امروز: سه شنبه 04 تیر 1398 برابر با 25 جون 2019

آخرین خبرها

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید گلبهار: قطار برقی مشهد گلبهار چناران از پروژه های اولویت دار وزارت راه و شهرسازی است

  • دوشنبه, 29 مرداد 1397
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
قطار برقی مشهد گلبهار چناران از پروژه های اولویت دار وزارت راه و شهرسازی است قطار برقی مشهد گلبهار چناران از پروژه های اولویت دار وزارت راه و شهرسازی است http://mashhadomran.ir

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، هومن گریوانی، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید گلبهار بعد از بازدید خبرنگاران از پروژه های عمرانی این شرکت در نشست خبری افزود: اجرای این طرح از سال 1391 از محل اعتبارات دولتی آغاز و عملیات اجرایی آن در پنج قطعه برنامه ریزی شده است.

وی افزود: تاکنون دو هزار میلیارد ریال برای تملک اراضی و عملیات اجرایی پروژه قطار برقی مشهد – گلبهار – چناران هزینه شده و چون پیشرفت کار مناسب بوده، این طرح جزو پروژه های اولویت دار وزارت راه و شهرسازی در جذب فاینانس خارجی قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید گلبهار گفت: در سفر اردیبهشت ماه ریاست جمهوری به خراسان رضوی، بیشترین اعتبارات به گلبهار اختصاص یافت به طوری که هزار و 500 میلیارد ریال برای قطاربرقی، 400 میلیارد ریال برای بیمارستان 60 تختخوابی و 200 میلیارد ریال برای پروژه فرهنگی – ورزشی اختصاص یافت که از این مبلغ 500 میلیارد ریال برای امسال تخصیص یافته است.

گریوانی درباره پروژه های هفته دولت افزود:بوستان محله 11، مسجد محله 11، مرکز فوریت های پزشکی، چهار باب زمین ورزشی روباز، بهره برداری از هزار و 102 واحد مسکن مهر و مرکز کنترل ترافیک در مجموع با اعتبار 800 میلیارد ریال از پروژه های مورد بهره برداری در گلبهار همزمان با هفته دولت است.

وی اظهار داشت: همزمان با هفته دولت عملیات اجرایی دو مجموعه آبی به مساحت پنج هزار مترمربع ویژه بانوان و آقایان با طراحی جدید، 10 هکتار از زمین 50 هکتاری آرامستان در مجموع با اعتبار 1700 میلیارد ریال آغاز می شود.

گریوانی گفت: طول مسیر طرح قطاربرقی مشهد - گلبهار - چناران 46 کیلومتر است که تاکنون زمین های 34 کیلومتر مسیر آن تملک شده و تملک باقی اراضی در دست اقدام است.

وی بیان کرد: زیرسازی قطعه اول به طول 8.5 کیلومتر مربوط به مسیر گلبهار – گلمکان و قطعه دوم به طول 10 کیلومتر به ارزش 150 میلیارد ریال انجام و توسط پیمانکاران تحویل قطعی شده است.

مدیر عامل شرکت عمران شهر جید گلبهار افزود : مبلغ فاینانس طرح 186 میلیون یورو و تامین کننده آن کشور چین است که طبق قرارداد منعقد شده باید 85 درصد از این فاینانس توسط سرمایه گذار چینی و 15 درصد توسط کارفرما یعنی وزارت راه و شهرسازی تامین شود.

وی با بیان اینکه پیرو  پیگیری های انجام شده  هزار و 500 میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی به این پروژه اختصاص یافته تا برای فاینانس هزینه شود، خاطرنشان کرد: در صورتی که تحریم ها مانع از همکاری کشور چین در این بخش نشود، پروژه قطار برقی مشهد – گلبهار – چناران تاسال  1400 به بهره برداری می رسد.

گریوانی تاکید کرد: در صورت عدم تخصیص فاینانس، از آنجا که پروژه قطار برقی مشهد – گلبهار – چناران یک طرح ملی است، اتمام پروژه منوط به تخصیص بودجه لازم توسط دولت و منابع مالی شرکت عمران شهر جدید گلبهار است که این مساله بهره برداری از آن را طولانی خواهد کرد.

وی در باره تامین واگن برای قطار برقی مشهد – گلبهار – چناران گفت: از آنجا که امکان تامین واگن از داخل کشور میسر است، هیچ مناقصه ای برای تامین واگن از سوی شرکت عمران شهر جدید گلبهار انجام نمی گیرد.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید گلبهار گفت: از مجموع 39 هزار و 833 واحد مسکن مهر در شهر جدید گلبهار تاکنون 28 هزار و 682 واحد افتتاح شده و طبق هدفگذاری، باقی واحدهای نیمه ساخته تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.

گریوانی با بیان اینکه طبق برنامه ریزی انجام گرفته در پنج ماه گذشته 880 واحد مسکن مهر در گلبهار افتتاح شده  و  با اشاره به مشکلات مسکن مهر گلبهار گفت : کم کاری تعاونی ها از جمله این مشکلات است که معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی به این مساله وارد شده و تاکنون 2 جلسه با تعاونی ها برگزار کرده است.

گریوانی گفت : مجری پروژه مسکن مهر شرکت دیگری است و شرکت عمران گلبهار نمی تواند نسبت به نوع ساخت یا نظارت بر نحوه آن ورود داشته باشد اما به منظور رفاه حال شهروندان گلبهاری، از شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید مجوز لازم با اعتبار 200 میلیارد ریال به منظور آماده سازی پروژه مسکن مهر گلبهار دریافت شده است.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید گلبهار درباره فرودگاه آموزشی – تفریحی گلبهار گفت: زمین فرودگاه در سال 1386 به سرمایه گذار واگذار شد و امروز پس از گذشت 10 سال جایگاه بسیار خوبی در آموزش پرواز و انجام پروازهای فوق سبک دارد.

گریوانی اظهار امیدواری کرد در آینده نزدیک پروازهای سبک در این فرودگاه برای طی مسیر از گلبهار به مشهد یا شهرستان های اطراف مانند نیشابور یا سبزوار انجام شود و افزود: در واقع طرح 'ایر – تاکسی' را بتوان در این فرودگاه عملیاتی کرد.

وی اظهار داشت: گلبهار یکی از 18 شهر جدید کشور و شهری رو به توسعه است که جمعیت فعلی آن به حدود 75 هزار نفر رسیده و امید است بتوان جمعیت سرریز مشهد را در این شهر ساکن کرد.

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 2828

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید