امروز: یکشنبه 05 خرداد 1398 برابر با 26 می 2019

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی: تاسیسات گردشگری مناسب سازی نباشند پروانه بهره برداری نمی گیرند

  • چهارشنبه, 14 آذر 1397
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی: تاسیسات گردشگری مناسب سازی نباشند پروانه بهره برداری نمی گیرند مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی: تاسیسات گردشگری مناسب سازی نباشند پروانه بهره برداری نمی گیرند http://mashhadomran.ir

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابوالفضل مکرمی فر،مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: تاسیسات گردشگری درحال احداث ملزم به رعایت استانداردها در زمنیه مناسب سازی هستند و اگر این استانداردها رعایت نشوند، پروانه بهره برداری نمی گیرند.


 مکرمی فر در نشست مناسب سازی تاسیسات گردشگری برای معلولان برای معلولان و توان یابان که درهتل مدینه الرضا مشهد برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری توجهی ویژه به معلوان دارد و تلاش می کند با مناسب سازی تاسیسات گردشگری وظیفه خود را نسبت به این قشر از جامعه انجام دهد.

وی با بیان این که هنوز تاسیسات شهری و عمومی کشور ما هنوز شرایط قابل قبولی را ندارد، ادامه داد: براساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری و آئین نامه اجرایی قانون برنامه سوم به صراحت بر مناسب سازی تاکید شده است و دولت و دستگاه ها را ملزم به مناسب سازی کرده است که اگر چه اقداماتی انجام شده است اما بایسته نیست.

مکرمی فر تاکید کرد: مناسب سازی موضوعی چند بخشی است و همه دستگاه ها و نهاد ها باید با همکاری یکدیگر در این مسیر حرکت کنند و باید خود را به اجرای این قانون متعهد بدانیم.

وی افزود: در سال 73 نیز ستادی تشکیل شده و همه دستگاه ها موظف به مناسب سازی شده اند تا به نوعی معلولان احساس جدایی از جامعه را نداشته باشند و شرایط محیطی منجر به انزوای آن ها نشود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: الزام استاندارد سازی در صدور پروانه بهره برداری مراکز اقامتی وجود دارد و اگراین فرآیند طی نشود از سوی سازمان موافقت اصولی را دریافت نمی کنند.

وی تصریح کرد: مراکز که ساخته شده اند نیز باید تدابیری اتخاذ کنند که درصورتی که امکان مناسب سازی آن ها وجود ندارد، امکانات و نیازهای معلولان و جانبازاران را در طبقه همکف پیش بینی کنند.

مکرمی فر با اشاره به برخی قوانین و مقررات مناسب سازی اظهار کرد: جامعه هدف ما تنها معلولان نیستند بلکه کودکان، سالمندان، زنان باردار را نیز شامل می شود.

هم چنین در ادامه احمد دیناری معاون سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان این که برگزاری نشست مناسب سازی تاسیسات گردشگری برای معلولان برای معلولان و توان یابان یکی از مصوباتی که ستادمناسب سازی استان بوده است، گفت: هدف این نشست فرهنگ سازی و آگاه سازی مدیران و مسئولان تاسیسات گردشگری در خصوص اهمیت مناسب سازی فضاهای تاسیسات گردشگری در حال ساخت یا در حال بهره برداری است.

وی با اشاره به اقدامات اداره کل در زمان ایجاد تاسیسات گردشگری برای رعایت مناسب سازی ، اظهار کرد: چک لیستی در ستاد مناسب سازی استان مصوب شده که به تاسیسات گردشگری ابلاغ می شود که در زمان ساخت باید آن استانداردها رعایت شود.

وی ادامه داد: هم چنین تاسیساتی که از قبل نیز ساخته شده اند نیزباید مناسب سازی را انجام دهند.

هم چنین حمید قاسمی‌هنری با بیان این که محرومیت معولان از حضور در جامعه ظلم به این افراد است، گفت: مناسب سازی عزم جدی مدیران را نیاز دارد، مدیرکلی که درطبقه چهارم اتاق اش قرار دارد، بهانه می آورد که برای مناسب سازی بودجه نداریم.

هم چنین حمید حسینی مدیرعامل انجمن شهربدون مانع نیز با قدردانی از حمایت های علیرضا رشیدیان استاندار و محمدمقدوری معاون عمرانی استانداری خراسان رضوی برای مناسب سازی در استان اظهار کرد: خراسان رضوی درمناسب سازی رتبه اول کشور را دارد که این عزم جدی و همراهی مدیران را نشان می دهد.

وی ر ادامه به گردشگری فراگیر اشاره کرد و گفت: این رویکردی است که شرایط را برای استفاده همه افراد از محیط های توریستی فراهم می کند و کم توانان و معلولان نیز می توانند به تمام امکانات شامل ساختمان ها، فضای شهر ی و اماکن توریستی دسترسی داشته باشند.

حسینی یادآورشد: با توجه به این که معلولان به تنهایی سفر نمی کنند و معمولا افراد دیگری نیز به همراه آن ها هستند یا با پاراتورهای سفر می کنند بنابراین مناسب سازی شدن مراکز اقامتی و تاسیسات گردشگری نوعی مشتری مداری بوده و سود و درآمد بیشتری را مراکز اقامتی و تاسیسات گردشگری بدست خواهند آورد.

در ادامه یوسف بیدخوری سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: هدف ما این است که واحد های مناسب سازی را اعلام کنیم و معلولان در زمان رزرو بدانند چه واحد هایی مناسب سازی شده اند.

وی افزود: از 5 ماه قبل بررسی مناسب سازی تاسیسات گردشگری آغاز شده و تمام مراکز بازدید شده و نواقص به آن ها اعلام شده است و تا پایان امسال 50 درصد تاسیسات گردشگری استان مناسب سازی خواهد شد.

بیدخوری با بیان این که ما در ستاد تعهد کردیم که حدقل 50 درصد هتل های ما این مناسب سازی را انجام دهند، تصریح کرد: خوشبختانه در واحد های حداثی پیش بینی های لازم برای مناسب سازی انجام شده است و برای واحد هایی در حال بهره برداری نیز راهکارهایی ارائه خواهد شد.

وی تاکید کرد: در نقشه هایی که به تائید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می رسد، الزام مناسب سازی در نقشه ها رعایت شده است و شهرداری نیز زمانی که می خواهد پایانکار را صادر کند، باید این بررسی ها را انجام دهد تا مجموعه احداث شده مطابق نقشه های اجرا شده باشد.

وی با بیان این که دسترسی ها، راه ها، وسایل حمل و نقل ، مراکز تفریحی و اقامتی همه باید برای پذیرایی از معلولان آماده باشند، اظهار کرد: واحد های در حال بهره برداری باید برخی حداقل ها را رعایت کنند، به عنوان مثال ورودی به مجموعه ها نیازمند اصلاح است، هم چنین درب ورودی اتاق ها و سرویس های بهداشتی نیازمند اصلاح است تا بدون کمک گرفتن از دیگران در مراکز اقامتی رفت و آمد کنند.

وی یادآورشد: واحد هایی که مناسب سازی شده باشند نشان ویژه مناسب سازی را دریافت می کنند و می توانند از مزایایی مانند استفاده این قشر از آن تاسیسات گردشگری بهره مند شوند.

هم چنین سعید ولی زاده رئیس انجمن دفاترخدمات مسافرتی خراسان رضوی نیز گفت: بیشتر دفاتر خدمات مسافرتی در طبقه همکف قرار دارند، برای تعداد کمی از دفاترکه در طبقات بالایی قراردارند، داشتن آسانسور الزامی بوده و مجوزی برای دفاتر بدون آسانسور صادر نشده است.

هم چنین علی صمدی مشاور جوان فرماندار مشهد و از اعضای جامعه معلولان نیز گفت: داخل حرم مطهر به خوبی مناسب سازی شده است و در حرم ناوگانی برای حمایت از معلولان و افراد دارای معلولیت پیش بینی شده است اما بیرون از حرم مطهر مناسب سازی نشده است.

هم چنین مهدی آجیلیان نائب رئیس جامعه هتل آپارتمان داران و مهمانپذیران استان نیز گفت: مراکز اقامتی که منساب سازی شوند دارای مزیت پذیرش و اقامت معلولان شده و می توانند در این زمینه به برند تبدیل شوند.
هم چنین محمد ایمانی راد مدیرعامل جامعه معلولان استان درباره بررسی وضعیت مناسب سازی در هتل ها و مراکز گردشگری صحبت کرد.

وی افزود: 15 درصد از افراد جامعه نیاز به حمایت دارند و باید برای این جمعیت مناسب سازی شده باشد. ایمانی ادامه داد: برخی از مراکز اقامتی در فاصله نزدیکی از حرم مطهر قرار دارند اما موانع کوچکی در مسیر آن ها قرار دارد که نمی توانند به راحتی تردد کنند.

وی با بیان این مناسب سازی نه تنها الزام قانونی است بلکه موجب افزایش مشتریان نیز می شود، اظهار کرد: بخشی از مناسبب سازی های هزینه چندانی ندارد بلکه نیاز به تغییراتی جزئی دارد تا قابلیت و دسترسی معلولان نیز فراهم شود.


بیانیه پایانی نشست مناسب سازی تاسیسات گردشگری خراسان رضوی

ما مدیران و دست اندرکاران بخش دولتی و خصوصی گردشگری به موجب این نشست خود را متعهد و مکلف به توجه ویژه به موضوع مناسب سازی فضاهای گردشگری و خدماتی برای جامعه ارزشمند معلولین یا دارای معلولیت دانسته و همیشه و در همه حال هم از بعد فرهنگ سازی، آموزش و هم ایجاد و اصلاح فضاهای کالبدی برای ایشان اهتمام لازم را خواهیم داشت.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 3254

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید