امروز: یکشنبه 05 خرداد 1398 برابر با 26 می 2019

شهردارمنطقه ثامن خبرداد: تشکیل کمیته راهبری به منظور اجرای مرمت و احیای سرای عزیزالله اُف

  • چهارشنبه, 14 آذر 1397
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
شهردارمنطقه ثامن خبرداد: تشکیل کمیته راهبری به منظور اجرای مرمت و احیای سرای عزیزالله اُف شهردارمنطقه ثامن خبرداد: تشکیل کمیته راهبری به منظور اجرای مرمت و احیای سرای عزیزالله اُف http://mashhadomran.ir

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، درجلسه ای به منظور پیگیری مصوبات کمیته آسیب شناسی و رفع ناهنجاریهای اجتماعی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی،درباره ایمن سازی و مرمت بنای تاریخی مجتمع تجاری سرای عزیزا... اف، با حضور سرپرست فرمانداری مشهد،معاون دادستان مشهد و رییس مجتمع قضایی ثامن، مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی، شهردار و مدیران شهرداری منطقه ثامن و نمایندگانی از مالکان این مجموعه در محل سالن جلسات شهرداری منطقه ثامن برگزار شد.

سید مصطفی نعمتی،شهردار منطقه ثامن گفت: بنای ارزشمند سرای عزیزا... اف که به عنوان یکی از 39 اثر تاریخی سطح منطقه ثامن و یکی از مراکز تجاری قدیمی و پررونق پیرامون حرم مطهررضوی است که از دیرباز در کمترین فاصله با حرم مطهر امام رضاع قرارداشته است.

شهردار منطقه ثامن تصریح کرد: ازآنجایی که عمر بالای این بنا که متعلق به اوایل دوره پهلوی است،ساختمان این مرکزتجاری را به صورت جدی دچار فرسودگی شده و پس از بازدید هایی که کارشناسان حوزه ایمنی و فنی شهرداری منطقه ثامن و کارشناسان سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهدمقدس از آن ‌داشتند،سرای عزیزا...اف در زمره بناهای خطر آفرین و ناایمن تشخیص داده شد که فاقد حداقل های استاندارد ایمنی و سازه ای می باشد.

وی افزود: باتوجه به وضعیت خاص این بنا، موضوع در کمیته آسیب شناسی و رفع ناهنجاری های بافت پیرامون حرم مطهررضوی که با حضور نمایندگانی از سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری،دادستانی،فرمانداری،شهرداری و دیگر نهادهای ذی ربط به شکل مستمر برگزار و مصوب شد تا کمیته راهبری ویژه ای متشکل از شهرداری منطقه ثامن،نماینده قوه قضائیه،فرمانداری مشهد،اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان و نمایندگان مالکین و صاحبان سرقفلی های این مجتمع تشکیل شود.

نعمتی گفت: با شکل گیری این کمیته مقرر شد تا در گام اول طراحی چگونگی عملیات ایمن سازی بنا،سپس اقدام لازم در خصوص رفع خطر اضطراری و مرمت اولیه و در نهایت مرمت جامع بنا با در نظر گرفتن ضوابط شهرسازی و معماری و لحاظ کردن شرایط ویژه احیاء و مرمت ساختمان های میراثی انجام شود.

شهردار منطقه ثامن در پایان خاطرنشان کرد:طرح مطالعاتی مرمت و احیای بنای این مجموعه توسط اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان در حال انجام است که پس از طی مراحل تصویب به زودی با مشارکت مالکان و کسبه این مجتمع اقدامات مرمت اضطراری و رفع خطر اولیه آن انجام می شود.

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 3253

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید