امروز: یکشنبه 06 مهر 1399 برابر با 27 سبتامبر 2020

آخرین خبرها

اختصاص۶ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت در مرحله نخست برای اجرا و توسعه خطوط قطارشهری مشهد

  • یکشنبه, 23 تیر 1398
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
اختصاص۶ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت در مرحله نخست برای اجرا و توسعه خطوط قطارشهری مشهد اختصاص۶ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت در مرحله نخست برای اجرا و توسعه خطوط قطارشهری مشهد mashhadomran.ir

 معاون وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریها گفت: امسال مبلغ ۶ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت در مرحله نخست برای اجرا و توسعه خطوط قطارشهری مشهد اختصاص یافت.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،مهدی جمالی نژاد  در بازدید از خطوط قطارشهری مشهد افزود: پروژه خطوط قطارشهری مشهد به ویژه خطوط سوم و چهارم آن به مساعدت سازمان شهرداری‌ها و دهیاریها و معاونت عمرانی وزارت کشور نیاز دارد زیرا پروژه‌ای گرانقیمت است که می بایست تمهیدات آن فراهم شود تا سرعت اجرای پروژه همچنان باقوت ادامه یابد.

وی بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانونی در این خصوص تاکید و بیان کرد: باید با بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانونی واگن‌های خطوط قطار شهری مشهد نیز تأمین شوند.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاریها ادامه داد: هزینه ساخت هر کیلومتر خط قطارشهری در گذشته دو هزار میلیارد ریال بود اما هم اکنون این هزینه برای هر کیلومتر آن به هفت هزار میلیارد ریال و همچنین هزینه خرید واگن قطارشهری افزایش یافته است. با توجه به هزینه سنگین ساخت قطارشهری باید منابع جدید درآمدی برای این منظور تعریف شود زیرا با روش‌های فعلی نمی‌توان خطوط سوم و چهارم قطار شهری مشهد را تکمیل کرد.

وی جامعه هدف خدمات چهار خط قطارشهری مشهد را ۸۰ میلیون شهروند ایرانی ذکر و بیان کرد: بر این اساس سرویس‌دهی کند، پس باید با این رویکرد به پروژه قطارشهری مشهد کمک کرد.

جمالی نژاد همچنین گفت: خط چهارم قطارشهری مشهد از نقاط اصلی این کلانشهر می‌گذرد و می‌تواند در حمل و نقل روان شهری مؤثر باشد لذا می بایست در نخستین فرصت کلنگ زنی این خط انجام و روند ساخت کامل آن با شتاب پیگیری شود.

خط یکم قطار شهری مشهد به طول ۱۹ کیلومتر از پایانه غدیر نخریسی تا وکیل آباد اسفند ۱۳۸۹ به بهره برداری رسید و هم اکنون روزانه به طور میانگین ۱۳۰ هزار نفر در این مسیر جا به جا می‌شوند. مسیر توسعه ۴.۵ کیلومتری این خط نیز از ایستگاه غدیر تا فرودگاه مشهد در دهه فجر سال ۹۴ به بهره برداری رسید.
عملیات حفاری ۱۴.۵ کیلومتر خط دوم قطار شهری مشهد نیز از منطقه رضاشهر به سوی منطقه طبرسی شمالی پانزدهم بهمن ۱۳۹۴ به پایان رسید و اسفند ۱۳۹۵ مرحله نخست آن به طول هشت کیلومتر بهره برداری شد. اواخر اسفند ۱۳۹۶ نیز با بهره برداری دو کیلومتر دیگر از مسیر همین خط، ایستگاههای سعدی و شریعتی به صورت آزمایشی بهره برداری و در سفر اردیبهشت ۱۳۹۷ رئیس جمهوری به مشهد اتصال آن با خط یکم قطارشهری مشهد در ایستگاه شریعتی افتتاح شد.
عملیات حفاری خط سوم قطار شهری مشهد به طول ۳۰ کیلومتر که مسیر شهرک ابوذر تا قاسم آباد را پوشش می‌دهد از نیمه دوم فروردین ۱۳۹۵ آغاز شده است.
مطالعات ساخت خط چهارم قطارشهری مشهد نیز به پایان رسیده و اجرای این خط ۱۷.۵ کیلومتری از انتهای منطقه خواجه ربیع تا شهرک شهید رجایی این کلانشهر سه و نیم میلیون نفری که سالانه پذیرای افزون بر ۳۰ میلیون زائر و مسافر می باشدبا ۱۵ ایستگاه برنامه ریزی شده است.

 

منبع:ایرنا

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 4091

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید