امروز: جمعه 29 شهریور 1398 برابر با 20 سبتامبر 2019

آخرین خبرها

باستان شناس ایتالیایی: سایت موزه بندیان درگز میراث ارزشمند باستان شناسی است

  • سه شنبه, 03 ارديبهشت 1398
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
سایت موزه بندیان درگز میراث ارزشمند باستان شناسی است سایت موزه بندیان درگز میراث ارزشمند باستان شناسی است http://mashhadomran.ir

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمود طغرایی،مدیر پایگاه میراث فرهنگی بندیان درگز گفت:یک باستان شناس و استاد دانشگاه ایتالیایی از سایت موزه بندیان درگز دیدن کرده و  این سایت موزه  را یکی از میراثهای ارزشمند و مهم باستان شناسی دوران ساسانی در ایران برشمرده است.

وی با اعلام این خبر افزود: پروفسور ریچارد کری یری در بازدید از سایت موزه بندیان درگز این سایت موزه را از نظر باستان شناسی دوره ساسانی فوق العاده مهم و ارزشمند در مطالعات باستان شناسی ایران دانست.

 گفت: پروفسور کری یری اظهار کرد که تصور نمی کرده است تا این اندازه به این سایت موزه و آماده سازی آن در ایران اهمیت داده شده باشد و تلاش، آماده سازی و مدیریت برای نشان دادن زیبائیهای تاریخی در این سایت موزه را ستودنی توصیف کرده است.

وی گفت: این استاد باستان شناسی دانشگاه فرارای ایتالیا اعلام کرد که زیبائیهای تاریخی و هنر ساسانی در سایت موزه بندیان درگز به فراوانی قابل مشاهده است.

پروفسور ریچارد کری یری هم اکنون سرپرست ایتالیایی کاوشهای محوطه تل آجری استان فارس است که قبل از سفر به فارس با هیات همراه خود از سایت موزه بندیان درگز بازدید کرد.

سایت موزه بندیان درگز در دو کیلومتری شهر درگز واقع در شمال خراسان رضوی و کنار رودخانه درونگر قرار دارد و به دلیل آب بندی که در این ناحیه قرار داشته است به بندیان معروف شده است.

این مجموعه باستانی سال 1369 هنگام تسطیح زمینهای کشاورزی کشف شد و از سال 1373 تاکنون در دست حفاری و بررسی است و هم اینک محوطه تاریخی بندیان به همت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به نخستین سایت موزه گردشگری ایران پس از انقلاب اسلامی تبدیل شده است.

 

منبع:روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 3808

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید