امروز: یکشنبه 06 مهر 1399 برابر با 27 سبتامبر 2020

آخرین خبرها

  • مهندس مروتی:
سخنرانان کلیدی همایش افراد شناخته شده در سطح جامعه جهانی هستند

  • چهارشنبه, 20 آذر 1398
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط

به گزارش روابط عمومی سازمان، مهندس جواد مروتی رئیس گروه تخصصی عمران سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی در نشست خبری "همایش نگاهی نو به سازه‌های بتنی با رویکرد دوام و پایایی" که با حضور جمعی از اصحاب رسانه برگزار گردید بیان داشت عمر مفید ساختمان‌ها در کشور بین ۲۰ تا ۳۰ سال است، این در حالی است که یک ساختمان ۲۰ ساله در کشورهای صنعتی جوان محسوب می‌شود و عمر مفید ساختمان ها ۱۰۰ سال است. یکی از دلایل اصلی این امر حضور و دخالت افراد غیرمتخصص در صنعت ساخت و ساز کشور است.


وی افزود: بتن در دنیا بعد از آب پرمصرف‌ترین ماده است. آمار ساختمان‌های بتنی در کل کشور بر اساس پروانه‌های صادره حدود ۶۵ درصد کل ساختمان‌ها است. در استان خراسان رضوی این مقدار در حدود ۶ درصد است. در کشورهای صنعتی هم این مقدار در حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد است. این اعداد نشان دهنده این است که روش ساخت و ساز ما در مشهد به صورت استثنایی به سمت سازه‌های فلزی است. در حالی که سازه‌های بتنی از لحاظ عمر و دوام عموماً بهتر از سازه‌های فلزی هستند. در بحث فلز خوردگی بالاست و حتی در سازه‌های بتنی هم بحث خوردگی آرماتورها یکی از مشکلات اصلی دوام سازه است. یعنی ما ساختمانی که بالقوه می‌تواند عمر بیشتری داشته باشد را کنار گذاشته‌ایم.


مهندس مروتی اظهار داشت: جهت حرکت به سمت سازه‌های بتنی نیاز به فرهنگ سازی و کار رسانه‌ای در جامعه و مباحث آموزشی در محافل تخصصی و مهندسی به شدت احساس می‌شود. این امر یکی از مواردی است که ضرورت برگزاری چنین همایش‌هایی را ایجاب می‌کند.


وی همچنین گفت: در خصوص مواردی که در جامعه مطرح است، مانند هزینه و سرعت اجرا باید گفت، تزریق سرمایه تدریجی در ساختمان‌های بتنی یک مزیت محسوب می‌شود، در حالی که در ساختمان‌های فلزی در ابتدای امر هزینه بالایی باید انجام گیرد. همچنین سرعت اجرا به موارد زیادی از جمله دسترسی آسان به امکانات و منابع انسانی آموزش دیده دارد و به صرف بتنی یا فلزی بودن سازه نمی‌تواند تفاوتی ایجاد کند.


وی در انتها افزود: تلاش شده است که سطح کیفی همایش بالا باشد. به همین منظور از اساتید بین‌المللی دعوت به عمل آمده است. آقای دکتر همایون ابریشمی از سال ۷۵ تا ۸۰ عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی بودند و پس از مهاجرت به کانادا در حال حاضر استاد دانشگاه تورنتو و رایرسون هستند و بعلاوه در صنعت ساختمانی کشور کانادا فعال بوده و در یک شرکت بزرگ مهندسین مشاور مشغول به کار هستند و هدف این بوده تا از تجربیات جامعه مهندسی کشور کانادا در این همایش استفاده شود. پروفسور رمضانیانپور نیز در حقیقت پدر بتن ایران هستند و بالغ بر ۵۰ سال در حوزه بتن و به صورت خاص بحث دوام بتن فعالیت می‌کنند. ایشان در سال ۲۰۰۹ به عنوان مرد سال بتن دنیا از طرف انجمن بتن آمریکا که معتبر ترین انجمن بتن در کل دنیاست انتخاب شدند. یک سال استاد مدعو دانشگاه تورنتو و یک سال استاد مدعو دانشگاه توکیو بودند. همچنین عضو کمیته تدوین آیین‌نامه‌های انجمن بتن اروپا (fib) و عضو کمیته تدوین مقررات ملی ساختمان کشور هستند.

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 4526

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید