امروز: یکشنبه 30 شهریور 1399 برابر با 20 سبتامبر 2020

در بازدید اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس ازبافت تاریخی اطراف حرم مطهر رضوی مطرح شد: تعامل دستگاه های اجرایی در خراسان رضوی نتیجه مدیریت میراث فرهنگی است

  • جمعه, 08 تیر 1397
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: از تعامل بوجود آمده درمیراث فرهنگی استان خراسان رضوی با سایر دستگاه ها لذت بردم که این موفقیت به حسن مدیریت میراث فرهنگی استان است. رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: از تعامل بوجود آمده درمیراث فرهنگی استان خراسان رضوی با سایر دستگاه ها لذت بردم که این موفقیت به حسن مدیریت میراث فرهنگی استان است.

به گزارش پایگاه خبری مشهد عمران به نقل از  روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، صبح امروز جمعه و در جریان سفراعضای کمیسیون فرهنگی مجلس به مشهد ، از بافت تاریخی اطراف حرم مطهر بازدید کردند و حجت الاسلام مازنی رئیس این کمیسیون پس از بازدید خانه تاریخی داروغه گفت: به اتفاق همکاران در کمیسیون فرهنگی و مدیران میراث فرهنگی خراسان رضوی و شهردار منطقه ثامن بازدید داشتیم که از دهه 50 که احساس نیاز شد که بافت نیاز به تغییر دارد وپس از سال 72 نیز با کسب جازه از مقام معظم رهبری مطالعات و طرح نوسازی آغاز شده است.

وی ادامه داد: در بازدید از بخش های مختلف میراث فرهنگی ، شهر مشهد و دیدار با استاندار و تولیت آستانقدس هماهنگی ارکان تصمیم ساز و تصمیم گیر در استان را مناسب دیدم و تبریک می گویم که فراتر از مسائل بخشی و سازمانی همت داشته و با هماهنگی کار را دنبال کنند.

وی درباره حمایت مجلس از طرح نوسازی بافت اطراف حرم مطهر رضوی اظهارکرد: با چارچوب ها و برنامه های این طرح آشنا شدیم که برای سرعت دادن به اجرای زیرساخت های طرح به 3 هزارمیلیارد تومان اعتبار نیاز دارند که ما نیز کمک خواهیم کرد.

وی افزود: از نظر ما سرعت کار برای رفاه حال زائران و مردم اهمیت دارد و با توجه به این که ساخت و ساز مستمر زائران و مجاوران را آزار می دهد و دیگر حفظ میراث فرهنگی و پیوست فرهنگی که لحاظ شده ، مجلس در این دو جهت آمادگی دارد حمایت کند.

مازنی درباره شناسایی و برنامه ریزی برای ایجاد راسته های تاریخی در بافت اطراف حرم رضوی تصریح کرد: بخشی ازیک راسته را که بازدید کردم بسیار کار ارزشمندی است که بخشی از مظلومیت جمهوری اسلامی طرح های عظیمی است که در جنگ روانی دشمن دیده نمی شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره ارزیابی اش از تعامل میراث فرهنگی استان با دیگر دستگاه های استان اظهارکرد: واقعیت این است که دراولین سفر استانی ما در اجلاسیه سوم که به عنوان مسئول کمیسیون حضور دارم از این تعامل لذت بردم که این موفقیت به حسن مدیریت میراث فرهنگی استان است.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط فعلی دراستان و مرکز به ثبات مدیریتی توجه شود و اکنون که به خوبی توانسته اند تعامل برقرار کنند این جایگاه را به دیگری نسپارند تا طرح ها به خوبی محقق شود.

هم چنین ابوالفضل مکرمی فر در بازدید از خیابان دو سطحی ایت ا... طبسی گفت: بازگشایی این خیابان رفت و آمد زائران به حرم مطهر را تسهیل می کند و مسیری جدید در حالی که گند و بارگاه ملکوتی حضتر رضا(ع) پیش روی زائران قرار دارد به طرف حرم حرکت می کنند.

وی ازبرنامه ریزی برای حفظ بخش هایی از بافت تاریخی خبرداد وافزود: هشت راسته و گذر که بیشترین آثر تاریخی در آن قراردارد شامل راسته باغ حسن خان، بهادرخان، عیدگاه، ته پل محله، کشمیری ها، عباسقلی خان ، آستان پرست و بازارفرش و سرشورحفظ و به عنوان گذرهای های تاریخی برای عبور عابران در مسیرحرم مطهر رضوی پیش بینی شده که جداره سازی خواهد شد.

هم چنین مرجان اکبری معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به سابقه اجرای طرح نوسازی و بازسازی اطراف حرم مطهر رضصوی اشاره کرد و خواستار توجه و حمایت کمیسیون فرهنگی برای حفظ بافت و بناهای تاریخی در این محدوده شد.

هم چنین در این بازدید نعمتی شهردارمنطقه ثامن گفت: سال 1371 مرحوم کازرونی به رهبر معظم انقلاب نامه ای نوشته و پس از کسب اجازه از ایشان فرآیند طرح نوسازی و بهسازی آغاز شد که تاکنون با گذشت بیش از22 سال اکنون 45 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی افزود: در این طرح 4 خیابان منتهی به حرم مطهر به 8 خیابان افزایش و خیابانی شعاعی در اطراف حرم اجرا خواهد شد.

نعمتی کمبود منابع مالی را مهم ترین چالش ÷یش روی طرح عنوان کرد و گفت: با توجه به کمبود منابع مالی برنامه ای 3 ساله را تنظیم کرده ایم که زیرساخت هایی مانند خیابان ها، مراکزمحله و فضای سبز را ایجاد کنیم که به 3 هزار میلیارد تومان اعتبار نیازدارد که در نظر داریم از طریق اوراق مشارکت تامین کنیم.

گفتنی است: اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس پس از بازدید بافت تاریخی اطراف حرم مطهر رضوی و خانه تاریخی داروغه از مرکزآفرینش های هنری خانه ملک و کارگاه های هنری و صنایع دستی فعال بازدید کردند.

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 2614

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید