امروز: جمعه 08 اسفند 1399 برابر با 26 فوریه 2021

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور : ضرورت تعریف و ثبت حریم حفاظتی، کاربردی و بصری برای جاده ابریشم

  • جمعه, 19 دی 1399
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
 مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور : ضرورت تعریف و ثبت حریم حفاظتی، کاربردی و بصری برای جاده ابریشم مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور : ضرورت تعریف و ثبت حریم حفاظتی، کاربردی و بصری برای جاده ابریشم http://mashhadomran.ir

 

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور بر ضرورت تعریف و ثبت حریم حفاظتی، کاربردی و بصیری برای جاده تاریخی ابریشم تأکید کرد.

 


به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،  هادی میرزائی دربازید از آثار تاریخی مشهد به همراه مدیرکل و معاونان میراث فرهنگی و توسعه مدیریت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی بابیان این مطلب افزود: «عبور جاده تاریخی ابریشم از روستای شریف‌آباد مشهد بر جذابیت‌های گردشگری این روستا افزوده و مکملی برای این محور گردشگری خواهد بود.


میرزائی اظهار کرد: «در روستای شریف‌آباد مشهد دو کاروانسرای اسحاق خانی و نظام الدوله که مورد بازدید قرار گرفت، از طریق صندوق احیا برای مرمت و احیا به بخش خصوصی واگذارشده است.


او ادامه داد: «کاروانسراهای روستای شریف‌آباد مشهد پس از اجرای طرح مرمتی و احیا به مجموعه‌ای گردشگری تبدل خواهد شد.


میرزائی با اشاره به اجرای طرح مرمت و احیا این آثار تاریخی بر ضرورت حفظ اصالت بنا تأکید کرد و گفت: «مرمت و احیا به معنای نوسازی نیست و قرار نیست کاروانسرا را عین روز اول ساخته شود بلکه باید استحکام‌بخشی با حفظ هویت تاریخی و فرهنگی باید انجام شود.


او در بازدید از رابط تاریخی علاقه بند نیز اظهار کرد: «این اثر تاریخی مربوط به سه دوره تیموری، صفوی و قاجار است که با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه می‌تواند با تعریف کاربری مناسب مرمت و احیا شود.


مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور هم‌چنین در نشستی که با مدیرکل و معاونان میراث فرهنگی و توسعه مدیریت و کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی داشت، اظهار کرد: «پیشنهاد دارم نشست تخصصی ملی با محوریت راهکارهای احیای راه ابریشم در خراسان رضوی سال آینده برگزار شود.

 

میرزائی بابیان این‌که مأموریت این صندوق مرمت و احیا ابنیه تاریخی با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی است، اظهار کرد: «مطالعات خوبی درزمینهٔ واگذاری ابنیه تاریخی به بخش خصوصی در اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی انجام‌شده و واگذاری 4 ابنیه تاریخی در مراحل نهایی قرار دارد.


او درباره واگذاری دیگر ابنیه تاریخی خراسان رضوی برای مرمت و احیا توسط بخش خصوصی، ادامه داد: «بررسی اولیه در اسناد فنی و اقتصاد به سرانجام رسیده و امیدواریم در گام اول با تسریع روند واگذاری‌ها انجام شود، امیدواریم تا پایان سال جاری 12 بنای دیگر در دستور واگذاری قرار گیرد.


هم‌چنین ابوالفضل مکرمی فر مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی درباره راه ابریشم اظهار کرد: «راه ابریشم از چین شروع‌شده و سپس از طریق سمرقند و بخارا به مرو و ترکمنستان و سرخس، نیشابور، سبزوار، قومس و شهرری می‌رسد و شاهراه بزرگ خراسان را تشکیل می‌داده است.


او افزود: «پیشینه راه ابریشم به هزاره اول قبل از میلاد می‌رسد که ابریشم چین را به یونان و رم و کالا‌های اروپا را با مشرق زمین تبادل می‌کرده است، از جنبه سیاسی، عمده‌ترین تهاجمات و لشکرکشی‌ها و مهاجرت اقوام و ملل مشرق و غرب در این مسیر بوده که فردوسی نیز در شاهنامه به آن اشاره‌کرده است.


مکرمی فر با اشاره به تأثیر مسیر راه ابریشم در خراسان رضوی اظهار کرد: راه ابریشم پس از عبور از مرو به سرخس و سپس رباط‌شرف، رباط‌ماهی، رباط‌سنگ، دیزباد، مزینان، مهر، کلیدر، زعفرانیه، نوق، یحیی‌آباد، ریوند، بهمن‌آباد، اسدآباد می‌رسیده و سپس به ایالت قومس«سمنان» می‌رفته است.


مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: فعالیت مشترکی را این اداره کل با دانشگاه فردوسی انجام داده و پژوهشی صورت گرفته که تألیفاتی هم از آن استخراج‌شده است.


او راه‌اندازی پایگاه میراث فرهنگی جاده ابریشم را پیشنهاد کرد و افزود: «جاده ابریشم در چند جهت در استان خراسان توسعه‌یافته بوده است.


مکرمی فر تصریح کرد: «مطالعات فنی و اقتصادی برای واگذاری 12 بنای دیگر سال 97 انجام‌شده که اکنون با کمک صندوق احیا به‌روزرسانی و تا پایان سال جاری برای مرمت و احیا به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

 مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور در این سفر به همراه معاونان و مشاوران، مدیرکل و معاونان میراث فرهنگی و توسعه مدیریت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از رباط تاریخی علاقه بند، بخشی از جاده تاریخی ابریشم و دو رباط تاریخی اسحاق خانی و نظام الدوله و بافت روستای شریف‌آباد مشهد، خانه‌های تاریخی امیری و پیشه وران شهر مشهد بازدید کرد.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 5407

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید