امروز: شنبه 03 فروردين 1398 برابر با 23 مارس 2019

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی: طرح سازگاری با کم آبی برای 28 شهرستان و 37 محدوده مطالعاتی تصویب شد

  • شنبه, 21 مهر 1397
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی: طرح سازگاری با کم آبی برای 28 شهرستان و 37 محدوده مطالعاتی تصویب شد مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی: طرح سازگاری با کم آبی برای 28 شهرستان و 37 محدوده مطالعاتی تصویب شد http://mashhadomran.ir

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد علایی،مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی از تصویب طرح سازگاری با کم آبی استان و 28 شهرستان و 37 محدوده مطالعاتی در کارگروه سازگاری با کم آبی استان خبر داد.

وی گفت:این کارگروه به ریاست معاونت امور عمرانی استانداری، رؤسای سازمان های جهاد کشاورزی و صنعت و معدن و تجارت، مدیران عامل شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی، مدیران کل محیط زیست و منابع طبیعی، استادان دانشگاه و نخبگان اجتماعی و تشکل های قانونی کشاورزان و جمعیت ناجیان آب تشکیل شده است.

 در جلسه کارگروه سازگاری با کم آبی شهرستان تایباد که به ریاست فرماندار و با حضور مدیرعامل و معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی برگزار شد؛  علایی افزود:

مهم ترین دست آورد بی نظیر این طرح پس از ساعت ها کار کارشناسی و 17 جلسه سازگاری با کم آبی، اجماع و رسیدن همه اعضا به زبانی و برداشتی مشترک از "سازگاری با کم آبی" است. در حال حاضر از آبخوان های زیرزمینی استان در سال حدود 750میلیون متر مکعب بیش از حجم تغذیه آن برداشت می کنیم. برابر برنامه مصوب کارگروه تا سال 1405 این مقدار باید صفر شود. یعنی در آن سال باید همانقدر آب مصرف کنیم که داریم.

وی افزود:راهبرد و نقشه راه شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی برای مدیریت منابع آب استان و شهرستان تایباد نیز سازگاری با کم آبی است. در این راستا باید مسئله آب به مسئله هر تایبادی، از کوچک و بزرگ و زن و مرد تبدیل شود. باید مردم را و به ویژه کشاورزان  را به بلای ویرانگر و تمدن سوزی که با زیاده خواهی و اسراف در مصرف آب و آلوده کردن آن توجیه کنیم و همه با کمک هم بپذیریم که سازگاری با کم آبی شرط بقا; تکلیف دینی و اخلاقی و وظیفه قانونی و رسالت ملی ما و تنها راه ممکن برای ماندگاری در این آب و هوای خشک است.

علایی خاطرنشان کرد:راهکارهای رسیدن به این هدف بزرگ و مقدس مصرف درست و بهینه آب شرب و بهداشت شهرها و روستاهای استان و کاهش حجم هدر رفت آب در شبکه های انتقال آب شهری و روستایی، جلوگیری از حفر چاه غیر مجاز و پرکردن چاه های غیرمجاز، اضافه برداشت از چاه های مجاز کشاورزی، کاهش مصرف آب در بخش های کشاورزی، صنعت و خدمات با افزایش بهره وری از آب بدون اینکه تولید و اقتصاد و درآمد کشاورزان عزیز و صنعتگران توانمند ما کاهش یابد، جداسازی کامل آب فضای سبز و صنعت و خدمات از آب شرب و بهداشت، استفاده چندباره از أب و بازچرخانی پساب ها، آبخوانداری و آبخیز داری و کاهش30 درصد حجم آب فضاهای سبز شهری شهرداری ها و ... است.

 

منبع:روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 3054

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید