امروز: یکشنبه 30 شهریور 1399 برابر با 20 سبتامبر 2020

دبیرخانه صنعت معدن تجارت استان خبرداد: با پافشاری بخش خصوصی یک میلیارد تومان برای روکش آسفالت جاده حسن آباد به شهرک صنعتی مصوب شد

  • یکشنبه, 10 تیر 1397
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
دبیرخانه صنعت معدن تجارت استان گفت: جاده حسن آباد واقع در شهرک صنعتی توس مشهد، اصلا وضعیت خوبی ندارد، در جلسه ستاد سهیل با پافشاری بخش خصوصی حدود یک میلیارد تومان برای روکش آسفالت آن مصوب شد. دبیرخانه صنعت معدن تجارت استان گفت: جاده حسن آباد واقع در شهرک صنعتی توس مشهد، اصلا وضعیت خوبی ندارد، در جلسه ستاد سهیل با پافشاری بخش خصوصی حدود یک میلیارد تومان برای روکش آسفالت آن مصوب شد.

به گزارش پایگاه خبری مشهد عمران، فیروز ابراهیمی در نشست خبری امروز به مناسبت آغاز هفته صنعت معدن تجارت افزود:جاده حسن‌آباد واقع در شهرک صنعتی توس مشهد، شهرک صنعتی نمونه کشور، اصلا وضعیت خوبی ندارد و باید مسیری نامناسب طی کرد تا به شهرک صنعتی رسید.
وی با بیان اینکه طی یک سال گذشته ما حدود 400 میلیارد تومان از محل ارزش افزوده به شهرداری مشهد پرداخت کردیم، خاطر نشان کرد :یعنی صنعت دین خود در قبال عمران، آبادی، جمع‌آوری زباله و خدمات شهری انجام داده و این در حالیست که از آن خدمات برخوردار نیست.
ابراهیمی درباره آخرین وضعیت صنایع و معادن استان اظهار کرد: در سال گذشته درپنج هزار و ۶۷۴ واحد تولیدی در استان بالغ بر ۱۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شد که هدف‌گذاری حدود  15 هزار میلیارد تومان مدنظر بود، اما خوشبختانه حجم سرمایه گذاری صنعت در سال گذشته از مرز ۱۵ هزار میلیارد تومان گذشت و این اتفاق خوب در میان اخبار ناامید کننده صنعت استان مغفول ماند.
دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به میزان اشتغال در حوزه صنعت و معدن عنوان کرد: حدود ۱۸۸ هزار و ۵۰۰ نفر به طور مستقیم در صنعت و حدود ۱۰ هزار نفر در حوزه معدن مشغول به کار هستند و حدود ۲۰۰ هزار نفر اشتغال مستقیم در صنعت و معدن استان خراسان رضوی وجود دارد.
ابراهیمی با اشاره به هدف‌گذاری اشتغال در حوزه صنعت و معدن در سال ۱۳۹۶ گفت : اشتغال سال گذشته حدود ۹ هزار نفر بوده اما با وجود تمام گرفتاری‌ها و موانعی که بر سر راه این دو حوزه قرار داشت، از مرز این هدف‌گذاری گذشته و به تعداد 9 هزار و ۹شغل رسیدیم، و صادرات ما ۱۵ درصد افزایش و نرخ بیکاری حدود ۲ درصد کاهش یافت.
وی درباره وضعیت معدن استان خاطرنشان کرد: در بخش معدن ۸۷۶ واحد معدنی دارای پروانه بهره‌برداری با ذخیره ۳سه میلیارد تن و میزان سرمایه‌گذاری ۴۵۰ میلیارد تومان و حدود ده هزار نفر اشتغال فعال است.
دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به میزان سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی در استان گفت: میزان سرمایه‌گذاری در بخش فلزی حدود ۲۲ درصد، رتبه اول و در بخش کانی غیرفلزی با ۱۶ درصد یعنی حدود 24 هزار و 600 میلیارد تومان رتبه دوم و صنایع شیمیایی با ۱۶ درصد یعنی 23 هزار و 600 میلیارد تومان در رتبه سوم و صنایع غذایی و آشامیدنی با ۱۱ درصد در رتبه چهارم قرار دارد.
ابراهیمی با تاکید بر اینکه بهترین شاخص وضعیت صنعت و معدن میزان مصرف انرژی آن است، افزود: میزان مصرف برق صنعت سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ حدود ۸ درصد افزایش داشته و بخش صنعت حدود ۲۷ درصد از برق استان را مصرف
می کند.
وی درباره مصرف گاز بخش صنعت درسال ۹۶ نسبت به ۹۵ گفت : حدود ۱۵ درصد افزایش مصرف گاز در بخش صنعت داشتیم و حدود ۲۱ درصد از گاز کل استان را به خود اختصاص داده و مصرف می کند و همچنین حدود 2.5 درصد از آب کل استان را به بخش صنعت و معدن اختصاص داده می‌شود.
دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی درباره تولید کالای اساسی در استان افزود: از ۲۷ نوع کالای اساسی در ۱۸ نوع از آنها افزایش تولید و در ۱۱ مورد از کالاهای اساسی با کاهش تولید مواجه هستیم.
وی با اشاره به این کالا ها گفت : افزایش تولید در کالاهایی اعم از انواع الیاف مصنوعی، کاغذ، روغن نباتی، رب گوجه‌فرنگی، قند و شکر، خودروی سواری، لوله و پروفیل، کاشی و سرامیک، مقاطع فولادی، فولاد خام، ظروف چینی، محصولات پایین دستی پتروشیمی، کنسانتره آهن و مس و... بوده است.

ابراهیمی افزود: به عنوان مثال در محصولات پایین دستی پتروشیمی  حدود 404 درصد افزایش تولید داشته‌ایم. اما در تولید محصولاتی مانند انواع الکتروموتور، نخ پنبه‌ای، یخچال فریزر، کولر آبی، بخاری، کنتور هوشمند، آبگرمکن، موتورسیکلت، سیمان و فرش ماشینی با کاهش تولید رو به رو بودیم.

وی درباره تجارت خارجی اظهار کرد: با افزایش ۱۵ درصدی صادرات در سال گذشته و همچنین با احتساب صادرات فنی و مهندسی، حدود دو میلیارد تومان صادرات داشتیم و برای سال ۹۷ افزایش ۱۲ درصدی صادرات را پیش‌بینی کرده‌ایم و از این مرز نیز گذر خواهیم کرد.
ابراهیمی گفت :در حال حاضر حدود ۲۵ درصد واحدهای ما با ظرفیت کامل و حدود ۷۵ درصد از واحدها با ظرفیت کمتر از ظرفیت اسمی خود در تمامی صنایع، مشغول به کار هستند.
وی عمده‌ترین مشکل این واحدها را عدم ثبات در شرایط محیطی و قوانین دولتی عنوان کرد و افزود: همچنین دارایی و تامین اجتماعی در رتبه سوم مشکلات واحدهای ما قرار دارد و از دیگر مشکلات می‌توان به تامین مواد اولیه و نرخ بالای تسهیلات و بدهی‌های بانکی اشاره کرد.
وی با انتقاد از شورای پنجم شهرداری مشهد گفت: شورای شهر فقط روز صنعت و معدن را تبریک گفته است، و این در حالیست که واحدهای صنعتی با واحدهای مختلف شهرداری مشکل دارند.
ابراهیمی خاطرنشان کرد: حدود 40 درصد از صنایع و اشتغال ما در محور غرب مشهد متمرکز شده است و مشکلات ما با شهرداری به قوت خود باقی است. 
دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت : بررسی های ما نشان می‌دهد صنایع ما در صنایع غرب هیچ‌گونه آلایندگی ندارند، ضمن اینکه فهرست واحدهای صنایع آلاینده استان در سال 95 حدود 330 واحد بوده و این تعداد در سال 96 به 110 مورد رسیده است. یعنی در واقع صنایع ما خود را با تکنولوژی تطبیق می‌دهند که بتوان از مباحث زیست محیطی و آب صیانت کنیم.

 

 

 

 

منتشر شده در پروژه های عمرانی
کد خبر: 2623

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید