امروز: یکشنبه 05 خرداد 1398 برابر با 26 می 2019

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد؛ 150 مرکز تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی تست HIV را انجام می دهند

  • سه شنبه, 13 آذر 1397
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
عضو معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد؛ 150 مرکز تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی تست HIV را انجام می دهند عضو معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد؛ 150 مرکز تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی تست HIV را انجام می دهند http://mashhadomran.ir

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمدجعفر صادقی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در نشست خبری هفته اطلاع‌رسانی ایدز در مرکز بهداشت استان، اظهار کرد: این آمار در سطح دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۷۴۷ نفر است که از این تعداد ۱۵۷ نفر به استان‌های دیگر مهاجرت کرده، 226 نفر فوت کرده و 364 نفر واجد شرایط دریافت خدمت هستند و ۲۸۱ نفر در یک ساله اخیر به ما مراجعه کردند.


مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: از کل موارد شناسایی شده، ۱۷ درصد زن و ۸۳ درصد مرد است و در شش ماه اول سال ۹۷ این آمار ۳۱ درصد زن بوده که نشان می‌دهد درصد مبتلایان زن رو به افزایش است.

وی افزود: درمراکز دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز ۲۰ درصد زن و ۸۰ درصد مرد بوده اما در سال 97 به 34 درصد زن و ۶6 درصد مرد رسیده است.

همچنین، علی حسین‌پور،کارشناس‌مسئول پیشگیری از ایدز و هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: امسال پیشنهادی به وزارت بهداشت دادیم و کمپینی با عنوان" من هم آزمایش HIV می‌دهم" راه‌اندازی کردیم و این کمپین کشوری شد .

وی خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی مهمی که در مشهد در سال گذشته انجام دادیم، این بود که مراکز مشاوره با مرکزیت مرکز مشاوره در سناباد که آزمایش انجام داده و خدمات ارائه می‌دهند،  از یک به چهار مرکز رسیده است.

حسین پور گفت :این مراکز در در پنجراه، امام هادی و کارگران مشغول به فعالیت هستند و در اکثر شهرستان‌ها نیز پایگاه داریم. اکثر مراکز خدمات جامع سلامت ما در مشهد و شهرستان‌ها نیز حضور داشته و در حاشیه مشهد نیز از همه تست می‌گیرند.

حسین‌پور افزود : تعداد زیادی تست از مادران باردار نیز می‌گیریم و تا یک یا دو ماه آینده از تمام مادران بارداری که به نوعی در مراکز خدمات جامع سلامت کل استان مراجعه می‌کنند یا در بیمارستان بستری می‌شوند، تست گرفته می‌شود. تست اجباری نیست اما توصیه می‌شود که این تست انجام شود .

کارشناس مسئول پیشگیری از ایدز و هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ۱۵۰ مرکز در مشهد داریم که تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند و تست HIV را انجام می‌دهند.

وی افزود: غیر از این نیز در تمام کمپ‌های ترک اعتیاد مراکز ماده 16 و 15 نیز این امر انجام می‌شود. آزمایشگاه قطب HIV در بیمارستان شریعتی راه‌اندازی شده که آزمایش‌های تخصصی را به صورت رایگان انجام می‌دهد و همه خدماتی که برای بیماران رایگان ارائه می‌شود .

صادقی گفت: در برخی مناطق نیز پایگاه‌های ثابتی داریم، به طور مثال پایگاهی را در نمایشگاه بین‌المللی کتاب داشتیم. اکنون نیز در پروما، هایپرمی و برخی بازارهای مشهد این پایگاه‌ها حضور دارند.

کارشناس مسئول پیشگیری از ایدز و هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: تست سریع در ۲۰ دقیقه آماده می‌شود که تست اولیه است و باید حداکثر سه ماه از راه ورود گذشته باشد. بسیاری از افراد از مثبت شدن آزمایش می‌ترسند که رسانه در اینجا نقش مهمی دارد و باید مردم را توجیه کند که با کمک داروها بیماری کنترل می‌شود و با خوردن دارو انتقال انجام نمی شود.

 

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 3248

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید