امروز: یکشنبه 30 شهریور 1399 برابر با 20 سبتامبر 2020

آرامگاه بیهقی در سبزوار نیازمند مرمت فوری است

  • شنبه, 03 خرداد 1399
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
آرامگاه بیهقی در سبزوار نیازمند مرمت فوری است آرامگاه بیهقی در سبزوار نیازمند مرمت فوری است http://mashhadomran.ir

 

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار گفت: آرامگاه بیهقی در سبزوار نیازمند مرمت فوری است.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی  مشهد عمران  محسن برآبادی  با اعلام این خبر افزود: آرامگاه ابوالحسن زید بیهقی معروف به ابن فندق بیهقی، حکیم و ادیب مشهور ایران در قرن ششم هجری در شهر ششتمد شهرستان سبزوار که به دلیل بارش‌های شدید باران در ۲ سال گذشته آسیب دیده نیازمند مرمت فوری و اضطراری است.


او ادامه داد: بارش‌های شدید سبب نشست بخش شرقی آرامگاه این حکیم مشهور ایرانی شده که عملیات مرمت و استحکام آن نیازمند ۲ میلیارد ریال است.


برآبادی تصریح کرد: آرامگاه ابوالحسن زید بیهقی بالاتر از سطح خیابان بنا شده و در گذشته از فضاهای زیرین این بنا برای نگهداری دام استفاده می‌شده است که اکنون در پی بارندگی‌های شدید به بخش های شرقی آرامگاه آسیب وارد شده است.


آرامگاه ابوالحسن علی بن زید بیهقی توسط انجمن آثار ملی با طرح و نقشه مهندس جودت در سال 1353 ساخته شده است، فرید الدین ابوالحسن علی بن زید بیهقی معروف به «ابن فندق» از دانشمندان و مولفان قرن ششم هجری است . وی در بیهق متولد شد و در شهرهای بزرگ آن روزگار از جمله ری، نیشابور، سرخس و مرو نزد ناموران علم و دانش زانوی شاگردی بر زمین زد تا اینكه خود سرآمد در فنون ادب، حدیث، فقه، كلام، ریاضیات، حكمت و طب شد.


گفتنی است: از شهرستان سبزوار 103 اثر، محوطه و تپه تاریخی، طبیعی و میراث ناملموس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این شهرستان با مركزيت شهر سبزوار در فاصله 240 کیلومتری از مشهد مرکز استان خراسان رضوی قرار دارد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 4902

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید