امروز: یکشنبه 05 خرداد 1398 برابر با 26 می 2019

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی : گردشگری مذهبی قدیمی ترین و پر رونق ترین نوع گردشگری است

  • چهارشنبه, 22 اسفند 1397
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
گردشگری مذهبی قدیمی ترین و پر رونق ترین نوع گردشگری است گردشگری مذهبی قدیمی ترین و پر رونق ترین نوع گردشگری است http://mashhadomran.ir

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، ابوالفضل مکرمی فر در همایش فقه گردشگری با موضوع بررسی ظرفیت های استان خراسان رضوی در حوزه گردشگری حلال که در موزه بزرگ خراسان بزگزار شد، با بیان این مطلب افزود: سالانه 1.3 میلیارد نفر به گردشگری می پردازند هستند و ازحدود 1.6 میلیارد نفر مسلمان در دنیا مسلمان حدود 6 میلیون نفربه ایران می آیند.

وی ادامه داد: عایدی که از گردشگری نصیب دیگر کشورهای دنیا می شود 2.3 تریلیون دلار است وآن چه عاید ما می شود 700 میلیون دلار است که فاصله زیادی بین درآمد ما و دیگر کشور ها وجود دارد.

وی با بیان این که تعداد زیادی علاقه دارند برای گردش به ایران بیایند اظهار کرد: تلاش می کنیم زمینه ورودشان را فراهم کنیم که با توجه به زیرساخت های موجود هیچ گونه کمبود برای حضور گردشگران خارجی در استان خراسان رضوی و مشهد نداریم.

مکرمی فربه روند رو به رشد تعداد زائران در کشور و مشهد اشاره کرد و گفت: آمار ورود گردشگران خارجی به ایران در سال 95 حدود 5 میلیون بوده که اکنون به 6 میلون نفر افزایش یافته است.
وی ادامه داد: گردشگران خراسان رضوی از 20 ملیت و بیشترین این گردشگران و زائران عراقی هستند.

مکرمی فر یادآورشد: گردشگری مذهبی کهن ترین گردشگری است و قبل از این که افراد برای گردشگری تاریخ ، فرهنگ و طبیعت به سفر بپردازد گردشگری دینی وجود داشته است.

وی ادامه داد: گردشگری دینی نه تنها در آسیا بلکه در اروپا نیز رواج داشته و هنوز هم پر رونق ترین گردشگری است.

مدیرکل میراث فرهنگی مشهد ادامه داد: مشهد نیز از این گردشگران بی نصیب نیست و سال گذشته پذیرای 31.5 میلیون نفر گردشگر داخلی و 3 میلیون نفر گردشگر خارجی بوده است.

مکرمی فرافزود: مسجد گوهرشاد، حدود 800 سال قبل بدون هیچ ستون و سیمان ومیلگرد ساخته شده است و ترکیباتی که در جداره یا هر بخش از اجرای ایوان مسجد استفاده شده ، به شما ارامش می دهد، فضا و اتمسفر مسجد به شما معنویت می بخشد.

وی به فرهنگ ایرانی اسلامی مردم خراسان به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری دینی اشاره کرد و گفت: بیش از 10 هزارآئین در محرم داریم به عنوان مثال از چد صد سال قبل تاکنون در همین خراسان مراسم سام علم ها وجود دارد که از دو روستا به راه می افتند و زمانی که به یکدیگر می رسند به صورت نمادین کاروان به یکدیگر سلام می دهند که یقین دارم معنویت این مراسم هم فرد گردشگری را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی به شرایط ایرانی برای پذیرایی از گردشگران خارجی اشاره کرد و گفت: گردشگران خارجی میهمان نوازی ایرانی ها را به عنوان سوغات با خود برده اند، چون ایران کشوری است که با رافت و رحمت اسلامی و روی خوش از میهمان پذیرایی می کند.

وی به شکل گیری شهرهای اسلامی اشاره و اظهار کرد: مساجد در محور تشکل و توسعه شهرها قرار گرفت و شهرهای اسلامی بنیاد و محورشان مسجد بود و امروز باشکوه ترین بناها مساجد هستند و بافت های ما متاثر از معماری اسلامی هستند.
وی ادامه داد: در معماری اسلامی ما همه چیز در آن محاسبه شده است و سایه روشن ها و عریض و طویل شدن کوچه ها و خیابان ها براساس محاسبات است.

مکرمی فر تصریح کرد: به دلیل این که داشته های زیادی داریم کمتر مورد توجه قرار می دهیم در دبی جاذبه ها را می سازند اما ما از بس داریم به آن ها توجه نمی کنیم و به صورت سطحی توجه می کنیم.
امیدواریم با برگزاری این گونه نشست ها بیشتر بتوانیم معرف گردشگری دینی باشیم و برای علاقه مندان و پژوهشگران توجه ایجاد کنیم تا این اقدامات گسترش پیدا کند و از ظرفیت های پیش رو نیز توجه کنیم و زمینه حضور گردشگران از سراسر دنیا را در مشهد فراهم کنیم.

هم چنین حجت الاسلام والمسلمین رحیم قربانی دبیر علمی همایش بین المللی فقه گردشگری گفت: با وجود قدمت و رونق گردشگری مذهبی و حلال،اتحادیه و تشکلی بین المللی برای گردشگری مذهبی و حلال اسلامی وجود ندارد البته اکنون با حمایت های پرفسور حیدری استاد دانشگاه تبریزمقدمات ایجاد اتحادیه بین المللی گردشگری حلال فراهم شده است تا به سازمان wto ارائه شود.

وی ادامه داد: ظرفیت های بالایی کشورهای اسلامی به خصوص ایران در زمینه گردشگری حلال وجود دارد اماهنوز ازعاید این نوع گردشگری کم بهره هستیم و باید با کمک دانشگاهیان این بخش توسعه پیدا کند.

وی با اشاره به جایگاه گردشگری در آموزه های دینی اظهار کرد: مستندات متونی دیگری و گردشگری در قرآن، و روایات وجود دارد که می تواند مبنایی برای توسعه و ترویج گردشگری باشد، خداوند به پیامبر می گوید که وقتی افراد می خواهند به شهر سالامی بیایند ، ما نه تنها باید آن ها را بپذیریم بلکه باید امنیت آن ها را تامین کنیم، اینها مستنداتی برای جذب گردشگر خارجی است.

قربانی افزود: متاسفانه آن ظرفیت های حقوق جزائی اسلام در حوزه روابط بین الملل به دنیا معرفی نشده است این همایش فرصتی است که این موارد نیز به دنیا عرضه شود.

وی یادآورشد: گردشگر سفیر فرهنگی کشور مقصد برای کشور مبدا است و گردشگر فرهنگ ما را معرفی خواهد کرد البته ایران جزو کشورهایی است که تغییر تفکر نسبت به این کشور بعد از بازگشت 80 درصد به بالاست اما خیلی از کشورهای اروپایی کمتر از 50 درصد است.

وی درباره امتیازات مقالات این همایش گفت: مقالات برگزیده این همایش از آزمون جامع مقطع دکتری در جامعه المصطفی العالمیه معاف خواهند شد.

هم چنین حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین مهدوی مهر رئیس جامعه المصطفی العالمیه مشهد با اشاره به ظرفیت های گردشگری دینی در ایران و به ویژه خراسان رضوی گفت: در برخی کشورهای دنیا نداشته های خود را به خوبی معرفی می کنند اما بسیاری از داشته های گردشگری ما به خوبی معرفی نشده است.

وی ادامه داد: در میراث داری گردشگری کوتاه آمده ایم و در طول تاریخ داشتن منابع نفتی باعث شده تا از این ثروت غفلت کنیم.

مهدوی مهر افزود: گردشگری حلال یکی از جذابیت های گردشگری در کشورهایی است که غرق در فساد هستند و از این نوع گردشگری سود اقتصادی می برند در حالی که ما از برترین جاذبه های این نوع گردشگری برخورداریم اما از ظرفیت هیا آن بهره چندانی نمی بریم.

منبع:روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 3682

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید