امروز: سه شنبه 14 مرداد 1399 برابر با 04 آگوست 2020

آخرین خبرها

  • طرح نوسازی بافت اطراف حرم مطهر رضوی 55 درصد پیشرفت فیزیکی دارد؛
پازل نوسازی اطراف حرم مطهر، در نیمه راه

  • یکشنبه, 07 خرداد 1396
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
پازل نوسازی اطراف حرم مطهر، در نیمه راه mashhadomran.ir

از دیگر اقداماتی که طی 4 سال گذشته صورت گرفت، احداث پروژه بولوار شهید شوشتری است. این بولوار در حلقه پیرامونی حرم مطهر در قطاع 3 و 4 به صورت کامل آزادسازی شد. علاوه بر این، در قطاع 2 یعنی محله نوغان نیز مسیر بولوار شهید شوشتری احداث شد. این پروژه که با خریداری حدود 2387 مترمربع املاک در این مسیر اجرایی شد، با اعتباری معادل 4 هزار میلیارد از محل فروش اوراق مشارکت تامین اعتبار گردید. مسیر بولوار شهید شوشتری در قطاع یک نیز واقع در محله چهارباغ به سمت خیابان شیرازی آزادسازی شد.
پازل نوسازی اطراف حرم مطهر، در نیمه راه
سال‌ها است از زمان شروع طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی می‌گذرد و اجرای آن با افت و خیزهای بی‌شمار همراه بوده است. نیمی از پازل این طرح هم‌اکنون اجرایی شده و تکمیل کل طرح، آینده‌ای روشن را پیش‌روی زائران حرم مطهر رضوی و مجاوران امام هشتم(ع) قرار خواهد داد.
پایگاه خبری مشهد عمران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی یک طرح ملی است که محدوده‌ای به وسعت تقریبی 324 هکتار را شامل می‌شود و خود به 4 قطاع بزرگ تقسیم می‌گردد.
بافت پیرامون حرم مطهر، به 4 ناحیه تقسیم شده است که شامل قطاع یک، 2، 3 و 4 می‌شود. قطاع یک محدوده خیابان‌های امام رضا(ع)، شهید اندرزگو، آزادی، آیت الله شیرازی تا حرم مطهر را شامل می‌شود. قطاع 2 محدوده خیابان‌های آیت الله شیرازی، آزادی، بولوار راه آهن، طبرسی تا حرم مطهر را شامل می‌گردد. قطاع 3 محدوده خیابان‌های طبرسی، بولوار وحدت، نواب صفوی تا حرم مطهر است و قطاع 4 محدوده خیابان های نواب صفوی، 17 شهریور، بازار رضا تا حرم مطهر را در برمی‌گیرد.
افزایش تعداد خیابان‌های اطراف حرم مطهر به 8 خیابان
بر اساس طرح مصوب قرار است خیابان‌های موجود منتهی به حرم مطهر تعریض و علاوه بر آن‌ها تعداد 4 خیابان دیگر به سمت حرم مطهر بازگشایی گردند. در واقع شارستان چهارباغ در حدفاصل چهارراه خسروی و حرم مطهر به طول تقریبی 600 متر در قطاع یک، شارستان رضوان در حدفاصل راه آهن و حرم مطهر به طول تقریبی 1500 متر در قطاع 2، بولوار امیرالمومنین(ع) در حد فاصل تقاطع بولوار وحدت و امت و حرم مطهر به طول تقریبی 900 متر در قطاع 3 و شارستان عیدگاه در حدفاصل میدان 17 شهریور و حرم مطهر به طول تقریبی 800 متر در قطاع 4 درنظر گرفته شده است.
شارستان رضوی به عنوان محور ارتباطی تمامی خیابان‌های منتهی به حرم و بصورت حلقه‌ای گرداگرد حرم مطهر را در برگرفته است. لذا 4 خیابان موجود به 8 خیابان افزایش می‌یابد و یک بولوار نیز به صورت حلقه‌ای گرداگرد حرم مطهر و با فاصله‌ای مناسب از حرم، این 8 خیابان را از محور میانی آنها به یکدیگر متصل می‌سازد. بدین ترتیب امکان ارتباط مستقیم آن‌ها را از مسیری به غیر از مسیر موجود زیرگذر حرم مطهر برقرار می‌کند. همچنین حاشیه خیابان‌های اصلی عمدتا برای اجرای پروژه‌های تجاری و اقامتی با تراکم بالا در نظر گرفته شده است.
رشد اجرای طرح با وجود افت شدید در بخش مسکن
با روی کار آمدن دور چهارم شورای اسلامی شهر مشهد و مدیریت شهری در مهرماه سال 92، تلاش برای پیشبرد طرح نوسازی در اولویت قرار گرفت و پروژ‌های متعددی کلنگ‌زنی گردید. در واقع قبل از مهرماه 92، شاخص پیشرفت طرح نوسازی و بهسازی اطراف حرم مطهر معادل 38.5 درصد بود که این رقم هم‌اکنون پس از 4 سال به 55 درصد پیشرفت رسید. این پیشرفت در حالی میسر شد که روند ساخت و سازها طی چند سال گذشته به شدت کاهش یافته و در بخش مسکن با رکود شدیدی مواجه هستیم.
با این وجود کار بر روی طرح نوسازی اطراف حرم مطهر با تلاش و همت جهادی مدیریت شهری دنبال شد و در نتیجه پس از گذشت 4 سال، 790 قطعه ملک به مساحت 117 هزار مترمربع خریداری و تعیین تکلیف شد. این املاک با مساحت سرقفلی 8700 مترمربع است که ارزش تقریبی آن‌ها 5280 میلیارد ریال برآورد می‌گردد. عمده این املاک نیز در معابر، فضاهای عمومی و پروژه‌ها است.
احداث بخش قابل توجهی از پروژه بولوار شهید شوشتری
از دیگر اقداماتی که طی 4 سال گذشته صورت گرفت، احداث پروژه بولوار شهید شوشتری است. این بولوار در حلقه پیرامونی حرم مطهر در قطاع 3 و 4 به صورت کامل آزادسازی شد. علاوه بر این، در قطاع 2 یعنی محله نوغان نیز مسیر بولوار شهید شوشتری احداث شد. این پروژه که با خریداری حدود 2387 مترمربع املاک در این مسیر اجرایی شد، با اعتباری معادل 4 هزار میلیارد از محل فروش اوراق مشارکت تامین اعتبار گردید. مسیر بولوار شهید شوشتری در قطاع یک نیز واقع در محله چهارباغ به سمت خیابان شیرازی آزادسازی شد.
در مدت یاد شده، مسیر خیابان شهدای حج در محله عیدگاه نیز به طول 500 متر مورد بهره‌برداری قرار گرفت. همچنین مسیر دوسطحی خیابان آیت‌ا... واعظ طبسی در محله چهارباغ در دست احداث است که 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورت تکمیل توافقات تهاتری پیمانکار و رفع معارضات انتظار می‌رود پروژه تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد.
احداث 31 زائرسرای ارزان قیمت در بافت پیرامونی اطراف حرم مطهر رضوی
علاوه بر این، 846 واحد مسکونی، اقامتی و تجاری از پروژه‌های طرح مسکن ثامن به خریداران تحویل گردید و 56 پروژه تجاری و اقامتی توسط بخش خصوصی اجرایی شد.
از دیگر اقدامات قابل توجه دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد، آغاز عملیات اجرایی 31 زائرسرای ارزان قیمت با ظرفیت 15 هزار و 818 تخت است. در نتیجه پیگیری‌های مدیریت شهری در ساخت زائرسراها، زائرسرای ارزان قیمت فدک و کرامت و آفتاب ولایت در بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی بهره‌برداری شد و 5 زائرسرای دیگر با پیشرفت قابل توجه تا انتهای سال به بهره‌برداری خواهد رسید.
افزایش سرانه فضای سبز منطقه ثامن به 4.48 مترمربع به ازای هر شهروند
باتوجه به اینکه زمین‌های محدوده اطراف حرم مطهر دارای ارزش اقتصادی بالایی است، اختصاص آن به بوستان و احداث پارک در این محدوده نیازمند اختصاص اعتبارات هنگفتی است. با این وجود، مدیریت شهری مشهد طی 4 سال گذشته تلاش کرده در حد سهم و بضاعت خود، نسبت به آزادسازی اراضی و اختصاص آن به فضای سبز تلاش کند. در نتیجه نیز سرانه فضای سبز در بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی از 2.96 متر مربع به 4.48 مترمربع به ازای هر شهروند افزایش یافته است. مساحت فضای سبز منطقه نیز از 65 هزار و 82 متر مربع به 71 هزار و 439 مترمربع در سال 95 افزایش یافت.
از جمله بوستان‌هایی که طی 4 سال گذشته در منطقه ثامن احداث شده است، می‌توان به احداث و بهره‌برداری از بوستان‌های بخارایی، محتشم، بوستان‌های خطی شهید کامیاب، جاویدان، ارغوان، نسترن، رازفر و ساعی با مساحتی در حدود 7946 متر مربع اشاره کرد.
اجرای 955 مترمربع آسفالت و روکش
با توجه به حجم بالای تردد زائران و مجاوران از معابر منتهی به حرم مطهر رضوی، بهسازی این معابر در اولویت قرار دارد. در این راستا 955 مترمربع از معابر اصلی و فرعی در منطقه ثامن به همراه زمین‌های خریداری شده آسفالت و روکش شد.
همچنین 4500 مترمربع از پیاده‌رو‌های خیابان شهید کاشانی، آیت‌ا... بهجت، شهید اندرزگو، بولوار وحدت احداث و مرمت شده و جوی و جداول پروژه‌های یادشده، جدول‌گذاری و مرمت گردید.
نجمه کیشی

پایان خبر/*

منتشر شده در شهرداری مشهد
کد خبر: 2091

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید