امروز: شنبه 29 دی 1397 برابر با 19 ژانویه 2019

  • استاندار خراسان رضوی:
بخش قابل توجهی از پروژه های افتتاحی دهه فجر استان مربوط به مناطق محروم و روستایی بود

  • شنبه, 21 بهمن 1396
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
علیرضا رشیدیان علیرضا رشیدیان mashhadomran.ir

استاندار خراسان رضوی گفت: حدود یک سوم پروژه های مورد بهره برداری در دهه فجر مربوط به مناطق محروم و روستایی بود که با هدف ایجاد اشتغال، توسعه و آبادانی این مناطق اجرایی شد.
پایگاه خبری مشهد عمران به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان با بیان این مطلب افزود: 488 پروژه با اعتبار یک هزار و 884 میلیارد ریال در قالب طرح های اشتغالزایی، مقاوم سازی مسکن و توسعه روستایی طی دهه ی فجر در استان به بهره برداری رسیده است.
وی اظهار داشت: از این تعداد 228 پروژه با اعتبار یک هزار و 634 میلیارد ریال با رویکرد محرومیت زدایی و 260 پروژه هم با اعتبار 241 میلیارد ریال در فصل توسعه روستایی بوده است.
استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: طی ایام الله دهه فجر امسال، در مجموع یک هزار و 508 پروژه عمرانی و اقتصادی در سطح استان با اعتبار 38 هزار و 571 میلیارد ریال به انجام رسیده و در حال بهره برداری است .
رشیدیان خاطر نشان کرد: طی سال های اخیر تلاش شده تا با اقدامات توسعه ای و توجه به مناطق محروم و روستایی روند مهاجرت از روستاها به شهر کنترل و حتی معکوس شود و نتایج خوبی هم در پی داشته است.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به اینکه هم اکنون بر اساس سرشماری سال 95 جمعیت روستایی استان، یک میلیون و 733 هزار نفر معادل 516 هزار خانوار است، گفت: این جمعیت نسبت به سرشماری سال 90 رشد 3 درصدی داشته و امیدواریم با تقویت طرح های اشتغالزا در مناطق روستایی این روند شتاب گیرد.
رشیدیان تصریح کرد: هم اکنون دولت در راستای برنامه ریزی منطقه ای و تقویت اقتصاد روستایی و توسعه اقتصاد صادرات محور، بر اساس ماده 27 قانون برنامه ششم توسعه مکلف است هر سال برنامه توسعه اقتصادی و اشتغالزایی 5 هزار روستا را در کشور به تناسب استعداها و ظرفیت های بومی، محیطی و قابلیت های اقتصادی منطقه با مشارکت مردم روستایی و استفاده از تسهیلات بانکی و حمایت های دولتی و سرمایه بخش خصوصی تهیه و اجرایی کند.
وی گفت: در خراسان رضوی هم سهمیه تعیین شده برای امسال 475 روستا است که در طول برنامه ششم توسعه به یک هزار و 697 روستا می رسد.
استاندار خراسان رضوی افزود: هم اکنون این طرح در دست پیگیری و اجراست و فرمانداران، بخشداران و دهیاران در تهیه سند توسعه اشتغال روستایی همکاری ویژه ای دارند و با تدوین و تصویب طرح درشورای برنامه ریزی و توسعه استان اجرایی می شود.
رشیدیان در ادامه با اشاره به تسهیلاتی که برای رونق اشتغال و تولید و بهبود معیشت روستائیان اعطا می شود، اظهار کرد: ارائه تسهیلات به طرح های خود اشتغالی و خرد هم از جمله این طرح هاست که تا کنون 12 هزار طرح با رقم 150 میلیارد ریال مصوب شده و از تسهیلات این حوزه استفاده کرده اند که بخشی از آنها در حوزه روستاهاست.
وی عنوان کرد: طرح ویژه ای هم مختص روستاها و مناطق محروم با هدف اشتغالزایی در این مناطق از سال قبل اجرایی شده که در قالب آن پارسال 550 میلیارد ریال از منابع و تسهیلات تعیین شده در استان جذب شد.
استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: امسال هم تا کنون از 125 طرح ارائه شده 80 مورد با600 میلیارد ریال اعتبار تصویب و ابلاغ شده است.
رشیدیان افزود: بانک پارسیان هم 100میلیارد ریال تسهیلات دیگر با نرخ هشت درصد برای مناطق روستایی و محروم اختصاص داده است و انتظار است در رونق این مناطق با مشارکت مردم و فعالیت اقتصادی آنها نقش موثری داشته باشد.
وی اظهار کرد: در کنار آن اقدامات عمرانی و توسعه ای در مناطق روستایی با حساسیت بیشتری پیگیری می شود و امید است همه این تلاش ها به آبادانی بیش از پیش این مناطق که در تولید و اقتصاد استان و کشور نقش محوری دارند بیانجامد.

پایان خبر/*

کد خبر: 2494

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید