امروز: یکشنبه 04 اسفند 1398 برابر با 23 فوریه 2020

سردرب ورودی قدیمی ترین بیمارستان سبزوار حفاظت و مرمت می شود

  • جمعه, 04 بهمن 1398
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
 سردرب ورودی قدیمی ترین بیمارستان سبزوار حفاظت و مرمت می شود سردرب ورودی قدیمی ترین بیمارستان سبزوار حفاظت و مرمت می شود http://mashhadomran.ir

 

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار از حفاظت و مرمت سردرب ورودی قدیمی ترین بیمارستان این شهر خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار ،با اعلام این خبر افزود: در راستای برگزاری همایش یکصدمین سالگرد تاسیس بیمارستان حشمتیه سبزوار ، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار تصمیم به مرمت ، بازسازی و احیاء این سردر زیبا و نفیس دارد.

 

او ادامه داد:با رایزنی های بعمل آمده و مجوز شورای راهبردی پایگاه قرار شد سردر بیمارستان در محل فعلی خود تثبیت و بازگشائی شود.

 

برآبادی اظهارکرد: بیمارستان حشمتیه با همت مرحوم دکتر قاسم غنی پزشک، ادیب و سیاستمدار مشهور و با کمک سالار حشمت حاکم وقت سبزوار در سال 1298 شمسی با جمع آوری کمک از مردم و بزرگان شهر احداث شد و از همه شهرهای اطراف برای مداوا به سبزوار می آمدند.

 

برآبادی ادامه داد: بیمارستان حشمتیه مکانی بود که برای هزینه درمان فقرا و مستمندان با وقف چندین ساعت آب توسط خیرین کاری می کردند تا افراد بی بضاعت با چشمی گریان برای نداشتن هزینه درمان بازنگردند و هزینه درمان از آنها دریافت نمی شد.

 

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار یادآورشد:مرمت و بازپیرائی این سردر علاوه بر احیاء خاطرات شهروندان گامی در راستای حفاظت از میراثی ارزشمند و بزرگداشت سنت وقف خواهد بود.

 

او گفت: سردر بیمارستان حشمتیه در کوچه نواب صفوی 4 که به کوچه بیمارستان شهرت دارد در ناحیه لچکی بالای تاق خود دارای تزئینات زیبای گره چینی آجری است و رخبام آجری ارزشمند زیبائی دارد.

برآبادی افزود: «اقدامات لازم برای ثبت این سردر در فهرست آثار ملی کشور از سوی پایگاه میراث فرهنگی آغاز شده است.

 

نام قدیم سبزوار، بیهق بوده است، بیهق بر سرراه ابریشم قرار داشته و به عنوان یکی از مراکز تمدنی ایرانی پیش از اسلام مخصوصاً در عصر اشکانیان و ساسانیان آباد بوده‌ است، سبزوار در فاصله حدود 240 کیلومتری از مشهد مرکز خراسان رضوی قرار دارد.

 

منبع:روابط عمومی میراث قرهنگی گردشگری خراسان رضوی

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 4640

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید