امروز: جمعه 03 بهمن 1399 برابر با 22 ژانویه 2021

آغاز‌به‌کار زیرساخت هم‌پذیرندگی کیف پول‌های موبایلی کشور در مشهد از اواخر آذرماه

  • پنج شنبه, 06 آذر 1399
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
 آغاز‌به‌کار زیرساخت هم‌پذیرندگی کیف پول‌های موبایلی کشور در مشهد از اواخر آذرماه آغاز‌به‌کار زیرساخت هم‌پذیرندگی کیف پول‌های موبایلی کشور در مشهد از اواخر آذرماه http://mashhadomran.ir

 

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد از افتتاح زیرساخت هم‌پذیرندگی کیف پول‌های موبایلی ایران با عنوان «کیان»، در اواخر آذرماه خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمدجواد رجائیان با اعلام این خبر گفت: «کیان» یک زیرساخت یکپارچه برای همگرایی کیف پول‌های موبایلی در کشور به شمار می‌رود که توسط سازمان فاوا شهرداری مشهد طراحی شده و به بهره‌برداری می‌رسد.


وی با اشاره به شرایط ویژه ایام کرونا و تسهیل فرآیندها براساس کمترین تماس شهروند برای دریافت خدمت افزود: ایجاد چنین زیرساختی، یک گام اساسی برای تسهیل مبادلات مالی الکترونیک و پرداخت‌های خرد شهروندان به شمار می‌رود؛ چراکه هر فرد در هر نقطه کشور، با داشتن هر یک از کیف‌های پول موجود در این زیرساخت، می‌تواند مبادلات مالی خود را با پذیرنده‌ها انجام دهد. این بستر برای امور مختلفی همچون پرداخت کرایه قطار شهری، اتوبوس‌های BRT، تاکسی، عوارض و شارژ پلاک خودرو و موارد متعدد دیگری قابل استفاده است و شهروند نیازی به پرداخت پول و یا استفاده از کارتهای بانکی که در ایام کرونا خطرآفرین عنوان می‌شود، نخواهد داشت.


مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد تصریح کرد: به عنوان مثال پیش از این، برای استفاده از هر کیف پول موبایلی برای پرداخت کرایه تاکسی، لازم بود پذیرنده مخصوص آن کیف پول نیز در تاکسی موجود باشد؛ اما با به‌کارگیری زیرساخت «کیان» شهروندان با استفاده از هر یک از کیف‌پول‌های عضو این زیرساخت، می‌توانند از طریق یک پذیرنده جامع، پرداخت خود را انجام دهند.


رجائیان با اشاره به تسهیل فرایند پرداخت الکترونیک در این زیرساخت گفت: در «کیان» یک کد QR به هر شهروند اختصاص می‌یابد و هر شخص می‌تواند با استفاده از اعتبار موجود برای آن کد، هزینه خدمات حمل و نقل و دیگر سرویس‌های شهری را پرداخت نماید. هر یک از کیف پول‌های موجود در این زیرساخت می‌توانند سرویس‌های خاص خود را داشته باشند و در عین حال همه در یک بستر واحد قابل استفاده هستند.


وی با اشاره به مزایای این زیرساخت در مقایسه با سایر روش‌های پرداخت یادآور شد: در حال حاضر، تسویه پرداخت از طریق دستگاه پوز ۲۴ الی ۴۸ ساعت طول می‌کشد؛ در حالی که شبکه «کیان» تسویه را به صورت آنی و در بستر کیف پول مهیا می‌کند. روش‌های پرداختی این سامانه محدود به پرداخت کیف پول نبوده و پرداخت مستقیم از درگاه پرداخت اینترنتی (بدون نیاز به نرم افزار) و پرداخت از طریق کارت فیزیکی را نیز شامل می‌شود.


مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: در آغاز کار، زیرساخت کیان شامل 5 کیف پول موبایلی خواهد بود که به تدریج افزایش خواهد یافت و این شبکه جامعیت بیشتری پیدا می‌کند. بدیهی است که فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم برای توسعه خدمات الکترونیک به شهروندان، از ملزومات تحقق مفهوم شهر هوشمند است و از این رو سازمان فاوا شهرداری و مدیریت شهری مشهد، اهتمام ویژه‌ای در این خصوص داشته است.

 

 

منبع:روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 5322

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید