امروز: سه شنبه 12 مرداد 1400 برابر با 03 آگوست 2021

استانداری خراسان رضوی

جمعه, 25 اسفند 1396

با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی، نشست خبری با اصحاب رسانه استان برگزار شد.
پایگاه خبری مشهد عمران به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، محمد مقدوری در این نشست گفت: از ابتدای دولت ۹ هزار و ۶۸۸ پروژه عمرانی و اقتصادی با سرمایه گذاری ۱۶ هزار و ۶۲۶ میلیارد تومان در استان، به اجرا در آمده است.
وی با بیان این که از این تعداد فقط سه هزار و 600 پروژه آن با اعتبار 77 هزار میلیارد ریال در سال 96 بهره برداری شده است؛ عنوان کرد: این تعداد پروژه بهره برداری شده از نظر اعتباری نسبت به سال قبل رشد 130 درصدی دارد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی، افزود : در حال حاضر هم بیش از چهار هزار پروژه عمرانی استانی کوچک و بزرگ در بخش های مختلف درسطح خراسان رضوی با حجم اعتباری بالغ بر 30 هزار میلیاردر ریال در دست اجراست وتلاش و سیاست استان تکمیل و اتمام این طرح ها است و عدم شروع طرح های جدید به جز در موارد ضروری و نیاز نیست .
وی ادامه داد: در این میان در استان 35 پروژه کلان و ملی در دست اجرا است که در سال جاری در اجرای آنها بویژه در زمینه پروژه های حمل و نقلی ریلی شاهد گشایش ها و موفقیت های بسیار ارزشمندی بودیم .
مقدوری اظهار کرد: تمامی هدف گذاری های صورت گرفته در سال 96 در حوزه پروژه های کلان زیربنایی استان محقق شد و همه پروژه ها به جز راه آهن مشهد – گرگان اجرایی شده است.
وی عنوان کرد: آخرین آن هم راه آهن مشهد – گرگان بود که سه روز قبل به نتیجه رسید و تفاهمنامه جدید آن بین وزارت راه و شهرسازی ، آستان قدس رضوی و شرکت چینی طرف همکاری آستان قدس که به صورت مشترک قرار است پروژه را اجرایی کنند به امضا رسید و مشکلات آن هم به طور کامل مرتفع شد.
وی با بیان این که این پروژه اواسط سال 97 پس از انجام مقدمات اجرایی می شود؛ راه آهن مشهد – زاهدان را پروژه کلان دیگری دانست که مطالعات آن از اردیبهشت 94 آغاز گردید و پس از اتمام این مطالعات عملیات اجرایی قطعه اول آن از یونسی به گناباد به طول 50 کیلومتر در ابتدای سال با حضور معاون اول رئیس جمهوری آغاز شد.
وی اظهار کرد: پروژه برقی کردن مسیر ریلی مشهد – تهران هم که در بهمن ماه 95 کلنگ زنی شده بود به دلیل طولانی شدن مقدمات فاینانس در سال جاری بالاخره اجرایی شد و مسیر ریلی مشهد – گلبهار هم که عملیات اجرایی آن از چند سال قبل آغاز شده و به کندی پیش می رفت در سال جاری وارد فاز جدیدی شده و امید است روند کار درس ال 97 سرعت قابل ملاحظه ای یافته و به انجام برسد.
معاون استاندار خراسان رضوی خط 2 قطار شهری مشهد را که از جمله طرح هایی دانست که به دلیل بهره برداری پیش از موعد دچار اشکلات فنی بود ، گفت: امروز این مسائل رفع شده و ظرف چند روز آینده ادامه این خط از میدان شهدا به میدان شریعتی وصل می شود و در واقع اتصال خط یک و دو برقرار می شود.
وی شرایط پروژه خط سوم قطار شهری را هم دارای سرعت قابل قبولی خواند و اظهار کرد : پروژه ملی کلان دیگر ادامه راه آهن خواف هرات در داخل خاک افغانستان است که توسط قرارگاه خاتم الانبیا (ص) در دست اجراست و با تکمیل ابنیه فنی و عملیات خاکی پیشرفت قابل قبولی دارد و عملیات ریل گذاری آن درحال انجام است و امیدواریم در سال 97 به نتیجه برسد.
وی گفت : در این میان تنگناها و محدودیت های مالی هم کار را دشوار کرده است چنانکه مسیر ریلی مشهد – دوغارون که عملیات خاکی آن به انجام رسیده و فقط بخشی از پل های بزرگ مسیر مانده نیازمند تامین اعتبار بیشتری برای تکمیل نهایی است.
مقدوری از دیگر پروژه های کلان استان را انجام مطالعات انتقال آب دریای عمان به سه استان شرقی دانست که هم اکنون حدود 70 درصد پیشرفت دارد .
وی عنوان کرد : در سال 97 هم با مصوب شدن ردیف اعتباری برای این مطالعات در قانون بودجه کار با اطمینان بیشتری دنبال و پیگیری می شود.
وی اجرای پروژه های مهم بیمارستانی در حوزه بهداشت و درمان در مجموع با دو هزار و 260 میلیارد ریال را از دیگر طرح های کلان استان دانست که امسال به انجام رسید که از جمله آنها بیمارستان 610 تختخوابی امام رضا (ع) و افزوده شدن 488 تخت بیمارستانی دیگر در قالب بهره برداری از بیمارستان 160 تختخوابی اکبر در مشهد ، 64 تختخوابی فریمان ، 20 تختخوابی گناباد ، 32 تختخوابی خلیل آباد و توسعه 32 تختخوابی بیمارستان درگز می باشد.
وی عنوان کرد: در این حوزه همچنین عملیات اجرایی بیمارستان شهید هاشمی نژاد و دو بیمارستان 32 تختخوابی در صالح آباد و باخرز و بیمارستان 540 تختخوابی حاشیه شهر مشهد هم امسال آغاز شده است.
وی اجرای تصفیه خانه های سپتاز و شهرک صنعتی چرم شهر ، ایجاد فضاهای ورزشی ، آموزشی ، توسعه ای و عمران روستایی را هم از دیگر پروژه هایی دانست که در استان به اجرا وانجام رسیده و استان توانسته در این حوزه ها در حد متوسط کشوری شرایط مناسبی را در سال 96 به دست آورد .
وی توسعه ای که در حوزه فناوری اطلاعات و مخابرات در سال جاری در استان ایجاد شد شامل رشد 205 درصدی اینترنت پرسرعت و افزایش 135 درصدی اجرای سایت های BTS را از دیگر اقدامات و پروژه های مهم خواند و گفت : در مجموع در سال 96 با وجود همه تنگناهای مالی نه تنها از تعطیلی پروژه ها جلوگیری شد بلکه روند مطلوب و رشد قابل توجه پروژه های عمرانی استان را داشتیم .
وی عنوان کرد: طی سه سال اخیر در حوزه راهها نیز تلاش زیادی شد برای ارتقا وضعیت جاده ای پروژه های خوبی اجرایی و انجام شود که باند دوم سه راهی شامهر – کاشمر از آن جمله است و در سال 97 ردیف ملی دریافت کرده است برای اجرای باند دوم تربت حیدریه – خواف هم قرارداد مربوطه بین شرکت ایمیدرو و وزارت راه و شهرسازی نهایی شد و امید است 19 کیلومتر از مسیر هم که از قبلا اجرایی شده بود برای نوروز بهره برداری شود.
به گفته وی، ادامه این مسیر تا تربت حیدریه هم به طور جدی پیگیری شده و برای اجرای مسیر سنگان تا خواف هم بین شرکت ایمیدرو و وزارت راه و شهرسازی هم تفاهم نهایی امضا شده است که امید است با انجام این پروژه ها وضعیت محورهای جاده ای استان از ایمنی نسبی برخوردار شود.
وی افزود: پروژه حرم تا حرم هم در دو قطعه سبزوار - نیشابور و مشهد - نیشابور کلید خورده بود اما به دلیل مسائل مالی متوقف گردیده بود از یک ماه قبل دوباره فعال شده است .
وی ادامه مسیر دوغایی – درگز ، تربت حیدریه – زاوه را هم از جمله پروژه های در دست انجام استان در حوزه راهها دانشت.
وی آزادراه مشهد – قوچان را با مشارکت 70 درصدی آستان قدس و 30 درصدی دولتی از دیگر طرح های کلانی دانست که امسال کلنگ زنی شد.
مقدوری در ادامه این نشست در زمینه باند سوم فرودگاه مشهد هم گفت : جابه جایی فرودگاه شهید هاشمی نژاد به دلیل حجم اعتباری فوق العاده سنگین منتفی است و وزارت راه با آن موافقت نکرد اما مطالعات باند سوم که از اهمیت ویژه ای برای شهر برخوردار است در دست انجام بوده و امیدواریم خیلی زود شاهد اجرای پروژه باشیم .
وی تصریح کرد : در عین حال برای فرودگاه جدید هم پیشنهاداتی با پیش بینی های ویژه برای منابع آن تهیه شده و حدود شش ماه قبل به وزارت راه و شهرسازی تحویل شد زیرا در دراز مدت به طور قطع نیازمند جابه جایی فرودگاه مشهد خواهیم بود.
معاون استاندار در ادامه در زمینه محور غرب مشهد گفت : ممنوعیت استقرار صنایع جدید در غرب مشهد کماکان ادامه دارد اما به دلیل حجم سرمایه گذاری انجام شده و ضرورت حفظ اشتغال در موضوع انتقال و ادامه کار صنایع موجود با هماهنگی بخش های مربوطه اقدام و موافقت می شود.

پایان خبر/*

صفحه1 از17

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید