امروز: چهارشنبه 02 مهر 1399 برابر با 23 سبتامبر 2020

توسعه فضا و تجهیزات بخش توانبخشی قلب بیمارستان رضوی

  • دوشنبه, 13 مرداد 1399
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
توسعه فضا و تجهیزات بخش توانبخشی قلب بیمارستان رضوی توسعه فضا و تجهیزات بخش توانبخشی قلب بیمارستان رضوی http://mashhadomran.ir

 


فضا و تجهیزات بخش توانبخشی قلب بیمارستان رضوی طی طرح توسعه جدید هیأت مدیره این بیمارستان توسعه یافت.


به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،  حمیدرضا رحیمی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و مسئول این بخش عنوان کرد: در بخش توانبخشی قلب، بیماران پس از انجام جراحی قلب باز یا انجام بالون آنژیوپلاستی و یا پس از بروز سکته قلبی، برای انجام یک دوره تمرینات ورزشی همراه با مانیتورینگ قلبی حضور پیدا می‌کنند.


وی افزود: طی فرایند توانبخشی، بیمار با دستگاه‌های مختلف شروع به فعالیت ورزشی کرده و قلب وی مانیتورینگ و بازخورد قلبش سنجش می‌شود. فرایند بازتوانی قلب، حدوداً بین 12 تا 24 جلسه انجام می‌شود و طی هر جلسه با توجه به بازخوردی که قلب از خود نشان می‌دهد و برنامه بازتوانی افزایش پیدا می‌کند، قدرت انقباضی قلب بیمار افزایش پیدا کرده و در نتیجه، قدرت انقباضی ماهیچه قلب بالا رفته، فشار خون و ضربان قلب تنظیم‌ می‌شود و در نهایت برون‌ده قلب بالا می‌رود.


دکتر رحیمی اظهار کرد: در واقع، با بهبود فرایند قلبی، خون‌رسانی به قسمت‌های مختلف بدن از جمله خود قلب بیشتر و بهتر می‌شود و این امر به بهبود شرایط و علائم مریض بسیار کمک می‌کند. هم‌چنین با انجام این فرایند، دردها کاهش و خستگی‌های بیمار بهبود می‌یابد، آستانه تحمل بیمار بالا رفته، مقدار فعالیت وی افزایش می‌یابد.


وی گفت: در واقع، پس از جراحی قلب باز و سایر جراحی‌هایی که به صورت کمترتهاجمی بر روی قلب بیماران انجام می‌شود، قدرت بیمار برای انجام فعالیت‌های روزمره بسیار کم شده و این برنامه باعث می‌شود که میزان تحمل قلب بالا رفته و عوارض پس از عمل ناشی از حوادث قلبی کاهش یابد.


دکتر رحیمی اضافه کرد: در بخش بازتوانی قلب بیمارستان رضوی، تلاش می‌شود تا احتمال بروز دوباره بیماری قلبی بسیار کاهش ‌یابد و در کنارش، مشاوره روانشناسی به فرد ارائه می‌شود که منجر به کاهش اضطراب و استرس بیمار شده و نیز مشاوره تغذیه و پرستاری برای بیمار و خانواده وی تجویز می‌شود.


وی ادامه داد: تجهیزاتی نظیر تردمیل، ارگومتر، دوچرخه ثابت، الپتیکال تجهیزات اصلی بازتوانی هستند و با توجه به گسترش فضا و تجهیزات این بخش، امکان پذیرش حدود ۶۰ بیمار جدید در هر ماه فراهم شده است.


این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بیان کرد: هم‌چنین با توجه به اینکه تجهیزات این بخش توسعه یافته، امکان انجام EECP برای بیمارانی که بالون آنژیوپلاستی شده و سکته داشتند، فراهم شده است چراکه معمولا خطر جراحی دوباره بر روی آن‌ها که عروق‌شان بسیار شکننده شده، زیاد است و با استفاده از این دستگاه به بهبود روند قلبی کمک می‌شود و نفس تنگی‌ها کاهش یافته، عروق بسیار ریزی در اطراف قلب تشکیل و در نتیجه، خون‌رسانی بهتر انجام می‌شود.

 

 

منبع:روابط عمومی بیمارستان رضوی

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 5111

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید