امروز: یکشنبه 30 شهریور 1399 برابر با 20 سبتامبر 2020

موزه تاریخ و باستان شناسی در بخش کدکن تربت حیدریه ایجاد می شود

  • یکشنبه, 04 خرداد 1399
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
موزه تاریخ و باستان شناسی در بخش کدکن تربت حیدریه ایجاد می شود موزه تاریخ و باستان شناسی در بخش کدکن تربت حیدریه ایجاد می شود http://mashhadomran.ir

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تربت حیدریه از برنامه ریزی برای ایجاد نخستین موزه تاریخ و باستان شناسی شهرستان تربت حیدریه در بخش کدکن خبر داد. 

 


به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران احمد محمدی در نخستین جلسه انجمن میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بخش کدکن در سال جاری که همزمان با هفته میراث فرهنگی و با حضور امام جمعه ، شهردار و شورا برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: : «با توجه به اهمیت و نقش موزه در معرفی منطقه و جذب گردشگر، ایجاد موزه جزو اولویت‌های بخش کدکن است.


او در این جلسه ضمن تبریک هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه ها افزود: «بخش کدکن بعنوان دیار علم و فرهنگ و عرفان سرشار از میراث‌های معنوی و مادی است که باید این میراث کهن حفاظت شود و این مهم، توجه عموم مردم به میراث فرهنگی به عنوان سرمایه ملی را می طلبد.


او ادامه داد: «از راهکارهایی که باعث حفظ و انتقال فرهنگ پیشینیان مرز و بوم منطقه کدکن خواهد بود، ایجاد موزه تاریخی است و ایجاد موزه در بخش کدکن فرصتی برای معرفی میراث تاریخی کدکن به شمار می رود.»


بخشدار و رئیس انجمن میراث فرهنگی بخش کدکن اظهار کرد: «با توجه به اینکه موزه می تواند نقشی اساسی در تحرک گردشگری منطقه داشته باشد، از تمامی مردم فهیم این سرزمین تاریخی و سرسبز و همه مسولان در سطح بخش درخواست داریم نهایت مساعدت و همکاری را جهت ایجاد موزه داشته باشند.


هم چنین علی محمدی رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تربت حیدریه در این جلسه گفت: «با وجود پیشینه تاریخی و غنی کدکن و وجود اشیای تاریخی و باستان‌شناسی فراوان در مجموعه شیخ حیدرکدکنی، این اداره تلاش خود را با مشارکت مردم و ادارات سطح بخش برای تسریع در ایجاد اولین موزه تاریخ و باستان شناسی شهرستان را در بخش کدکن انجام خواهد داد.


در حاشیه این جلسه از محل حمام قدیمی شهر کدکن برای تغییرکاربری به موزه بازدید شد.


گفتنی است: شهرستان تربت حیدریه در فاصله حدود 140 کیلومتری از مشهد مرکز استان خراسان رضوی قرار دارد و دارای 320 جاذبه گردشگری است و 52 اثر تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. بخش کدکن فاصله ۷۵ کیلومتری از تربت حیدریه قرار دارد و تاکنون در این بخش ۳۸ اثر تاریخی شناسایی شده و 12 اثر از این بخش در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 4906

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید