امروز: یکشنبه 30 شهریور 1399 برابر با 20 سبتامبر 2020

آغاز عملیات اجرایی احیاء و مرمت بازار فرش

  • چهارشنبه, 20 آذر 1398
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
آغاز عملیات اجرایی احیاء و مرمت بازار فرش آغاز عملیات اجرایی احیاء و مرمت بازار فرش http://mashhadomran.ir

رییس گروه مشاوران شهرداری منطقه ثامن مشهد مقدس از آغاز عملیات اجرایی احیاء و مرمت بازار فرش خبر داد.

 

تابستان سال گذشته بود که به همت شهرداری منطقه ثامن، با عنایت به تجربیات ارزنده قبلی مرمت بازار فرش تبریز و سیاست های شهرداری مشهد در راستای حفظ آثار تاریخی شهر، همایشی با دعوت از دکتر «تقی زاده اصل» مجری طرح بازسازی و احیای "بازار تبریز" و با حضور جمعی از مدیران شهری و استانی، پیشکسوتان عرصه مرمت میراث فرهنگی و نیز کسبه بازار فرش مشهد برگزار و در آن درخصوص نحوه عملیات اجرایی ازطریق مشارکت مالکین با شهرداری و تحت نظارت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بررسی شد و مقرر گردید اجرای آن به صورت مشارکتی، برنامه ریزی شده و مقرر شد نیمی از هزینه های اجرایی آن توسط مالکین محترم بازار تامین گردد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حالا پس از تهیه طرح مرمت و احیاء بازار فرش توسط شهرداری منطقه ثامن و اخذ مصوبات و انجام هماهنگی های لازم با وزارت میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری ، عملیات اجرای یک دهانه از طرح آغاز شده است.

 

حجت عابدی، رییس امور مشاوران شهرداری منطقه ثامن مشهد در این باره اظهار می کند:پس از بررسی طرح، مشاور پروژه برای احیا و مرمت گام به گام و تصویب آن توسط اداره کل میراث استان،  قرار بود ابتدا تنها دهنه یکی از مغازه ها به عنوان الگو مرمت شود و سپس به دیگر بخش های بازار تسری یابد، اما پس از مشاوره های گروه تسهیلگر فعال در بازار و با تقاضای مالکان مرمت مغازه و دهنه مقابل مغازه شان آغاز شده و دیگر کسبه هم مشتاق به مشارکت در این طرح سه جانبه برای تسریع در احیای این بازار سنتی مشهد شده اند.

 

وی تاکید کرد:حفظ هویت این اثر تاریخی رویکرد اصلی این طرح است که با همکاری و تعامل مالکان، شهرداری و نظارت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در حال انجام است.

 

او به سپری شدن مراحل قانونی طرح اشاره و تصریح کرد: پس از تصویب طرح در شوراهای فنی مربوطه وزارت میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور و پیرو توافق انجام شده با مدیرکل محترم میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اجرای یک دهانه از طرح مرمت و احیاء بازار فرش آغاز شده است و متعاقبا پس از انجام هماهنگی های لازم نسبت به اجرای سایر دهانه ها اقدام می شود.

 

شایان ذکر است پیرو توافق و هماهنگی انجام شده، مسئولیت نظارت و کلیه موصوعات فنی با اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی می باشد.


تکیه قمی ها در حاشیه شارستان و ورودی ره باغ جنان تثبیت شده است

 همچنین فریدون صفری دلویی، سرپرست معاونت فنی و عمران شهرداری منطقه ثامن مشهد نیز از آغاز بازسازی سرای عزیزالله اُف در انتهای بازار عباسقلی خان پس از تهیه طرح های مشاوران و ارائه معوضات موقت به مالکان از سوی شهرداری منطقه ثامن به صورت سه جانبه با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به صورت همزمان با مرمت با بازار فرش خبر داد.

 

وی افزود:خانه تاریخی امیری نیز با عنایت به اینکه بر اساس طرح تفصیلی نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی در محدوده اجرایی پروژه ضامن قرار گرفته بود، اما با تاکید شهرداری منطقه بر حفظ آن و همکاری سرمایه گذار پروژه مذکور در دست مرمت و احیا است.

 

صفری خاطرنشان کرد: با عنایت به تثبیت تکیه قمی ها در مجاورت بلوار شهید حاجی حسنی کارگر(شارستان قطاع4) و به منظور بهسازی سیما و منظر شهری، نهاد مجری طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی اقدام به بدنه سازی دیواره مجاور تکیه با بهره گیری از الگوها و مصالح معماری سنتی شهر مشهد نموده است.

 

 

منبع:روابط عمومی شهرداری منطقه ثامن مشهد مقدس

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 4540

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید