امروز: سه شنبه 14 مرداد 1399 برابر با 04 آگوست 2020

آخرین خبرها

مرمت ۹ بنای تاریخی تربت حیدریه با هزینه هفت میلیارد ریال

  • چهارشنبه, 06 فروردين 1399
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
مرمت ۹ بنای تاریخی تربت حیدریه با هزینه هفت میلیارد ریال مرمت ۹ بنای تاریخی تربت حیدریه با هزینه هفت میلیارد ریال http://mashhadomran.ir

 


رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی تربت حیدریه از مرمت و ساماندهی ۹ بنای تاریخی شهرستان در سال ۹۸ با هزینه‌ای بیش از هفت میلیارد ریال با مشارکت بخش خصوصی و اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی خبر داد.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران علی محمدی با اعلام این خبر افزود: «خوشبختانه با تشکیل انجمن های میراث فرهنگی در سطح روستاها و شهرهای تابعه شهرستان ، مشارکت بسیار خوبی در حوزه مرمت و ساماندهی بناهای تاریخی انجام شد.


او ادامه داد: برای نخستین بار در کشور یکی از اعضای انجمن در حوزه ثبت آثار تاریخی در فهرست آثار ملی مشارکت مالی داشت.


محمدی تصریح کرد: «بیشتر بناهای تاریخی شهرستان مالکیت وقفی یا خصوصی دارند که خوشبختانه ادارات متولی و مالکان مشارکت بسیار خوبی برای مرمت و احیای آنها داشته اند، هرچند متاسفانه در سال گذشته دو اثر غیر ثبتی که دارای مالکیت خصوصی بودند بدلیل مشکلاتی بین ورثه تخریب شد .


رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی تربت حیدریه خاطرنشان کرد: «باتوجه به تعدد آثار تاریخی در سطح شهرستان و کمبود امکانات و اعتبارات دولتی، حفاظت و پاسداری از آثار تاریخی وظیفه‌ای همگانی است و همه دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی باید در این حوزه مشارکت کنند، چون این آثار به مثابه هویت و شناسنامه شهرستان است.


محمدی افزایش حفاری‌های غیرمجاز را یکی دیگر از معضلات حوزه میراث فرهنگی شهرستان عنوان کرد و افزود: در سال گذشته پنج باند حفاری غیر مجاز را با مشارکت نیروهای امنیتی و انتظامی دستگیر و برای سیر مراحل حقوقی تحویل مقامات قضایی داده شدند.


گفتنی است شهرستان تربت حیدریه در فاصله ۱۴۰ کیلومتری مشهد قرار دارد و دارای ۳۲۰ جاذبه تاریخی و گردشگری که ۵۲ اثر درفهرست اثار ملی به ثبت رسیده است.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی

 

 

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 4726

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید