امروز: سه شنبه 06 آبان 1399 برابر با 27 اکتبر 2020

آخرین خبرها

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی: ثبت ملی خانه جعفری روستای نوق بجستان ابلاغ شد

  • سه شنبه, 22 مهر 1399
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی: ثبت ملی خانه جعفری روستای نوق بجستان ابلاغ شد مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی: ثبت ملی خانه جعفری روستای نوق بجستان ابلاغ شد http://mashhadomran.ir

 

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی: « خانه تاریخی جعفری در روستای نوق شهرستان بجستان که با شماره 33045 به تاریخ 1399/4/2 درفهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، به استان خراسان رضوی ابلاغ شد.


به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، ابوالفضل مکرمی فر  با اعلام این خبر افزود: «با توجه به ساختار و بررسی هاي ميدانی بنا مربوط به دوره صفویه است.


او ادامه داد: این خانه تاریخی در شمار خانه هاي اعیانی نوق محسوب می شده و وجه تسمیه این خانه برگرفته از اسم مالک آن یعنی آقاي جعفری است.


او درباره ویژگیهای خاص خانه جعفری اظهار کرد: «استقرار اتاقهای متعدد در اطراف حیاط و ایوان بلند در ضلع جنوبی اثرتزئینات و گچبریهای پیشانی ایوانی، گچبری و تزئینات هندسی زیبایی که در دو طرف ایوان قرار دارد و بعضی از درهای چوبی و اولیه بنا از ویژگی های خاص این خانه تاریخی است.


مکرمی فر تصریح کرد: خانه جعفری در پهنه غربی روستا و در داخل بافت مسکونی آن قرار دارد.


هم‌چنین مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی – فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی درباره مشخصات این اثر تاریخی گفت: رون معماری آن به صورت شمال غربی- جنوب شرقی است و از 3 طرف به فضای بیرون و 1 طرف دیگر به بافت روستا متصل است.


محمود طغرایی افزود: این بنا به ابعاد 18.70*15.20 متر احداث شده و مساحت کلی این بنا 253 متر مربع است.


او با بیان اینکه خانه تاریخی جعفری فاقد بادگیر است، ادامه داد: «سازه و هسته اولیه بنا و فضاهای معماری موجود در آن هنوز به قوه خود باقی است که از جنس خشت و آجر است.


طغرایی تصریح کرد: «از لحاظ طرح و نقشه در زمره منازل با حیاط مرکزی قرار دارد . نمای بیرونی منزل اندود کاهگل است که دیواره های خارجی را ساده و بدون تزئین خاصی قرار داده است.


او گفت: «سر در ورودی در ضلع شرقی بنا با طاق جناقی پوشیده شده که در دو طرف آن سکوها یا به اصطلاح پیر نشین قرار دارد و سر در به وسیله دالانی با یک زاویه 90 درجه و پوشش ضربی به حیاط مرکزی وصل می شود.»
طغرایی افزود: «حیاط مرکزی مستطیل شکل است و در دو ضلع حیاط ایوان قرار گرفته است .


او اظهار کرد: «نمای اصلی خانه با ارتفاع 3.50 متر در ضلع شمال غربی و جنوب شرقی آن قرار دارد اما نماهای دو ضلع دیگر آن همانند هم طراحی و ساخته شده است.


مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی – فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با بیان این که همه باز شوها به یک حیاط مستطیل شکل منتهی می شود، گفت: این بنا دارای 7 اتاق و یک مطبخ در گرداگرد حیاط و یک اتاق در پشت ایوان اصلی ساخته شده است.


طغرایی افزود: این بنا از همان آغاز به منظور سکونتگاه خانوادگی طراحی و ساخته شده و در حال حاضر نیز دارای از سکنه و در اختیار ورثه ی مرحوم جعفری قرار دارد.


خانه جعفری به لحاظ موقعیت در استان خراسان رضوی، شهرستان بجستان، بخش مرکزی، دهستان جزین، روستای نوق (23 کیلومتری جنوب-غرب بجستان) و در ضلع جنوب-غربی روستا قرار دارد.


شهرستان بجستان مساحتی بالغ بر 54776 کیلومترمربع در فاصله 285 کیلومتری جنوب غربی مشهد دارای دو بخش مرکزی و یونسی با جمعیت بالغ بر30663 نفر می باشد که 14300 نفر در شهر بجستان ساکن هستند. این شهرستان از شمال به خلیل آباد و از جنوب به فردوس، از شرق به گناباد و از غرب به بشرویه منتهی می شود.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگیف گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 5245

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید