امروز: یکشنبه 04 فروردين 1398 برابر با 24 مارس 2019

برنامه سازگاری با کم آبی در خراسان رضوی اجرا می شود

  • پنج شنبه, 07 تیر 1397
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
 برنامه سازگاری با کم آبی از هفته آینده در استان خراسان رضوی اجرا می شود. برنامه سازگاری با کم آبی از هفته آینده در استان خراسان رضوی اجرا می شود.

به گزارش پایگاه خبری مشهد عمران، محمد علایی، سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی روزگذشته در جمع خبرنگاران در سد چالیدره با بیان اینکه برنامه سازگاری با کم آبی ،از هفته آینده در خراسان رضوی اجرا می شود، افزود: در قالب این برنامه دستگاههای مختلف مکلف به اجرای برنامه های سازگاری با کم آبی هستند.

وی خاطرنشان کرد: کاهش 30 درصدی فضای سبز، تغییر الگوی کشت فضای سبز، شناسایی و مقابله با چاههای غیرمجاز، کاهش سرانه مصرف، کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی و جلوگیری از هدررفت آب را از جمله برنامه های تدوین شده دراین برنامه است.

علایی گفت: درهمین راستا مجازات متخلفین حفر چاههای غیرمجاز با همکاری دستگاه قضایی، مجازات سنگین تری خواهد بود،زیرا به دنبال اقدامات برنامه ریزی شده از این پس تلاش می کنیم که حتی یک لیتر آب از دشت های ممنوعه استان خراسان رضوی برداشت نشود.

وی افزود: اکنون وضعیت دشت های استان بحرانی است و هفت هزار و 200 چاه غیرمجاز در دشت های منطقه شناسایی شده که رقم واقعی این چاهها، دو تا سه برابر میزان شناسایی شده است.
سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی خاطرنشان کرد: این برنامه سازگاری با کم آبی که مصوب استانداری نیز هست به شهرداری مشهد نیز ابلاغ شده تا 30 درصد آب فضای سبز کم شود و الگوی مصرف فضای سبز نیز اصلاح شود.

علایی با اظهار تاسف از اینکه افت سطح آبهای زیرزمینی خراسان رضوی به حدی رسیده که حدود 50 سال پیش میانگین عمق برداشت آب از دشت مشهد 50 متر بود افزود : اکنون در برخی مناطق این دشت، عمق برداشت به 350 متر رسیده است .

وی اظهار کرد: سالانه شش هزار میلیارد متر مکعب آب در استان خراسان رضوی تولید و مصرف می شود که 700 میلیون مترمکعب آن در بخش آشامیدنی و مابقی در بخش کشاورزی و صنعت استفاده می شود.

علایی خاطر نشان کرد: هم اکنون 86 درصد آب تولیدی استان خراسان رضوی در بخش کشاورزی استفاده می شود که میانگین کشوری این رقم 92 درصد است.

وی افزود: با تداوم وضعیت موجود اگر سال آینده خشکسالی ادامه یابد، سد دوستی که اکنون سهم 33 درصدی در تامین آب مشهد داشته از مدار خارج می شود.

علایی گفت: موضوع حساس آب امروز به مساله نظام و حاکمیت تبدیل شده که به دنبال آن کارگروه ملی سازگاری با کم آبی تشکیل شده و اهمیت آن باید برای 80 میلیون نفر ایرانی نهادینه شود.

وی ادامه داد: هر ایرانی باید به این نتیجه برسد که در سرزمینی خشک زندگی می کند که منابع آبی آن بسیارکم است، و حال آنکه اکنون روند مصرف بی رویه آب در خراسان رضوی تا حدی پیش رفته که بیشتر آبخوان های زیرزمینی استان دچار بحرانند، آب شور شده و زمین نشست پیدا کرده است.

علایی  با اشاره به لزوم جداسازی آب شرب از غیرشرب در مشهد گفت: اگر این جداسازی صورت گیرد سالانه تولید 40 میلیون متر مکعب آب برای بخش آشامیدنی شهر مشهد کافی است، در حالی که اکنون بخش زیادی از آب تصفیه شده به مصارف غیرشرب می رسد.

سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی افزود: هدررفت آب شهری و روستایی شهرستان طرقبه و شاندیز 450 لیتر است درحالیکه باید 120 لیترباشد.

وی گفت: شبکه فرسوده آبرسانی کشاورزی نیاز به ساماندهی دارد تا سرانه مصرفی آب را به 120 لیتر برسانیم و شبکه آب شهری آب شرب رااز آب بهداشتی جدا کنیم.

علایی با بیان اینکه مجموعه الماس شرق، بازارسپاد و کارواش ها از آب شرب استفاده می کنند و این درست نیست، افزود: 120 میلیون مترمکعب آب شرب در مشهد داریم.

سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان درپایان ازخبرنگاران خواست، همکاری کنند تا مسئله آب تبدیل شود به مسئله 80 میلیون ایرانی و حتی برای مدیریت درست آب مصرفی، کمپین هایی در شبکه های مجازی ایجاد شود و همه مردم به این پویش دعوت شوند تا فرهنگ درست مصرف کردن و مدیریت آب شرب،آب کشاورزی،آب صنعتی نهادینه بشود.

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 2609

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید