امروز: پنج شنبه 26 فروردين 1400 برابر با 15 آوریل 2021

رییس کانون وکلای دادگستری استانهای سه‌گانه خراسان: بزرگترین دغدغه ما به خطر افتادن استقلال وکلا است

  • چهارشنبه, 06 اسفند 1399
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
رییس کانون وکلای دادگستری استانهای سه‌گانه خراسان: بزرگترین دغدغه ما به خطر افتادن استقلال وکلا با تصویب برخی قوانین و عدم اشتغال وکلا است رییس کانون وکلای دادگستری استانهای سه‌گانه خراسان: بزرگترین دغدغه ما به خطر افتادن استقلال وکلا با تصویب برخی قوانین و عدم اشتغال وکلا است http://mashhadomran.ir

 

 

رییس کانون وکلای دادگستری استانهای سه‌گانه خراسان گفت: بزرگترین دغدغه ما به خطر افتادن استقلال وکلا با تصویب برخی قوانین و عدم اشتغال وکلا است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مجتبی زاهدیان، رییس کانون وکلای دادگستری استانهای سه‌گانه خراسان در نشست خبری به مناسبت "شصت و هشتمین سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری" و همچنین "روز وکیل" افزود: استقلال نهاد وکلالت به معنای عدم تابعیت از قانون و فقدان نظارت بر این نهاد نیست.

 

وی گفت: وکیل نباید وابستگی اداری به حاکمیت داشته باشد، و این نکته‌ای مثبت و از نشانه‌های اقتدار قانون است  و  دستگاه قضایی بدون وجود وکیل معنی ندارد زیرا در بسیاری از دعاوی یک طرف دعوا حاکمیت است، بنابراین وکیل باید بتواند آزادنه از حقوق موکلان خود در برابر حاکمیت دفاع کند.

 

رییس کانون وکلای دادگستری خراسان افزود: لازمه تامین حقوق جامعه استقلال وکیل و کانون وکلا در دفاع از حقوق موکلان است و هر روندی که به محدودیت استقلال وکیل بیانجامد، نقض حقوق عامه مردم را به دنبال خواهد داشت پس بزرگترین دغدغه ما به خطر افتادن استقلال وکلا با تصویب برخی قوانین و عدم اشتغال وکلا است.

 


رییس کانون وکلای دادگستری خراسان افزود: هم‌اینک ۴۰ درصد وکلای ممتاز در استانهای خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی بیکار هستند و پروانه وکالت خود را تجدید نکرده‌اند، در حالی که اگر فرهنگ‌سازی لازم صورت گرفته بود مردم برای احقاق حق خود حتما به وکیل مراجعه می‌کردند.

 

زاهدیان ادامه داد: وکلای خراسان سال گذشته افزون بر سه هزار فقره وکالت را بطور رایگان پذیرفتند که البته این آمار به جز وکالت سازمانهای حمایتی مثل کمیته امداد و بهزیستی است.

 

همچنین، حسن حسن‌زاده،نایب رییس کانون وکلای خراسان گفت: جمعیت وکلا را در سطح استانهای خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی دو هزار و ۳۱۰ نفر شامل ۷۳۵ وکیل زن و هزار و ۵۷۵ وکیل مرد و وکلای شاغل در استانهای سه‌گانه خراسان  طی  دو سال اخیر افزون بر ۱۴ هزار مشاوره رایگان حقوی به عموم شهروندان ارائه کرده‌اند.

 

وی افزود: علاوه بر این، مشاوره‌های حقوقی رایگان وکلا بطور روزانه در چارچوب امور مرتبط با کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی و همچنین مجتمع‌های قضایی انجام می شود.

 

نایب رییس کانون وکلای خراسان خاطر نشان کرد : طی همین مدت هزار و ۶۰۰ نفر از وکلای فعال در استانهای سه‌گانه خراسان بطور رایگان وکالت شهروندان را بر عهده گرفته‌اند.

 

وی افزود: ۱۳۰ وکیل تسخیری فقط در کلانشهر مشهد هر ماه برای امر وکالت در پرونده‌های قضایی مربوط به جرایم کلان انجام وظیفه می‌کنند.

 

حسن زاده اظهارکرد:۶۷۰ قاضی که نیمی از آنان روحانی هستند سالانه به یک میلیون فقره پرونده در حوزه‌های مختلف قضایی خراسان رضوی رسیدگی می‌کنند.


وی گفت:١٣٠ شعبه دادگاهی در سطح کلانشهر مشهد استقرار و فعالیت دارند و تاکنون ٨٠ شعبه از این تعداد محکمه قضایی به زیرساختهای لازم برای برگزاری دادگاه مجازی مجهز شده‌اند.

 

شبنم مقدم

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 5476

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید