امروز: پنج شنبه 28 دی 1396 برابر با 18 ژانویه 2018

  • مدیرکل راه و شهرسازی استان خبر داد:
دستور وزیر راه برای تامین منابع مالی پروژه های حاشیه مشهد

  • شنبه, 20 آبان 1396
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
دستور وزیر راه برای تامین منابع مالی پروژه های حاشیه مشهد mashhadomran.ir

برنامه سامان دهی و توانمندی سازی حاشیه شهر مشهد از دولت یازدهم برای محلات هدف حاشیه شهر مشهد تحت عنوان بسته ای با اعتبار 2160 میلیارد تومان تهیه شد و در جلسه مورخ 20/2/93 ستاد توانمندسازی حاشیه شهر مشهد به عنوان پروژه های اولویت دار سال های 94،95و96 به تصویب رسید تا به ترتیب اولویت مدنظرستاد بازآفرینی پایدارمحدوده ومحلات ناکارآمدشهری اجرایی شود. در این زمینه به گفته استاندار خراسان رضوی تاکنون بیش از هزار میلیارد تومان در بخش های مختلف هزینه شده است.
پایگاه خبری مشهد عمران به نقل از خراسان رضوی،با تلاش نمایندگان مجلس در شورای اسلامی ردیف بودجه اختصاصی در لایحه بودجه سال 94 و 95 نیز گنجانده و در مجموع 267 میلیارد تومان برای سال 96 به استان ابلاغ شد که تاکنون بیش از 102 میلیارد تومان پروژه های تعریف شده به اجرا گذاشته شده است. اما حتی ردیف بودجه اختصاصی حاشیه شهر هم تاکنون نتوانسته است مرهمی بر زخم کمبودهای حاشیه شهر باشد و با وجود اقدامات زیادی که انجام شده است، همچنان حاشیه شهرنیازمند اجرای پروژه های بسیاری در حوزه های توانمند سازی و احیای این مناطق در زمینه فرهنگی، اجتماعی و کالبدی است که باید در این زمینه راهکارهای جدید برای تامین منابع مالی دنبال شود.
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی که مسئولیت دبیرخانه ستاد بازآفرینی استان را برعهده دارد، شش روش جدید تامین منابع مالی را در دستور کار قرار داده و به وزیر راه و شهرسازی پیشنهاد کرده است و عباس آخوندی وزیرراه و شهرسازی نیز دستور اقدام برای استفاده از این روش ها را صادر کرده است.
محمد رضا اخوان عبدالهیان مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی درباره روش های تامین منابع مالی پروژه های حاشیه شهر گفت: با توجه به کمبود منابع مالی دولتی باید منابع مالی پروژه های راه و شهرسازی با اولویت پروژه های حاشیه شهراز روش های دیگر تامین شود؛ روش هایی که دیگر به بودجه های دولتی وابسته نباشد تا در پیچ و خم اداری گرفتار شود.
وی تصریح کرد: درباره چند روش از جمله تامین منابع از طریق تعریف پروژه های اقتصادی براساس نیاز مخاطبان و ساکنان، مشارکت مردمی، کمک های مردمی، بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت های همه دستگاه ها از جمله شهرداری،شرکت های خدماتی( آب و برق و گاز)، بانک ها، مرکزخدمات سرمایه گذاری و... و احصای تمام ظرفیت های موجود و تبدیل آن ها به فرصت های بالفعل برنامه ریزی می شود.
وی ادامه داد: همچنین تامین منابع با استفاده از مدل گرنت (کمک های بلا عوض کشورهای توسعه یافته به کشورهای درحال توسعه) و تسهیلات بین المللی طولانی مدت کم بهره و بانک توسعه اسلامی و ... از دیگر روش هاست.
اخوان عبدالهیان درباره تامین منابع مالی از طریق مشارکت حداکثری مردم اظهار کرد: رکن اصلی توسعه مناطق حاشیه شهرمردم هستند و مشارکت مردم در پیشبرد طرح ها و برنامه های توانمندی سازی نقش اساسی دارد.
مشارکت مردم از طریق شورای اجتماعی محلات
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی درباره چگونگی اجرایی شدن مشارکت تصریح کرد: برای جلب کمک های مردمی بایدساختار سازی انجام شود که در این زمینه اقدام شده وقرار است در محلات هدف از طریق شورای اجتماعی محلات، زمینه مشارکت مردم فراهم شود.
وی افزود: با دخالت دادن شورای اجتماعی محلات در فرایند سامان دهی حاشیه شهر وتصمیم گیری برای اجرای پروژه ها ، روند برنامه ریزی نیز دچار تحول می شود و برنامه ریزی ها از پایین به بالا وبا نظر و کمک مردم خواهد بود که این خود باعث مشارکت بیشتر مردم نیز خواهد شد.
وی به مکاتبات انجام شده در زمینه تامین منابع مالی با وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد و گفت: با وزیر برای موافقت با تامین منابع مالی از روش هایی به غیر از منابع بودجه ای دولتی مذاکره و سپس به صورت کتبی روش های جدید جذب منابع برای پروژه ها پیشنهاد شد و وزیر راه و شهرسازی دستوراقدام در این زمینه را داده است و موضوع با هماهنگی معاون برنامه ریزی و تامین منابع وزیر و سرپرست دفتر عمران و به سازی شهری ایران دنبال می شود.
تامین منابع داخلی و خارجی
وی با بیان این که تامین منابع پروژه ها به صورت منابع داخلی و خارجی پیشنهاد شده است، تصریح کرد: در حوزه تامین منابع خارجی استفاده از مدل گرنت(ظرفیت کمک های بلا عوض ) ، تسهیلات طولانی مدت کم بهره ODA ، بانک توسعه اسلامی IDB ، جذب سرمایه گذار خارجی و ... مدنظراست.
اخوان عبدالهیان ادامه داد: همچنین در حوزه تامین منابع داخلی نیز تشکیل شرکت- پروژه‌ها، صندوق های سرمایه گذاری(خرد و خطر پذیر)، استفاده از مدل های مشارکتی عمومی_ خصوصی(ppp) ، ظرفیت صکوک ، استفاده از مدل های سرمایه پذیری خیران و سمن ها برای تعریف پروژه ها مدنظراست.
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی با اشاره به دستور وزیر راه و شهرسازی برای استفاده از روش های مذکور در تامین منابع مالی پروژه های حاشیه شهر یادآورشد: وزیر برای استفاده از این روش ها به سرپرست دفترعمران و به سازی شهری ایران دستور داده که با هماهنگی معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی در این زمینه اقدام کند.

پایان خبر/*

کد خبر: 2429

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

logo-samandehi

با ما در تماس باشید