امروز: چهارشنبه 30 بهمن 1398 برابر با 19 فوریه 2020

مصرف آب شرب مشترکان شهري خراسان رضوي در نيرماه 2.5درصد افزايش يافت

  • چهارشنبه, 23 مرداد 1398
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
کان شهري خراسان رضوي  در نيرماه  2.5درصد افزايش يافت کان شهري خراسان رضوي در نيرماه 2.5درصد افزايش يافت mashhadomran.ir


اقدامات آبفاي خراسان رضوي براي رفع تنش آب شرب در 32 شهر داراي وضعيت قرمز و زرد


معاون بهره برداري شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوي اقدامات و فعاليت هاي اين شرکت براي رفع تنش و تامين آب پايدار کمي و کيفي شش شهر قرمز و 26شهر زرد در حوزه آب شرب استان را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مهدي جهان طلب اظهارداشت: به دليل افزايش دماي کمينه و بيشینه هوا در ماه هاي تيرو مردادماه امسال، ذخيره سازي آب به ويژه در ساعات شب به سبب استفاده شهروندان از وسايل خنک کننده آبي و همچنين آبياري فضاي سبز شهرها به کمترين ميزان رسيد و شبکه هاي توزيع با کاهش فشار مواجه شدند که با اقدامات فني مديريت شد.


وي ميزان مصرف آب مشترکان در تيرماه سال گذشته را 16ميليون و772هزار مترمکعب اعلام کرد که در سال جاري با 2.5درصد افزايش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 17ميليون و 206هزار مترمکعب رسيد.


  وي با اشاره به تمهيدات اين شرکت از مهرماه هر سال تا تابستان آينده براي تامين آب شهرها گفت: هرهفته نسبت به تشکيل منظم جلسات کميته تامين آب استان به رياست بالاترين مقام شرکت با هدف تدوين برنامه جامع تامين آب هر شهر به تفکيک اقدام مي شود.


به گفته جهان طلب درسال 97 نيز با پيش بيني تنش آبي براي 32 شهردر تابستان 98 طرح ها و پروژه هاي متعددي با اعتبار 508ميليارد ريال شامل حفر و تجهيز و جابجايي چاه ها براي افزايش توان توليد آب اين شهرها تهيه و عملياتي شد.
وي بابيان اينکه 98درصد آب شرب مورد نياز 73 شهر تحت پوشش آبفاي خراسان رضوي از منابع زير زميني تامين مي شود ، بارش هاي سال جاري را در بهبود سفره هاي زيرزميني موثر ندانست و افزود: به جز قوچان که بخشي از آب شرب شهروندان از سد تبارک تامين مي شود مابقي شهرهاي همچنان متکي به چاه هاي زيرزميني مي باشند و همين موضوع ضرورت مديريت مصرف آب توسط مشترکان را دوچندان ساخته است.


وي از گلبهار، تربت جام ، شانديز، رضوي، نيشابور و قوچان به عنوان شهرهايي با وضعيت قرمز نام برد که ميزان مصرف آب شرب در آن ها بيشتر از توليد مي باشد ولي با اعمال مديريت فشار شبکه و مصرف در تيرو مردادماه با کمترين تنش مواجه بودند.


  به گفته وي در سلطان آباد هم با حفر يک حلقه چاه با توان توليد 25ليتر برثانيه ، در مشهدريزه با تعويض منصوبات دو حلقه چاه ومديريت مصرف و افزايش توان توليد آب به ميزان 5 ليتر برثانيه ، در تربت جام با افزايش ظرفيت برداشت از سه حلقه چاه به ميزان 80ليتربرثانيه و در تربت حيدريه با تجهيز دو حلقه چاه و خريد آب همراه با مديريت مصرف و فشارشبکه ، تنش آبي موجود رفع شد و در شهرهاي بردسکن ، خواف ، خليلي آباد و تربت حيدريه، ملک آباد، کاريز،قلندرآباد، جنگل ، جغتاي، طرقبه ، بجستان، گناباد نيز که در نقطه سربه سرآب قرار دارند با افزايش توان توليد و اعمال مديريت مصرف و فشارشبکه تنش آبي به حداقل رسيد. 


معاون بهره برداي آبفاي استان وظيفه ذاتي اين شرکت را تامين آب کمي و کيفي اعلام کرد به گونه اي که ضمن کنترل مطلوب شاخص هاي کيفي منابع تامين آب براي حفظ کلرباقيمانده در حد مطلوب ، پارامترهاي ميکروبي و شيميايي هم طبق استانداردهاي ملي و سازمان بهداشت جهاني به طور مرتب پايش و کنترل مي شود.


وي در بخش ديگري از مطالب خود به شش هزار و400کيلومتر شبکه توزيع آب شرب در شهرهاي استان اشاره و بر ضرورت تامين منابع مالي مورد نياز نوسازي شبکه توزيع به ميزان سالانه 5درصداز سوي سازمان هاي مرتبط با تخصيص اعتبار به منظور عبور از شرايط تنش آبي در سال هاي آينده تاکيد کرد.


به گفته وي در سال قبل 82کيلومتر از شبکه توزيع آب شهرها  بازسازي شد در حاليکه براي حفظ وضعيت موجود بايستي حداقل سالي 320کيلومتر شبکه توزيع نوسازي شود. 


وي همچنين اعلام کرد: با نظر مديريت عامل آبفاي استان ديک دستگاه تانکر براي انتقال آب به روستاهادر اختيارآبفاي روستايي خراسان جنوبي قرار گرفت و دو دستگاه هم تحويل آبفاي روستايي خراسان رضوي شد.

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 4157

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید