امروز: سه شنبه 24 مهر 1397 برابر با 16 اکتبر 2018

آخرین خبرها

  • با پیگیری مدیریت شهری محقق می‌شود؛
سرمایه‌گذاری خارجی از طریق فاینانس 800 میلیون دلاری در خط 3 قطار شهری مشهد

  • شنبه, 20 آبان 1396
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط
سرمایه‌گذاری خارجی از طریق فاینانس 800 میلیون دلاری در خط 3 قطار شهری مشهد mashhadomran.ir

در قراردادهای فاینانس، تعهدات شرکت خارجی به‌صورت تسهیلات یا اعتبار خرید در اختیار نهاد داخلی قرار می‌گیرد که قرارداد خط 3 قطارشهری تلفیقی از این‌ دو اتفاق خواهد بود.
معاون اقتصادی شهرداری مشهد مقدس گفت: با پیگیری مدیریت شهری، شرایط برای استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی از طریق فاینانس به ارزش ٨٠٠ میلیون دلار در پروژه خط ٣ قطار شهری فراهم می‌شود.
پایگاه خبری مشهد عمران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، رضا خواجه‌نائینی، با اعلام این خبر اظهار کرد: تعداد پروژه‌هایی که به‌صورت فاینانس با شرکت‌های معتبر خارجی در خراسان رضوی اجرا شده، از انگشتان یک دست کمتر است.
وی با بیان اینکه دریافت خط اعتباری فاینانس نیازمند ارائه ضمانت‌های سنگین به طرف خارجی است، ادامه داد: به‌طور ‌معمول همه نهادها نمی‌توانند این وثیقه‌ها را تأمین کنند، اما شهرداری مشهد بنا دارد عملیات عمرانی خط 3 قطارشهری را با استفاده از این مدل اجرایی کند.
وصول مطالبات از دولت در قالب فاینانس
خواجه‌نائینی در ادامه با اشاره به‌ اینکه در پروژه خط 3 قطارشهری مشهد، ۵٠ درصد کار برعهده دولت است، بیان کرد: بنا داریم سهم ۵٠ درصدی مدیریت شهری در این پروژه را به شکل فاینانس انجام دهیم تا از این طریق زمینه وصول مطالبات مدیریت شهری از دولت نیز فراهم شود.
معاون اقتصادی شهرداری مشهد مقدس از تدوین طرح توجیهی وصول مطالبات مدیریت شهری از دولت با استفاده از خط اعتباری خارجی نیز خبر داد و اظهار کرد: تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهد مقدس نیز گفت‌وگو‌ی اولیه را با نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور انجام داده‌اند و اکنون به‌دنبال دریافت مصوبه شورای اقتصاد هستیم تا بانک‌های خارجی مشخص شوند.
وی تأکید کرد: یکی از اهداف ما برای انتخاب این مدل تأمین مالی، وصول طلب‌های‌ مدیریت شهری از دولت است؛ زیرا قرارداد اصلی بین مقامات دو کشور بسته خواهد شد و ما به‌شکل غیرمستقیم از آن منتفع خواهیم شد.
خواجه نائینی، 4 کشور کره‌جنوبی، چین، اتریش و دانمارک را گزینه‌های اصلی برای اجرای این فاینانس معرفی کرد و افزود: دولت برای اجرای برخی از پروژه‌های ملی با این کشورها چند قرارداد امضا کرده است که خط٣ قطارشهری هم در قالب یکی از همین ‌قراردادها اجرایی خواهد شد.
معاون اقتصادی شهرداری مشهد در پاسخ به این سؤال که «آیا ممکن است کشورهای غربی بر سر راه این قرارداد مانع ایجاد کنند؟» بیان کرد: دولت قراردادهای اصلی را با طرف خارجی امضا کرده است و مشکلی از این لحاظ وجود ندارد. اکنون موضوع اصلی بر سر نحوه و چگونگی زمان شروع قراردادهاست.
پیش‌بینی ‌فاینانس ٨٠٠ میلیون‌دلاری
به گفته وی، در قراردادهای فاینانس، تعهدات شرکت خارجی به‌صورت تسهیلات یا اعتبار خرید در اختیار نهاد داخلی قرار می‌گیرد که قرارداد خط 3 قطارشهری تلفیقی از این‌ دو اتفاق خواهد بود.
وی همچنین سقف این قرارداد را حدود ٨٠٠ میلیون دلار اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: اگرچه زمان در قراردادهای فاینانس به‌طورمعمول یک تا 3 سال برای اجرا و حداکثر ١٠ سال برای بازپرداخت در نظر گرفته می‌شود، اما این اعداد برای خط 3 قطارشهری متغیر است.
خواجه‌نائینی اظهار کرد: بعد از مشخص‌شدن پیمانکار یا پیمانکارهای اصلی، زمان اجرای پروژه مشخص خواهد شد، اکنون هنوز سقف زمانی برای قراردادها مشخص نیست.

پایان خبر/*

منتشر شده در شهرداری مشهد
کد خبر: 2431

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

سرتیتر آخرین خبرها در مشهد عمران

با ما در تماس باشید