امروز: شنبه 10 خرداد 1399 برابر با 30 می 2020

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان مطرح کرد: افزایش 50-250 درصدی تعرفه های عوارض ساختمانی در مشهد شگفت آور است

  • سه شنبه, 30 ارديبهشت 1399
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان مطرح کرد: افزایش 50-250 درصدی تعرفه های عوارض ساختمانی در مشهد شگفت آور است عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان مطرح کرد: افزایش 50-250 درصدی تعرفه های عوارض ساختمانی در مشهد شگفت آور است http://mashhadomran.ir

 

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان گفت: افزایش تعرفه های عوارض پروانه ساختمان بسته به مناطق گوناگون مشهد متفاوت است. بر اساس بررسی هایی که انجام شده در سال جاری بین ۵۰ تا ۲۵۰ درصد -بستگی به مناطق مختلف- افزایش تعرفه نسبت به سال ۱۳۹۸ داریم که این موضوع علاوه بر تاثیرات نامطلوب بر بازار ساخت و ساز، شگفت آور نیز است.


به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، نعمت الله ظریف در رابطه با افزایش تعرفه های عوارض پروانه ساختمان اظهار کرد: بر اساس بررسی ها در منطقه سجاد عوارض پروانه برای یک قطعه مسکونی مشخص در سال جاری حدود ۲.۶ برابر افزایش داشته و در دیگر مناطق هم این افزایش وجود داشته است. گفتنی است که تعرفه‌ ها شامل ضرایب پایه و ضرایب مربوط به افزایش تراکم می شوند که ضرایب پایه در عوارض ساختمان سال 99 بیشتر شده است. باید توجه داشت که طبیعتا افزایش ضرایب پایه پروانه ساختمان منجر به بالا رفتن قیمت تمام شده ساخت می شود.


وی افزود: افزایش تعرفه های عوارض پروانه ساختمان، بستگی به مناطق گوناگون مشهد متفاوت است. براساس بررسی هایی که انجام دادیم بین ۵۰ تا ۲۵۰ درصد -بستگی به مناطق مختلف- در سال جاری افزایش تعرفه نسبت به سال ۱۳۹۸ داشته ایم.


این عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان در رابطه با تأثیر افزایش تعرفه ها در کاهش ساخت و ساز گفت: یکی از فاکتورهای تأثیرگذار در کاهش ساخت و سازها افزایش تعرفه ها پیش از شروع ساخت و ساز است. هر چند در این زمینه آمار دقیقی ندارم که چه میزان منجر به کاهش ساخت و ساز خواهد شد؛ چراکه فاکتورهای دیگری در راستای تشویق انبوه ساز وجود دارد که پایین بودن عوارض پروانه ساخت یکی از این فاکتورهاست. درواقع سازنده هر چقدر افزایش عوارض داشته باشد مجبور می شود که بر قیمت تمام شده ملک خود بیفزاید.


ظریف با اشاره به دیگر مشکلات انبوه سازان در این زمینه تشریح کرد: یکی از مشکلات موجود عدم شفافیت کافی است. برای دریافت پروانه ساخت حداقل می بایست دو ماه زمان صرف کرده تا بتوانیم تقسیط عوارض ملک را دریافت کنیم. مشکل دیگر پرداختی های نقدی مهندسان ناظر ساختمان است، درواقع شهرداری و نظام مهندسی تأکید دارند که پول این مهندسان باید همان ابتدا و به صورت نقدی و یکجا پرداخت شود. از سوی دیگر بیمه تأمین اجتماعی نیز تاکید می کند که باید ۱۵ درصد کل برگه محاسبه معاملاتی پروانه شهرداری را به آن ها پرداخت کنیم که در همین مورد اختلاف نظر وجود دارد و پیگیری های ما نیز نتیجه ای به همراه نداشته است. درواقع تامین اجتماعی با این کار همه نارسایی های ساختاری و مدیریتی سازمان خود را به صورت یکجانبه از سازندگان و کارآفرینان مطالبه و دریافت می کند. همچنین با دریافت مبالغ هنگفت 15 درصدی از برگه محاسبه مالی شهرداری متأسفانه خدماتی هم بابت لیست بیمه کارگران و شاغلان در پروژه ارائه نمی کند.


وی خاطرنشان کرد:‌ مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۳ تصویب کرده که سازمان تأمین اجتماعی ۱۵ درصد عوارض شهرداری را دریافت کند. عوارض شهرداری مد نظر قانون گذار در آن زمان تنها شامل شش نوع عوارض مشخص می شد، ولی شهرداری امروز ۲۰ نوع عوارض مشخص مانند: دریافت عدم اجرای حق پارکینگ، آتش نشانی، ‌آموزش و پرورش، حق مشرفیت، بالکن، پیشروی طولی، پر کردن عقب نشینی جانبی در آخرین طبقه و... تعیین کرده است، درحالی که این موارد ربطی به عوارض مد نظر قانون گذار نداشته است.


ظریف گفت: مدیریت استان و کشور این اقدام تأمین اجتماعی را ناشی از ورشکستگی این سازمان مطرح می کنند در حالی که باید این سازمان خود را به روز کند و مشکلاتش را رفع کند. متأسفانه این سازمان مشکلات خود را بر دوش سرمایه گذار و مالک می اندازد برای مثال در سال 1392 سازمان تأمین اجتماعی فراخوانی داد مبنی بر اینکه ۸۰۰ هزار کارگر ساختمانی در این سازمان ثبت نام کنند و هیچ کدام از این افراد را به درستی پالایش و راستی آزمایی نکردند. از سال ۱۳۹۲ که این فراخوان اعلام شده ظرفیت حمایتی تأمین اجتماعی از کارگران ساختمانی تکمیل شد. درحالیکه به جرات می توان اظهار داشت شاید نیمی از افراد ثبت نام کرده کارگر ساختمانی نبودند و مطلوب این بود که پالایش لازم برای افراد انجام می شد تا امکان ثبت نام کارگران واقعی پروژه ها فراهم شد.

 

این عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان توضیح داد: این شرایط منجر شده زمانی که انبوه سازان بخواهند کارگران خود را در یک پروژه ساختمانی برای بهره مندی از خدمات بیمه، بیمه کنند به ما اعلام می شود که سهمیه تکمیل شده است و ما نمی توانیم کارگران ساختمانی خود را در سازمان تأمین اجتماعی ثبت نام کنیم. نکته اینجاست که متاسفانه سازمان تامین اجتماعی با وجود دریافت مبالغ هنگفت 15 درصدی از برگه سهم شهرداری خدماتی هم بابت لیست بیمه ارائه کارگران و شاغلان از پروژه ارائه نمی کند.

 

 

 

منبع:روابط عمومی انجمن انبوه سازان خراسان رضویع

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 4891

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید