امروز: یکشنبه 04 فروردين 1398 برابر با 24 مارس 2019

  • دبیر کارگروه نجات کشف رود با اشاره به پرداخت نشدن یک ریال از اعتبارات ملی
ساماندهی کشف رود متوقف شد

  • چهارشنبه, 15 فروردين 1397
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
ساماندهی کشف رود متوقف شد mashhadomran.ir

«سامان دهی کشف رود متوقف شد!» این خبری است که دبیر کارگروه نجات کشف رود اعلام می کند و با تلخی از اعتبارات ملی و استانی می گوید که با پرداخت نشدنش، موجبات تعطیلی طرح سامان دهی کشف رود را فراهم می کند.
پایگاه خبری مشهد عمران به نقل از خراسان رضوی، کشت سبزیجات آلوده، معضلات بهداشتی، رها شدن فاضلاب خانگی و صنعتی و سرریز تصفیه خانه های اولنگ اسدی و پرکندآباد در این رود تاریخی، تغییر کاربری و ساخت و ساز غیر مجاز در حاشیه، حریم و بستر کشف رود و همچنین تخلیه نخاله های ساختمانی و تانکر های فاضلاب در کشف رود در کنار آسیب های اجتماعی ناشی از سکونت جمعیتی حدود یک میلیون و 200 هزار نفر در حاشیه آن، مشکلات عدیده ای است که نمی توان آن ها را فراموش کرد؛ مشکلاتی که مدیران و مسئولان استان را بیش از 10 سال درگیر سامان دهی کشف رود کرده بود.
کشف رود دغدغه ملی
در همین باره پیگیری جدی و مداوم رسانه ها، موضوع سامان دهی کشف رود را نه تنها به دغدغه ای استانی بلکه به دغدغه ای ملی تبدیل کرد و پس از سال ها بلاتکلیفی و اقدامات جزیره ای، بالاخره در اواخر سال 92، کارگروه سامان دهی کشف رود در استان تشکیل شد و در سفر هیئت دولت در تابستان 93، پرداخت مبلغ 160 میلیارد تومان از اعتبارات دولتی طی پنج سال برای سامان دهی کشف رود به تصویب رسید.
پس از تشکیل این کارگروه، با ورود آب منطقه ای استان، شهرداری مشهد، سازمان حفاظت محیط زیست، استانداری، فرمانداری مشهد و حمایت های قاطع دستگاه قضایی از سامان دهی کشف رود، 75 کیلومتر از حریم و بستر کشف رود رفع تصرف، درخت کاری و موتور تلمبه های برداشت فاضلاب از کشف رود برای آبیاری سبزیجات جمع آوری شد و طرح سامان دهی کشف رود پیشرفت قابل توجهی یافت اما حالا با خبر دبیر کارگروه سامان دهی کشف رود مبنی بر توقف طرح به دلیل پرداخت نشدن اعتبارات ملی، نگرانی از بی نتیجه ماندن اقدامات انجام شده یا بازگشت شرایط بحرانی گذشته به کشف رود جدی و جدی تر شده است.
اعتبارات پرداخت نشد، سامان دهی متوقف شد
دبیر کارگروه نجات کشف رود در گفت و گو با «خراسان رضوی» درباره خبر توقف ادامه روند سامان دهی کشف رود و عملیات اجرایی خط انتقال پساب فاضلاب تصفیه خانه خین عرب به پرکند آباد می گوید: در سالی که گذشت حتی یک ریال از محل اعتبار دولتی 160 میلیارد تومانی سامان دهی کشف رود محقق نشد و برای سال 97هم تا کنون اعتباری برای سامان دهی کشف رود در نظر گرفته نشده است.
علیمیرزایی می افزاید: این درحالی است که سال گذشته برای ادامه روند آزادسازی اراضی تصرف شده و خرید تجهیزات اجرای خط انتقال پساب تصفیه خانه خین عرب به پرکند آباد و پرداخت مطالبات پیمانکاران، 11 میلیارد تومان بدهکار شده ایم و با این روند، ادامه کار سامان دهی کشف رود متوقف می شود.
دبیر کارگروه نجات کشف رود تصریح می کند: قرار بود با اجرایی شدن خط انتقال پساب فاضلاب تصفیه خانه خین عرب به پرکند آباد در خرداد 97، استفاده از فاضلاب کشف رود در اراضی کشاورزی متوقف و برای راه اندازی خط انتقال پساب تصفیه خانه خین عرب به غرب مشهد، پیمانکار عملیات اجرایی مشخص، لوله های مورد نیاز خریداری و ایستگاه پمپاژ نیز به زودی از تبریز وارد مشهد شود اما به دلیل نرسیدن اعتبار و بدهی به پیمانکاران، عملیات اجرایی آن متوقف شده است.
بدهکاری 11 میلیاردتومانی به پیمانکاران
علیمیرزایی با بیان این که امیدوار بودیم با پرداخت اعتبار در خرداد ماه پساب تصفیه شده را برای استفاده در کشاورزی به پرکندآباد درغرب مشهد منتقل کنیم، می گوید: متاسفانه با توجه به وضعیت موجود و بدهکاری 11 میلیاردی به پیمانکاران، این کار اکنون امکان پذیر نیست.
وی یادآور می شود: یکی دیگر از برنامه های ما در کنار انتقال پساب از تصفیه خانه خین عرب که با هدف جای گزینی حقابه کشاورزان از سد کارده به صورت موقت انجام می شد، ارتقای تصفیه خانه پرکند آباد برای بهبود کیفیت پساب های تصفیه شده و در اختیار گذاشتن این پساب برای استفاده کشاورزی و سپس مسدودکردن چاه های آب کشاورزی در این مناطق بود که این کار نیز به دلیل پرداخت نشدن پول متوقف شد.
علیمیرزایی با بیان این که برای توقف کامل استفاده از فاضلاب کشف رود در کشاورزی، تصفیه خانه دیگری نیز در منطقه اولنگ در حال احداث است، تصریح می کند: در تلاش بودیم تا این تصفیه خانه را قبل از خردادماه با هدف جلوگیری از استفاده از فاضلاب جاری کشف رود در بخش کشاورزی و حذف و خشکاندن آبیاری محصولات کشاورزی در اراضی این منطقه با فاضلاب به بهره برداری برسانیم که این پروژه نیز متوقف شد.
توقف مطالعات طرح احیای کشف رود
دبیر کارگروه نجات کشف رود اظهار می کند: درکنار اقدامات انجام شده برای سامان دهی کشف رود، مطالعات طرح احیای کشف رود به سرعت در حال انجام و برای اجرای آن مذاکراتی با بخش خصوصی شده است که ادامه مطالعات هم نیاز به اعتبار دارد و با این روند پرداخت اعتبار این موضوع نیز با مشکل روبه رو خواهد شد.
وی در پاسخ به این سوال که در صورت پرداخت نشدن اعتبارات، سامان دهی کشف رود چه سرنوشتی خواهد داشت، می گوید: متاسفانه سال گذشته ریالی از اعتبارات دولتی محقق نشد و امسال نیز تاکنون اعتباری برای سامان دهی کشف رود مصوب نشده است و به همین دلیل با مشکلات مالی فراوانی روبه رو هستیم و علاوه بر بدهی به پیمانکاران، پنج ماه است نتوانسته ایم حقوق نیروهای گشت و نظارت را پرداخت کنیم که این روند خطرناک است و احتمال بازگشت وضعیت کشف رود به وضعیت گذشته وجود دارد.
تخریب مزارع کاشت سبزیجات آلوده و درخت کاری در اراضی رفع تصرف شده
برای بررسی وضعیت کشف رود و اقدامات انجام شده در این منطقه، در بازدیدی میدانی به بررسی آن پرداختیم. مسیرهای آزادسازی شده در مسیر کشف رود به صورت عینی مشخص بود؛ مناطقی که توسط سودجویان تصرف شده بود با تخریب مزارع سبزیجات آلوده ای که با فاضلاب رها شده در کشف رود آبیاری می شد و درخت کاری برای جلوگیری از دست درازی مجدد به حریم و بستر کشف رود، رفع تصرف شده بود.
همچنین مسیرهای ورود فاضلاب کارخانجات چرمشهر مشهد و قالی شویی های محدوده کشف رود به داخل رود مسدود شده بود و نیروهای گشت ونظارت با گشت زنی در مسیر آزادسازی شده از نصب موتور تلمبه های غیر مجاز برای برداشت فاضلاب و آبیاری مزارع روستاهای اطراف جلوگیری می کردند. هرچند با اقدامات انجام شده، دیگر از آن وضعیت نابه سامان و آلوده گذشته در این محدوده خبری نیست اما در این بازدید، مشخص شد با وجود همه اقدامات ، هنوز سامان دهی مناطق زیادی از کشف رود ازجمله کال سیاسک، کال گراخک، منطقه چرمشهر، اولنگ و چلقی باقی مانده که از وضعیت نا به سامانی برخوردار است و نیاز به سامان دهی دارد و این موضوع، ضرورت ادامه طرح سامان دهی کشف رود را نشان می دهد که باید از توقف آن جلوگیری کرد.

پایان خبر/*

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 2517

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید