امروز: دوشنبه 06 خرداد 1398 برابر با 27 می 2019

آخرین خبرها

رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس در شورای اسلامی شهر مشهد خبرداد:برای بازسازی توس 150 میلیارد تومان بودجه نقدی و غیرنقدی تخصیص داده شده است

  • چهارشنبه, 23 خرداد 1397
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس در شورای اسلامی شهر مشهد گفت : برای بازس رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس در شورای اسلامی شهر مشهد گفت : برای بازس

به گزارش پایگاه خبری مشهد عمران ، سید مسعود ریاضی در جمع خبرنگاران افزود : این رقم برای احیای توس در گام نخست و برای شروع رقم خوبی است که صرف بازسازی و مرمت لایه تاریخی دیوارتوس می شود و آن‌ را مانند نگینی در خود می‌گیرد.
وی همچنین از ایجاد بازارچه‌ای برای تولید آثار هنری با محوریت شاهنامه فردوسی خبرداد و با انتقاد از اینکه فردوسی در جمع خردمندان فقط شناخته شده است، گفت: بسیاری از مردم که به مشهد می‌آیند نمی‌دانند شهر تاریخی فردوسی در توس نهفته است و حتی فردوسی را نمی‌شناسند و وظیفه ماست که فردوسی را از حلقه شاهنامه‌شناسان به جمع مردم بیاوریم.
ریاضی افزود: منطقه توس بدون طرح شهری حدود پنج سال پیش به شهر مشهد متصل شد و برای تهیه طرح شهری به همکاری اداره کل راه و شهرسازی نیاز بود، سپس قرارداد آن منعقد و مقرر شد ابتدا طرح راهبردی تدوین شود.
وی گفت: قراردادی به منظور تهیه و تدوین 'طرح شهرسازی منطقه توس' با اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی منعقد شده است.
رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس در شورای اسلامی شهر مشهد افزود : 350 هکتار از مساحت سه هزار و 300 هکتاری منطقه توس محدوده تاریخی است لذا 'سند راهبردی احیای توس' در شورای شهر مشهد مصوب و وظایف هر دستگاه برای آن مشخص شد.
وی خاطرنشان کرد: شهرداری مشهد متولی احیا و بازسازی سه هزار و 500 هکتار مساحت توس بعد از تهیه طرح است و در بخش احیای 350 هکتار تاریخی نیز همکاری می کند.
ریاضی افزود: اساسنامه شرکت توسعه و عمران توس نیز در کمیسیون‌های تخصصی شورای شهر مصوب شده و طی هشت ماه اخیر به توسعه زیرساخت‌ها در توس پرداخته و تفاهمنامه با اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی برای بازپیرایی پیش‌خوان آرامگاه فرودسی منعقد شده که در مرحله عقد قرارداد با مشاور برای تهیه طرح هستیم.
وی خاطر نشان کرد: احیای توس بزرگترین کمک برای سرمایه گذاری در این منطقه است لذا توس باید احیا شود، شهرداری تعدادی پروژه شاخص نظیر بازپیرایی جلوخان و کهن دژ را انجام دهد و بقیه طرح را سرمایه‌ گذاران اجرا کنند.
رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس در شورای اسلامی شهر مشهد درباره عملکرد کمیته نجات توس گفت: یکی از مصوبات کمیته نجات توس توقف فعالیت معادن شن و ماسه بود که با شکایت این معادن دستگاه قضایی، رای به فعالیت مجدد معادن با تغییر مسیر رفت و آمد خودروها داده است.
وی افزود : شورای احیای توس، از 22 سال پیش و پس از پیام مقام رهبر معظم انقلاب مبنی بر احیای توس، تاکنون فقط دو مصوبه داشته و با عضویت تعدادی وزیر، استاندار و مدیرکل میراث فرهنگی تشکیل شد اما در طول این سالها صرفا دو نشست داشته است.
وی خاطر نشان کرد : یکی از مصوبه های شورای احیای توس تصمیم ‌سازی برای بازسازی منطقه توس این است که باید با هماهنگی استان و شورای احیا باشد.
رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس در شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه مشکل اصلی کار توس در "بوروکراسی" اداری است خاطرنشان کرد: کم‌همتی برای شکستن بوروکراسی موجود و کم‌اهمیتی و ‌توجه کم همه مردم به توس مانع توسعه این منطقه تاکنون بوده است.
وی افزود: منطقه توس فریز شده تا طرح شهری تهیه شود و خرید فروش و ساخت و ساز در آن منطقه ممنوع است.
به گفته ریاضی، بر اساس مصوبه کمیسیون ماده پنج شهرداری، فقط ساخت و ساز در برخی مناطق توس با برخی شرایط در وضعیت فعلی، ممکن است.
لازم به ذکر است که منطقه تاریخی توس تا بهمن 1۳۹۱ به عنوان یک روستای تابع مشهد شناخته می ‌شد اما با تایید شورای عالی معماری و شهرسازی، به عنوان یک محدوده منفصل شهری به شهرداری مشهد واگذار شد.

منتشر شده در پروژه های عمرانی
کد خبر: 2550

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید