، برابر قانون باید 50 درصد اصل و سود آن را دولت پرداخت و رسما آن را اعلام کند که اکنون معاون رئیس جمهور در نامه ای به بانک مرکزی رسما این موضوع را اعلام کرده و تعهد بازپرداخت اصل و سود 50درصد از 700 میلیارد تومان را پذیرفته است.وی با بیان این که هفته آینده کمیته مربوطه در بانک مرکزی تشکیل و مجور انتشار اوراق صادر خواهد شد، تصریح می کند: شرایط انتشار را بانک مرکزی تصویب و اعلام خواهد کرد.
400 میلیارد برای خط 2 ، 300 میلیارد برای خط 3
معاون اقتصادی شهردار در تشریح جزئیات 700 میلیارد اوراق مشارکتی که منتشر خواهد شد نیز می گوید: 400 میلیارد تومان از این اوراق برای خط 2 قطارشهری مشهد و 300 میلیارد تومان آن برای خط 3 است.خواجه نائینی این مرحله را آخرین مرحله انتشار اوراق مشارکت برای خط 2 قطارشهری مشهد بیان می کند و یادآور می شود: هم اکنون در خط 2 به شدت کار می شود و پیمانکاران نیاز به پول دارند، البته شهرداری نیز باید آورده داشته باشد و به صورت نقد و غیر نقد بودجه توزیع می کند.
صدور مجوز قبل از پایان سال
وی درباره زمان انتشار اوراق مشارکت نیز می گوید: زمان انتشار اوراق را بانک مرکزی اعلام خواهد کرد ولی احتمالا تا قبل از پایان سال مجوز انتشار دریافت خواهد شد که پس از دریافت مجوز انتشار، با توجه به شرایط پایان سال بخشی از این اوراق حدود یک یا دو درصد را امسال و بقیه را نیز تا خرداد ماه منتشر خواهیم کرد.
انتقاد از عملکرد مدیریت شهری سابق در خط 2 قطارشهری
همچنین امیرشهلا، عضو کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد نیز با اشاره به موافقت دولت برای انتشار اوراق مشارکت، نقدی به عملکرد مدیریت شهری سابق در خط قطارشهری مشهد وارد کرد. شهلا در کانال تلگرامی اش نوشت: از کل ۱۳ ایستگاه خط۲، فقط هفت ایستگاه، آماده بهره برداری شده بود و هرچند روبان کل پروژه را، طی مراسم پرطمطراقی که تلویزیون ایران به صورت زنده پخش کرد، قیچی کردند، اما بقیه ایستگاه ها، نیمه کاره رها شد تا به نام ما و به کام دیگران تمام شود. تازه فکر می کنید همان هفت ایستگاه، با چه کم و کیفی افتتاح شده باشد، خوب است؟ خطی که برای جابه جایی روزانه ۱۵۰ هزارنفر محاسبه و اجرا شده، در اوج شلوغی و اقبال شهروندان، ۱۵۰۰نفر را در روز جابه جا می کند و مهم ترین دلیل این بی اشتیاقی مردم، رعایت نکردن حداقل های ایمنی در همان مسیر کوتاه خط ۲ است. نه سیستم سیگنالینگ، نه اطفای حریق و نه حتی خروجی های اضطراری، هیچ کدام در خط ۲ وجود نداشت، اما باید در ماه های آخر دوره چهارم افتتاح می شد تا فقط افتتاح شده باشد(!) از روز اول آغاز به کار شهردار جدید تا همین امروز، ۱۵۰میلیاردتومان و ۴۵میلیون یورو خرج شده تا فقط نقایص همان هفت ایستگاه افتتاح شده برطرف شود!

پایان خبر/*

منتشر شده در پروژه های عمرانی
کد خبر: 2503

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید