امروز: یکشنبه 30 شهریور 1399 برابر با 20 سبتامبر 2020

پل تاریخی«کسکک» در تربت حیدریه مرمت شد

  • یکشنبه, 01 دی 1398
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
 پل تاریخی«کسکک» در تربت حیدریه مرمت شد پل تاریخی«کسکک» در تربت حیدریه مرمت شد http://mashhadomran.ir

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تربت حیدریه از مرمت اضطراری پل تاریخی کسکک در این شهرستان خبر داد.


به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی محمدی با بیان این مطلب افزود: « عملیات مرمت اضطراری این پل که شامل استحکام بخشی پایه ها و طاق های پل و مرمت موج شکن ها بود، با مشارکت و نظارت معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان، اداره میراث فرهنگی، راهداری و دهیاری روستای کسکک انجام شد.


او ادامه داد: « این پل که تنها پل تاریخی و مهم منطقه بوده و درحال حاضر نیز هنوز استفاده می شود، با طول ۶۰ متر، عرض ۵ متر و ارتفاع ۵/۵ متر و با مصالح سنگ و آجر و ساروج و دارای موج شکن است.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تربت حیدریه گفت: « نام این پل تاریخی که در حال حاضر عاریه از نام روستای کسکک است، اما در گذشته با نام های پل دشت بادام و پل قلعه نو نیز معروف بوده است، این پل در دوران قاجاریه توسط واقف و خیر بزرگ این منطقه امین التجار، در مسیر عبور کاروانیان و زائران علی بن موسی الرضا (ع) بر روی رودخانه کامه احداث شده است.


محمدی افزود: « در اطراف این پل آثار تاریخی دیگری از جمله رباط کامه، رباط تروسک، رباط کسکک و بلغورخانه کسکک و آسیابی قدیمی وجود دارد که اهمیت این منطقه استراتژیک در گذشته را نشان می دهد.


او اظهار کرد: « این پل که در فاصله ۲۵ کیلومتری شمال غرب تربت حیدریه واقع شده، به شماره ۲۴۹۸۹ در سال ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است


گفتنی است: شهرستان تربت حیدریه در فاصله حدود 140 کیلومتری از مشهد مقدس قرار دارد و دارای 320 جاذبه گردشگری که 52 اثر تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 4564

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید