امروز: چهارشنبه 18 تیر 1399 برابر با 08 جولای 2020

شرکت توسعه و به‌سازی توس راه‌اندازی می‌شود

  • سه شنبه, 12 تیر 1397
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
براساس مصوبه شورای شهر مشهد، شرکت توسعه و به‌سازی توس راه‌اندازی می شود. براساس مصوبه شورای شهر مشهد، شرکت توسعه و به‌سازی توس راه‌اندازی می شود.

به گزارش پایگاه خبری مشهد عمران به نقل از خبرگزاری ایسنا، احسان اصولی، رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر امروز در بیست‌وهفتمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، در مخالفت با کلیات لایحه «تاسیس شرکت توسعه و بهسازی توس» اظهار کرد: مخالفت من با شکل رسیدن به احیا و بازآفرینی توس است. متوسل شدن به روش های معمول و دم دستی و ایجاد یک شرکت و اضافه کردن آن به ابرسازمان شهرداری ایراد دارد. این شرکت بار مالی و نیروی انسانی به شهرداری تحمیل خواهد کرد.

احمدنوروزی، رییس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای شهر مشهد در موافقت با این لایحه عنوان کرد: فرمان رهبری را مبنی بر تاکید بر به‌سازی توس داریم.اگر می‌خواهیم اتفاقی بیفتد باید ساختاری متناسب با موضوع داشته باشیم. این شرکت باید سوددهی داشته باشد. به بستری نیاز داریم که کار را اجرایی کند. ساختار یک ضرورت است.

مجتبی بهاروند، رییس کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد در تذکری در خصوص این لایحه تصریح کرد: اصل ۴۴ قانون اساسی می گوید باید خصوصی‌سازی انجام شود، بنابراین چگونه می‌خواهیم تشکیلات جدیدی به شهرداری اضافه کنیم؟

مسعود ریاضی، رییس کمیسیون توسعه و عمران توس شورای شهر مشهد در موافقت با این لایحه گفت:
۲۲سال است فرمان رهبر روی زمین مانده است. اگر همان اقدامات قبلی را انجام دهیم نتایج گذشته را خواهیم گرفت. یکی از بزرگترین مشکلات توس بروکراسی موجود در آنجاست. از دلایل ایجاد شرکت کوتاه کردن بروکراسی است. کمیسیون‌های مختلف، ساختار متناظر در شهرداری دارند ولی کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس این ساختار متناظر را ندارد که پیگیر مصوباتش باشد. یکی از مصوبات شورای احیای توس، تشکیل یک شرکت بود و ما نیز این کار را انجام دادیم.

شهریار آل شیخ، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد درخصوص این لایحه اظهار کرد: در مصوبه مهرماه سال گذشته شورای شهر، شهرداری مکلف شده ساختاری را برای احیای توس ایجاد کند. نهادهای مختلف در حوزه توس حضور دارند،
لزومی برای ایجاد ساختار در حوزه توس داریم و آن هم تمرکز است. سازمان توس سازمانی است که با نهادهای بیرونی تعاملات زیادی خواهد داشت بنابراین ما الزام خواهیم داشت از تراز سازمانی مستقل‌تری استفاده کنیم.

وی افزود: مشارکت پذیری یکی دیگر از الزامات در توس است بنابراین شرکت می‌تواند از این ظرفیت استفاده کند. بار مالی و نیروی انسانی که ایجاد خواهد شد بستگی به مدیریت ما دارد. حسن شرکت‌ها این است که گزارش نیروی انسانی و مالی خود را ارائه می‌دهند و در این زمینه شفاف هستند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد در پاسخ به گفته رمضانعلی فیضی، رییس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای شهر مشهد مبنی بر اینکه «ما پیشنهاد تشکیل سازمان برای مناطق حاشیه‌ای و کم‌برخوردار را داده بودیم اما شهرداری با آن مخالفت کرد»، گفت: به این دلیل که محدودیت در موضوع سازمان‌ها وجود دارد نتوانستیم این کار را انجام دهیم. در این زمینه شرکت هم نمی‌توانیم راه‌اندازی کنیم چون با کسی دیگر در این حوزه نمی‌خواهیم مشارکت نماییم.

در نهایت کلیات این لایحه به تصویب رسید و بررسی جزئیات آن به جلسه آینده شورای شهر موکول شد. بر اساس این مصوبه «شهرداری مشهد موظف است مستند به اختیارات حاصل از ماده 84 و 111 قانون شهرداری، بند 15 ماده 80 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، در خصوص ایجاد ساختار اجرایی مناسب جهت توسعه و پایدار طوس و به منظور احیای میراث تاریخی، فرهنگی و گردشگری طوس، نسبت به تاسیس و تشکیل شرکت توسعه و بهسازی طوس، منضم به اساسنامه پیوست و پس از طی مراحل قانونی مربوط، با رعایت تبصره زیر اقدام نماید.

تبصره: شهرداری مشهد مقدس مکلف است شرکت مذکور را با حداقل 51 درصد سهام متعلق به خود و الباقی با تسهیم و مشارکت سایر دستگاه‌ها، ارگان‌ها و نهادهای مرتبط تشکیل داده و نسبت به هماهنگی‌های لازم در این خصوص اقدام نماید».
 

منتشر شده در پروژه های عمرانی
کد خبر: 2632

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید