امروز: سه شنبه 12 مرداد 1400 برابر با 03 آگوست 2021

با هدف تجلیل از اهالی قلم بومی چهار استان؛ ویژه‌ برنامه «از تبار قلم» به میزبانی خراسان رضوی برگزار شد

  • دوشنبه, 28 تیر 1400
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
 با هدف تجلیل از اهالی قلم بومی چهار استان؛ ویژه‌ برنامه «از تبار قلم» به میزبانی خراسان رضوی برگزار شد با هدف تجلیل از اهالی قلم بومی چهار استان؛ ویژه‌ برنامه «از تبار قلم» به میزبانی خراسان رضوی برگزار شد http://mashhadomran.ir

 


آیین تجلیل از نویسندگان بومی استانهای خراسان رضوی، جنوبی، شمالی و سمنان به همراه معرفی آثار آنها در قالب ویژه ‌برنامه «از تبار قلم» با محوریت و میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با حضور مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور و مدیران کل کتابخانه های عمومی برگزار شد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، آیین تجلیل از نویسندگان بومی و معرفی آثار آنها با حضور سیدباقر میرعبداللهی، مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و منصور انوری از خراسان رضوی، يوسف متولي حقيقي از خراسان شمالی، محمدامین ناصح از خراسان جنوبی و اسماعيل همتي از استان سمنان به عنوان نویسندگان بومی در قالب ویژه ‌برنامه «از تبار قلم» با محوریت و میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار ‌شد.

 

در ابتدا سیدباقر میرعبداللهی، مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور با اشاره به برگزاری برنامه « از تبار قلم» گفت: در واقع نمی توان ارگان و سازمانی شایسته تر از نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای تجلیل و تکریم از نویسندگان که به واقع جزء ماموریتهای اصلی نهاد نیز است، پیدا کنیم.


وی تصریح کرد: تجلیل و تکریم از نویسندگان نه تنها یک وظیفه ملی و فرهنگی بلکه یک واجب است که خداوند در قرآن نیز بدان اشاره و بر عهده ما گذاشته است. هنگامی که خداوند در قرآن خود به کرامت قلم سوگند می خورد و آیاتی در رابطه با تکریم اهل قلم نازل می کند، این وظیفه را برای ما بسیار سنگین تر و مهم تر می کند.


مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور، گفت: آنچه که ما با عنوان آگاهی و آگاهی بخشی می دانیم مسئولیت و باری است که بیش از همه بر دوش نویسندگان است و به نوعی وظیفه منحصر به فرد محسوب می شود، به همین علت است که باید تکریم از نویسندگان را یک وظیفه الهی و رسمی بدانیم. در همین راستا تلاش نهاد کتابخانه های عمومی کشور همواره و همیشه بر برگزاری اصولی این قبیل برنامه ها بوده است.
وی افزود: به عنوان یک دانش آموز و فردی که گاهی دست به قلم برده ام، می گویم، رسالت نویسندگان در 2 حوزه مفهوم و سواد است، به عبارتی پاسداری از امکانات و زبان قوم خود، انتقال آن به نسل آینده، آموزش و آموختگی آن بر عهده این قشر است که این رسالت با هجوم فضای مجازی در تحریف زبان فارسی برای حفظ اصالت و تاریخ این زبان شیرین صدچندان شده است.

 

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن تبریک عید سعید قربان و ایام دهه ولایت، گفت: ویژه برنامه « از تبار قلم» یکی از ارزشمندترین اقدامات نهاد کتابخانه های عمومی کشور در حوزه تکریم و تجلیل از نویسندگان بومی است.


وی افزود: تقدیر از نویسندگان برای دلگرمی بزرگانی است که در عرصه قلم و نویسندگی فعالیتهای مفید و موثری داشته اند. بنده معتقدم این قبیل برنامه ها نه تنها باعث دلگرمی نویسندگان کهنه کار می شود بلکه زمینه ای برای ایجاد انگیزه و امید در نویسندگان نوقلم برای حضور در این جایگاه و مقام است. هدف و نگاه نهاد کتابخانه های عمومی کشور تربیت انقلابی نویسندگان نوقلم است، اما باید در نظر داشت که در کنار تجلیل و تکریم از نویسندگان به آثار آنها نیز توجه ویژه داشته باشیم.


علی اکبر سبزیان تصریح کرد: حمایت از نویسندگان حوزه انقلاب اسلامی با توجه به نیاز جامعه، مورد حمایت جدی از طرف مسئولین قرار گرفته است و می توانم به جرات بگویم در هیچ دوره ای شاهد این توجه و برخورداری نبوده ایم.
وی افزود: امیدوارم با تداوم این حمایتها باعث آغاز اتفاقات بزرگ، مهم و تربیت نوقلمان برای آینده ای خوب در نظام جمهوری اسلامی ایران باشیم.


مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی درباره آثار و شخصیت منصور انوری نویسنده بومی خراسان رضوی، گفت: «قلب تپنده» استاد انوری برای «مصافحه با ارواح» در «جاده جنگ» ما را از «عشقاباد تا عشق آباد» تا «فراز بر آشیانه عنقا» و «قربانگاه عشق» می برد.


وی در پایان گفت: امیدوارم با تداوم و برگزاری این قبیل ویژه برنامه ها علاوه بر امتداد برقراری ارتباط موثر و مفید با نویسندگان باعث زمینه سازی ظهور حضرت مهدی(عج) نیز شود.

 

منصور انوری، نویسنده بومی خراسان رضوی با بیان اینکه جامعه ما امروزه به نوعی مصرف کننده فرهنگی دیگر کشورها در جهان است، گفت: وظیفه ما به عنوان نویسندگان انقلابی در راستای انتقال مفاهیم دین، فرهنگ و هنر اصیل ایران اسلامی در تهاجم فرهنگی امروز برای نسل جوان بسیار خطیر و مهم است.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

منتشر شده در عمومی
کد خبر: 5696

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید